Pencak Silat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vietnam'lı bir persilat dövşçü

Pencak Silat, Endonezya, Malezya, Brunei, Singapur, ve Güney Tayland gibi Malay dünyasında uygulanan bir savaş sanatı. Güney Filipinler ve Vietnam'da da kullanılmaktadır. Kısaca Silat olarak da bilinir. Tam temaslı (full-contact) karşılaşmaları olduğu gibi gösteri ve spor olarak da uygulanabilmektedir. Sistem Hollanda'da yaygın olarak uygulanmaktadır. Endonezya'da 1965 yılında komünistler ve yandaşlarına karşı Müslümanlar tarafından etkin biçimde kullanılmıştır.

Sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

Pencak Silat duruşlar (sikap-sikap) ve hareketlerden (gerak-geri) oluşan bir sistemdir. Pencak Silat pratisyeni (Pesilat denir) dövüş sırasında çeşitli duruş ve hareketleri dönüşümlü olarak kullanarak rakibinin savunmasında bir açık yakalamaya ve hızlı ataklarla (serangan) rakibini ekarte etmeye çalışır. Çeşitli savunma ve atak tekniklerinin bulunduğu Silat'da dizler, dirsekler, yumruklar, ayaklar kullanılarak rakibe, tekme, vuruş, atışlar, eklem kırışları, savurma ve yere yıkma teknikleri uygulanır.

Uluslararası Pencak Silat Federasyonu (PERSILAT) Pencak Silat'ın uluslararası bir mücadele sporu olarak yaygınlaştırılmasına çalışmaktadır. Uluslararası federasyona bağlı olarak Avrupa Pencak Silat Federasyonu kurulmuş ve 1986'da Asya dışında Avusturya, Viyana'da ilk Pencak Silat Dünya Şampiyonluğu yapılmıştır. 2002'de Malezya Penang'da son Dünya Şampiyonluğu yapılmıştır.

Stiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Pencak Silat'ın pek çok stili bulunmaktadır. Bazıları;

  • Silat Kalimah : Malezya'daki en eski Silat stillerinden biridir. M.S. 1118 yılında kurulduğuna inanılmaktadır. Eski Kedah Hanedanlığı zamanında Sultan ailesinin gizli sanatıdır ve Pak Yahya Said tarafından 1963'te kamuoyuna tanıtıldı.
  • WaliSongo Silat : Vuruşlar, yer dövüşü ve silah kullanımının da yer aldığı Geleneksel Endonezya Pencak Silat stili. Pendekar Steve Benitez tarafından Londra'da öğretilmektedir.
  • Silat Zulfikari : Kadiri Rufai Tarikatının savaş sanatı. Tarsus doğumlu şeyh Taner Ensari tarafından Dünya'ya tanıtılmaktadır.
  • Perguruan Pencak Silat Padjadjaran Nasional : Geleneksel batı Java stili.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Pencak Silat Türkiye'de Wushu eğitmeni Sifu Yılmaz Aydın tarafından 17 Mayıs 1980 tarihinde kurulan Türk Pencak Silat Birliği ile tanınmaya başlanmıştır. Uluslararası Pencak Silat Federasyonu (PERSILAT) bünyesinde halen bu adla temsil edilmekte olan Türk Pencak Silat'ı bir spor dalı olarak Türkiye'ye 2019 yılında resmi olarak getirmiş ve Türkiye Pencak Silat Federasyonu'nu kurmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]