Lethwei

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lethwei ya da Burma Boksu

Lethwei, Lethawae, Bando, Thaing, Burma boksu veya Myanmar boksu; Myanmar (Burma) kökenli bir dövüş sanatı.[1] Burma'da Pyu imparatorluğu dönemine kadar giden Lethwei maçlarının tarihi kayıtları bulunmaktadır.[2]

Sistem[değiştir | kaynağı değiştir]

Physical culture (1908) (14802472843).jpg

Pek çok bakımdan komşu ülke Tayland'da ortaya çıkan Muay Boran sistemlerine (özellikle muay lopburi'ye ) benzeyen, hatta iç içe olan Leithwei sert bir döğüş sistemidir. Muay Boran'daki vuruşlarda olduğu gibi Lethwai 'de de kafa vuruşu da bulunmaktadır.

Burma boksunun müsabıkları eldivensiz, ellerde bandaj ile döğüşürler. Kuralları Muay Thai'ye benzemekte fakat farklı olarak her tür kafa vuruşlarına izin verilmektedir, Muay Boran ile hemen hemen aynıdır. Ülkedeki döğüş sanatları üstünde "moğol istilası,hakimiyeti nedeniyle moğol etkisi oldukça fazladır... Geleneksel Burma boksu dövüşleri açık havada yapılmaktayken günümüzde karşılaşmalar ringlerde yapılmaktadır.Müsabakalarda ringde iki hakem olabileceği gibi, yakın zamanlarda yapılan değişikliklerle tek hakem uygulaması da iyice yer edinmiştir.

Yakın zamanlara kadar sadece hasat zamanları yapılan bir etkinlik olarak döğüşler düzenlenmekteydiyse de özellikle son zamanlarda bu iş için özel olarak karşılaşma yapılabilecek stadların inşası ile olay bayağı bir ivme kazanmış ve profesyonellik kapsamında da başarılı döğüşcüler çıkmıştır...Tayland ile her yıl gelenekesel kapsamada karşılaşmalar gerçekleştirilir...Ve "Muay Thai döğüşcüleri Muay Boran kuralları ile Lethwai döğüşcülerine karşı mücadele edreler...

Karşılaşmalar geleneksel olarak dövüşçülerden birinin devam edemeyeceği noktaya kadar devam eder.(ercan gürgöze)

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Olavarria, Pedro (2 Aralık 2014). "Bando: The style of Burmese Martial Arts". Vice Fightland. 26 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 
  2. ^ "Lethwei: The world's most brutal sport". Ugly Chicken. 4 Ekim 2017. 9 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Video[değiştir | kaynağı değiştir]