İçeriğe atla

Jemini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jemini
UnvanıTricity
Başladığı yerLiverpool, İngiltere
TarzlarPop, Dans
Etkin yıllar1995-2004
Müzik şirketiIntegral Records (2003)
ÜyelerChris Cromby
Gemma Abbey

Jemini, Liverpool'da kurulmuş Britanyalı pop grubu. En iyi sıfır puanla "Cry Baby" adlı şarkıyla Birleşik Krallık'ı Letonya'da yapılan 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etmesiyle bilinir.[1]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Chris Cromby ve Gemma Abbey, 1995'te Liverpool'un Starlight Stage School'da bir araya gelerek Liverpool'un publarını ve kulüplerini akademinin çocuklarının roadshow'u ile gezdi.[2] (1982 doğumlu) 16 yaşında üniversiteden ayrıldıktan sonra elektrikli ev aletleri markasıyla adlandırılan Tricity'yi kurdular. 19 yaşındayken ismini Jemini'ye değiştirdiler ("Gem-and-I"). Gelecek iki buçuk yıl Birleşik Krallık'ta publar ve kulüpler gezdi ve Stevie Wonder, Randy Crawford, Motown cover ve ABBA medleyleri ve kendi kompozisyonlarını içerir. Abbey, çocukluktan beri Eurovision 'u sevdiğini ve favorileri arasında Sonia, Precious ve Dana International gibi eski Eurovision katılımcıları da var.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Simon Barclay. Eurovision Song Contest - The Complete & Independent Guide 2010. s. 116. ISBN 978-1-4457-8415-1. Erişim tarihi: 13 Mart 2015. 
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; British Hit Singles & Albums isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Come Back"
Jessica Garlick
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık
2003
Sonra gelen:
"Hold On to Our Love"
James Fox