Prima Donna (Britanyalı müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prima Donna
Başladığı yerİngiltere
TarzlarPop
Etkin yıllar1980-1981
Müzik şirketiAriola
İlişkili hareketlerThe New Seekers, Kate Robbins, Audio, The Pearls, Bardo
Eski üyelerKate Robbins
Jane Robbins
Danny Finn
Sally-Ann Triplet
Alan Coates
Lance Aston

Prima Donna, 80'lerde aktif olan Britanyalı müzik grubu. Grup, 1980 Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Love Enough for Two" adlı şarkıyla Birleşik Krallık'ı temsil etmiştir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Prima Donna, "İki Aşk İçin Aşk" şarkısını 106 puanla üçüncü sırada tamamladı. Şarkı Stephanie de Sykes ve Stuart Slater tarafından yazılmış ve bestelendi. 1978'de Co-Co için "Kötü Old Days" i besteleyen (ki bu 1987 yılına kadar Eurovision tarihinde en kötü yer İngiltere'ye girişti), Eurovision finaline girmek ikinci giriş oldu.

Lahey'de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'na yaptıkları yolculuk açık değildi. İlk bölgesel oyla Maggie Moone'la ortaklaşa başladıktan sonra, geri sayımdan sonra Avrupa'ya Bir Şarkı Agiller Şampiyonu sadece İngiltere'de kazandı. Sunulmamış bir paniğe kapılan Terry Wogan, on dört bölgesel jüri üyesinin her birinin tercih ettiği şarkılara tek bir oy vermesini istedi. Bazı jüri, gösteri öncesinde sahip oldukları gibi oy kullandı ve skorborda yetişemediği için tüm süreç farce altına girdi. Ne olursa olsun, Prima Donna kazananlar ilan edildi ve Eurovision'a geçti.

Yazar ve tarihçi John Kennedy O'Connor, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Triplett'in Birleşik Krallık'a söylenen iki şarkıcıdan Ronnie Carroll, Cliff Richard ve Bucks'ın Cheryl Baker'iyle birlikte iki kez seslendirdiği Eurovision Şarkı Yarışması'nda soda [1]. O'Connor ayrıca, bunun 1964'ten bu yana Birleşik Krallık Singles Chart'ını Eurovision finalinde önce 48 numarada en üst noktaya çıkaran ilk İngiliz girişi olduğuna da dikkat çekti. [1] [2] Grup Eylül 1980'de "Sadece Sana Geldim" olan bir tane daha single yayınladı, ancak şema yapamadı.[1] Kısa bir süre sonra dağıldılar; üye Kate Robbins, birkaç ay sonra bir Birleşik Krallık No.2 şovunu seçti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest - The Official History. Carlton Books, UK. 2007 978-1-84442-994-3
  2. ^ Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums. 19th. Londra: Guinness World Records Limited. s. 438. ISBN 1-904994-10-5. 
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Mary Ann"
Black Lace
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık
1980
Sonra gelen:
"Making Your Mind Up"
Bucks Fizz