Anal beyazlatma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beyazlatma işleminin ardından kadın anüsü

Anal beyazlatma ya da anal ağartma, yaşlılıktan ve hamilelik döneminde gerçekleşen hormonal değişikliklerden dolayı veya anal seks, tahriş edici epilasyon yöntemleri sebebi ile anüs çevresindeki kronik tahrişin anüsün etrafında oluşturduğu koyu renkli deri alanına uygulanan beyazlatma işlemine denir. Bu işlem anüsün ve etrafındaki kısmın vücudun diğer tarafı ile daha düzenli görünmesi için kozmetik amaçla yapılır.

Yöntem[değiştir | kaynağı değiştir]

Tedavi sağlık teknisyenleri tarafından gerçekleştirilir. Reçeteli olarak verilen krem veya yağ ilgili alana sürülür.

Deri beyazlatma kremleri eczanelerde de bulunur. Yaşlılıktan, doğum kontrol haplarından ve güneş ışınlarından dolayı oluşan noktaları gidermek için hidrokuinon kremi kullanılır. Fakat hidrokuinon kremi kanserojen etkileri olduğu şüphesinden dolayı birçok ülkede yasaklanmıştır.[1]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anal beyazlatma daha çok pornografik film oyuncuları tarafından ilgili kısmın ekranda daha çekici görünmesi amacıyla kullanılır.[2] Bikini parlatmanın yaygınlaşmasıyla birlikte anüsün çevresindeki kararmış kısmı daha estetik görünmesi için beyazlatma amaçlı yeni bir pazar doğmuş oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "skin bleaching/ lightening & its dangers" (İngilizce). pressbox.co.uk. 26 Eylül 2005. 17 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20130117013439/http://www.pressbox.co.uk/detailed/Health/skin_bleaching/_lightening_its_dangers_37431.html. Erişim tarihi: 13 Eylül 2010. 
  2. ^ Ruderman, Zoe. "The Scary New Butt Beauty Trend" (İngilizce). Cosmopolitan. http://www.cosmopolitan.com/advice/health/anal-bleaching-trend. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010.