Karl Brandt (doktor)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karl Brandt
Brandt Doktorlar davası duruşmaları sırasında
Doğum08 Ocak 1904(1904-01-08)
Mulhouse, Alsace-Lorraine
Ölüm02 Haziran 1948 (44 yaşında)
Landsberg Cezaevi
Ölüm sebebiAsılarak idam
MeslekDoktor
Tanınma nedeniAdolf Hitler'in özel doktoru
Siyasi partiNSDAP
EvlilikAnni Rehborn (1934-1948 öldü)
Çocuk(lar)Adolf Karl Brandt (d. 4 Ekim 1935)
İmza

Karl Brandt (d. 8 Ocak 1904 - ö. 2 Haziran 1948), Alman hekim ve Nazi savaş suçlusu. 1939'dan Nazi ötanazi programını yönetti ve Ağustos 1944'te Adolf Hitler'in kişisel doktoru seçildi. Vekili Werner Heyde ve diğerleriyle beraber insanlar üzerinde yapılan deneylere karıştı. II.Dünya Savaşı'nın bitmesinden ve Almanya'nın yenilgisinden sonra Brandt, insanlığa karşı işlenen suçlardan suçlu bulunduktan sonra asılarak idam edildi.

Karl Brandt, 1928'de bir tıp doktoru oldu. 1932 Ocak'ta Nazi Partisi'ne katıldı ve 1933'te SA üyesi oldu. 1934 Temmuz'da SS'in bir üyesi oldu ve SS-Untersturmführer olması kararlaştırıldı.

1 Eylül 1939'da Brandt, Philipp Bouhler'le beraber Hitler tarafından T-4 ötanazi programının başına getirilmesine kararlaştırıldı. SS'de düzenli terfileri aldığı Ocak 1943'e kadar bir Tümgeneraldi. 16 Nisan 1945'te Gestapo tarafından Berlin'den çıkıp ailesine gitmek için hareket ederken tutuklandı ve bundan dolayı Amerikalı kuvvetlere teslim edilecekti. Karl Brandt, Berlin'de bir mahkeme tarafından ölüme mahkûm edildi. 2 Mayıs 1945'te Karl Dönitz'in emri ile serbest bırakıldı. 23 Mayıs 1945'te İngilizler tarafından tutuklandı.

Karl Brandt ve karısı Anni, Hitler'in Berchtesgaden'deki özel evi Berghof olarak bilinen Hitler'in yakın çevresinin üyeleriydiler. Nazi Almanyası'nda grupların dışında bu çoğu, Hitler'in ailesi vazifesi görürlerdi ve (ve onların eşleri) Eva Braun, Albert Speer ve onun karısı Margarete Speer, Dr. Theodor Morell, Martin Bormann, Hitler'in fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann ve Hitler'in karargâh subaylarını kapsardı. Bu iç halkanın üyeleri olarak, Brandts'ın, Berghof'un yakınında bir evi vardı ve orada bolca zaman harcadı. Brandt'ın Hitler'e kişisel yakınlığına rağmen, Hitler Brandt'ın, Ruslar tarafından esir alınmaktan kaçınma umuduyla Amerikan hatlarına doğru eşi Anni ve çocuklarını yollamış olduğunu savaşın sonundan önce öğrendiği zaman çok kızmıştı. Sadece Heinrich Himmler'in araya girmesiyle ve iç halka üyelerinin diğerleri, savaşın son günlerinde Brandt'ı idam ettirilmekten kurtardı ama Brandt, 1948'de savaş suçları işlediği gerekçesiyle idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]