T4 operasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hitler'in ötanaziye izin verdiğini gösteren resmi belge

T4 operasyonu, Nazi Almanyası'nda zorla yapılan ötanazi programı.[1] Eylül 1939'dan Ağustos 1941'e kadar yapılan çalışmalar, 1945 ve hatta ötesine de Nazi rejiminin dağılana kadar gayri resmi olarak devam etti. T4 programı "ırk hijyeni"nin Nazi Partisi'nin politikasını geliştirdiği düşünülürse, Alman halkından engelliler dahil "çürük ırk" elementlerinin "temizlenmesi" gerektiği inancı vardı. Bu görüşe göre, ötanazi programı daha sonra Avrupa Yahudilerinin Holokost'a karşı politikasında bir evrimi temsil etmektedir.

Irksal hijyen fikirler Nazi hareketine uzaktı. Sosyal Darwinizm fikirleri ve düşünceleri 20. yüzyılda tüm Batı ülkelerinde yaygın olan öjeni hareketinin özellikle de Amerika Birleşik Devletleri'nde güçlü, eğitimli insanlar arasında birçok taraftarı vardı. Taşınan kalıtsal kusurların, sterilizasyon ve kalıtsal antisosyal davranış olduğu düşünülüyordu. Bu düşünceler Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, İsviçre ve diğer ülkelerin hukukuna girmiştir. Örneğin 1935 ve 1975 yılları arasında, 63.000 kişi İsveç'te öjeni gerekçesiyle sterilize edilmiştir.

Nazi Almanyası II. Dünya Savaşı'nda Avrupa'yı işgale başlarken iyileşemeyecek durumdaki, sakat ve yaşlı hastaların ötanazi yöntemi ile öldürülmesi ve de krematoryumlarda yakılması için faaliyet göstermiştir. SS doktorları tarafından T4 raporu verilen kişiler, Avusturya'daki 6 ayrı toplama kampında zoraki ötanazi ile öldürülmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ German Federal Archive (2013). "Euthanasia in the Third Reich" [Euthanasie im Dritten Reich]. Bundesarchiv. German Federal Archive. 26 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2019.