Scandal (film, 1950)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Scandal
Filmin posteri
Yönetmen Akira Kurosava
Yapımcı Takashi Koide
Senarist Akira Kurosava
Ryuzo Kikushima
Oyuncular
Müzik Fumio Hayasaka
Görüntü yönetmeni Toshio Ubukata
Stüdyo Shochiku
Dağıtıcı Shochiku
Çıkış tarih(ler)i 30 Nisan 1950
Süre 104 dakika
Ülke  Japonya
Dil Japonca

Scandal, Japon yönetmen Akira Kurosava tarafından 1950 yılında yazılan ve yönetilen bir sinema filmidir. Kurosava filmi medya eleştirisi olarak çekti.[1]

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ressam olan Ichiro Aoye (Toshiro Mifune) dağlarda resim yaparken, ünlü genç şarkıcı Miyako Saijo (Shirley Yamaguchi) ile tanışır. Otobüsünü kaçıran Saijo yaya yoluna devam etmektedir. Aynı otelde kaldıklarını fark eden Aoye, onu motosikletiyle otele getirir. Yolda giderlerken Amour dergisinden paparazziler onları görür. Saijo onlarla röportaj yapmak istemez. Buna kızan paparazziler intikam için Aoye ile Saijo'yu balkondalarken fotoğraflarlar ve fotoğrafı dergide "Miyako Saijo'nun aşk hikayesi" başlığı atarak uydurma haberle basarlar.

Aoye bu sahte habere çok sinirlenir ve dergiyi dava etmeye karar verir. Parasız avukat Hiruta (Takashi Shimura), Aoye'gelir ve onun medyaya öfkesini anladığını söyler. Aoye, Hiruta'yı avukatı olarak tutar. Hiruta'nın, kızı Masako'nın (Yoko Katsuragi) verem olması nedeniyle paraya ihtiyacı vardır. Bu nedenle Amour dergisinin, davayı kaybetmesi karşılığında verdiği rüşveti kabul eder. Dava süreci davacıların aleyhine işlemektedir. Hiruta, Aoye ve Saijo'nun Masako'ya çok iyi davranması ve Masako'nun gerçeği anladıktan sonra babasından utanması nedeniyle suçluluk hissiyle dolar. Masako, haklı oldukları için Aoye ve Saijo'nun davayı kazanacağını düşünmektedir. Masako dava sonuçlanmadan ölür. Mahkemenin son günü vicdanını dinleyen Hiruta, rüşvet aldığını itiraf eder. Davayı Aoye ve Saijo kazanır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Scandal". www.tcm.com (İngilizce). 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2022.