Kızıldağ Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kızıldağ Milli Parkı sayfasından yönlendirildi)
Kızıldağ Millî Parkı
yes
Tür Millî Park
Konum Isparta
Yüzölçümü 59,400 hektar
Açılış 9 Mayıs 1965
Durum Faaliyette
Resmî site Kızıldağ Millî Parkı

Kızıldağ Millî Parkı, Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesi sınırları içerisinde yer alır.[1] Millî park sâhası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda, ahşap evlerde kalınır.Oksijeni bol olduğu için solunum yetmezliği hastaların burada iyileştiği bilinmektedir. İyileşmek için 21 gün kalmanın yeterli olduğu söylenmektedir.

Kızıldağ Millî Parkı, Isparta merkeze 120, Şarkikaraağaç ilçesine ise 5 km uzaklıktadır. Şarkîkaraağaçlılar her sene burada piknik için toplanırlar. Kızıldağ Millî Parkı, öncelikle bir dağdır. Karaçamıyla, sedir ağaçlarıyla, meşe ve ardıç ağaçlarıyla bol oksijenli bir ortam sunan Kızıldağ Millî Parkı, Türkiye'de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölgedir.

Kızıldağ'ın ardında Sultan Dağları yer almaktadır. Piknik alanı, kamp alanı, çadır ve konaklama alanları bulunan Kızıldağ Millî Parkı'nın yüksekliği 1342 metredir. Kızıldağ Millî Parkı'nın kapsadığı alanda keşfedecek çok nokta vardır. Bu noktalardan biri; ülkenin en uzun mağarası olan Pınargözü Mağarası'dır. Kızıldağ Millî Parkı, flora bakımından da oldukça zengindir. Tıbbi ve aromatik bitkiler de burada yetişmektedir. zengin bir faunaya sahiptir. Tilki, sansar, kurt, çakal, kartal, akbaba, şahin, doğan, ve baykuş türlerine ev sahipliği yapar.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020.