Köprübaşıömerefendi, Düzce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köprübaşı Ömerefendi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Düzce
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 485
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0380
Posta kodu 81000

Köprübaşı Ömerefendi, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir Çerkes köyüdür. Çerkes'ce adı Cemaguyahabl'dir. köyde konuşulan Çerkesçe en kibar çerkesçedir. İstanbul türkçesi gibi düşünün.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adını, 93 Osmanlı - Rus harbinden sonra Türkiye'ye göç eden ve yaşadığı dönemin saygın kişilerinden olan Ömerefendi isimli bir şahsın köyün yanından geçen büyük melen çayına yakın alana yerleşmesinden dolayı aldığı yönünde köyün yaşlılarının anlatımları mevcuttur. Bir Çerkes köyü olan Köprübaşı Köyü'nün Çerkesce adı Hacemziye'dir. Kafkasya'dan göçe zorlanan insanlar tarafından kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köprübaşı Ömerefendi köyü Düzce'deki Çerkes köylerinden biridir. Adiğelerin Kemguy(ç'emguy) kabilesi çoğunlukta olmakla birlikte Abzeh, Şapsığ, Bjeduğ,Mamhığ aileler Balkan göçmenleri ve Gürcü aileler de bulunmakatadır. Xhabze (adet) günlük yaşantıda ön plandadır. Çerkesler de kültürlerini yaşatmakta ve aralarında Çerkezce konuşmaktadır. 30 yaşın altındaki nüfusta adigece konuşma oranı azalmaktadır.

Düzenli olarak diğer köylerden ve şehirlerden hatta Kafkasya'dan gelen katılımcılarla çeşitli etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerin başında 2005 yılından sonra her yıl düzenlenen "Düzce Kafkas Festivali" başta gelmektedir.

Adige Kültür Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köprübaşı Ömer Efendi köyün'de uzun yıllar okul olarak kullanılan bina çerkes el sanatları sanatçısı Orhan Halman,köyün eski muhtarı Cengiz Coşkun tarafından restore edilmiş olup,şimdiki muhtar Sedat Özbek ve ünlü Adige (Çerkes) Kültür Evi Derneği başkanı Ahmet Turan'ın özverili çalışmaları ve gönüllü katılımcıların yardımı ile Kültür Evi'ne dönüştürülmüştür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce merkezine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 527
2000 485
1997 574

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.fındık üreticiliği orta ve küçük ölçekte yapılmaktadır.tütün,mısır,pancar diğer tarımsal faaliyetler içerisindedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde modern birilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yok ancak ptt santrali vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonve adsl vardır. TARIM KREDİ KOPARATİFİ BULUNMAKTADIR.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]