İçeriğe atla

Judas (Lady Gaga şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Judas"
Born This Way albümünden
Lady Gaga single
B yüzü"Born This Way" (Twin Shadow Remix)
Yayımlanma15 Nisan 2011 (2011-04-15)
FormatCD single · dijital indirme
Kaydedilme2010; Gang Studios, Paris, Fransa
TarzElektro house · dans
Süre4:09
ŞirketStreamline · Interscope · Kon Live
YazarStefani Germanotta · Nadir Khayat
YapımcıLady Gaga · RedOne
Lady Gaga single kronolojisi
"Born This Way"
(2011)
"Judas"
(2011)
"The Edge of Glory"
(2011)

"Judas", Amerikalı şarkıcı Lady Gaga'nın ikinci stüdyo albümü Born This Way'den (2011) bir şarkı. 15 Nisan 2011'de, planlanan yayımlanma tarihinden dört gün önce, Interscope Records tarafından yayımlandı. Lady Gaga ve RedOne tarafından yazılıp bestelendi ve prodüktörlüğü yapıldı. "Judas", dans ve elektro house türleri etkisi altındaki bir şarkıdır, kendisine ihanet eden bir adama âşık olan bir kadını konu edinir. Şarkının single kapağı Gaga tarafından Microsoft Word kullanılarak hazırlandı. Birçok dini grubun kutuplaştırıcı etkisine rağmen eleştirmenler şarkıyı iyi kabul etti, bazıları albümün çıkış single'ı olması gerektiğine dikkat çekerken bazıları "Bad Romance"e benzer buldu.

"Judas", müzik eleştirmenlerinden genel anlamda olumlu eleştiriler aldı. Gaga'nın şarkıda "Poker Face", "LoveGame", "Bad Romance" ve "Alejandro" dâhil olmak üzere RedOne ile oluşturduğu parçalardaki benzer bir sesi vardır. Üç farklı hook ve house etkili bir break bölümü içerir. "Judas" başlangıçta iyi bir satış grafiği çizdi fakat Gaga'nın bir önceki single'ına göre ticari anlamda daha az başarılı oldu. Şarkı, en büyük müzik marketlerin listelerinde ilk on içine girdi, ayrıca Güney Kore'de bir numaraya ulaştı.

Şarkının video klibi Gaga ve Laurieann Gibson ortak yönetmenliğinde, oyuncu Norman Reedus eşliğinde Nisan 2011'de çekildi. Klipte bir İncil hikâyesi vardır; Reedus, havari Yehuda'yı ve Gaga, Mecdelli Meryem'i canlandırır.

Kapak tasarımı ve yayımlanma

[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalıntı iddiaları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste performansı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlı performanslar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı listesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste ve sertifikalar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayımlanma tarihleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]