Marry the Night

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
"Marry the Night"
Born This Way albümünden
Lady Gaga single
Yayımlanma 15 Kasım 2011
(bkz. Yayımlanma tarihleri)
Format CD, dijital indirme
Kaydedilme 2010; Tur Otobüsü
Tarz Dans-pop, house
Süre 4:25
Şirket Interscope, Streamline, Kon Live
Yazar Stefani Germanotta, Fernando Garibay
Yapımcı Stefani Germanotta, Fernando Garibay
Lady Gaga tekli kronolojisi

""Yoü and I""
(2011)

"Marry the Night"
(2011)

"Applause"
(2013)

"Marry the Night", ABD'li şarkıcı Lady Gaga'nın Born This Way (2011) adlı stüdyo albümünden 15 Kasım 2011 tarihinde çıkan beşinci ve son tekli çalışmasıdır. Klibi 2 Aralık 2011'de Lady Gaga'nın resmi YouTube kanalında yayınlanmıştır. Şarkının yapımcılığını Lady Gaga ve Fernando Garibay üstlenmiştir.

"Marry the Night" house ve electropop etkisi altındaki bir dans-pop şarkısıdır. Şarkıda elektronik kilise çanları, itici elektronik sesler, tekno ritimler ve funk-rock ritimleri kullanılmıştır. Eleştirmenler şarkı için olumlu eleştiriler yapsa da, Gaga'nın diğer teklilerine oranla başarılı bir tablo çizemedi. ABD'de Billboard Hot 100 listesinde ancak 29 numaraya kadar yükselebildi.

14 dakika süren şarkı'nın klibi, bir klinikte, bir dans stüdyosunda, Gaga'nın New York'taki apartman dairesinde ve bir otoparkta yanan arabalar içinde çekildi. Oldukça fazla mesajın bir arada verildiği klip, Gaga'nın en uzun video klibidir.

Marry the Night'ın çıkmasından yaklaşık 4 ay sonra Born This Way döneminin bittiği ve bu albümden yeni bir teklinin çıkmayacağı Interscope Records tarafından doğruladı.

Yazılışı ve Kaydedilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marry the Night Monster Ball Tour yolundayken Lady Gaga ve Fernando Garibay tarafından yazılmıştır. Yine tur otobüsünde kaydedilmiştir. Ayrıca "Marry the Night", Gaga'nın albümdeki en sevdiği şarkılardan biri.

Kompozisyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bestesi üzerinde oldukça uğraşılan "Marry the Night" şarkısında, Gaga'nın hayatını boyunca yılmadığını ama bazen de dayanamadığını anlatıyor.

Sakin bir girişi ve girişinin tam tersi aniden patlayan seslerle desteklenen bir nakaratı bulunmaktadır. Bitişi de nakaratı kadar gürültülü ve itici seslerle desteklenmiştir.

Gaga, "I'm gonna marry the night. I won't give up on my life. I'm a warrior queen, live passionately tonight." (Geceyle evleneceğim. Hayatımdan vazgeçmeyeceğim. Ben bir savaşçı kraliçeyim, bu gece tutkuyla yaşa.) sözleri ile usulca şarkıya başlar. İlerleyen saniyelerde ritim yükselir ve Gaga bağırarak "I'm gonna marry the night, I'm not gonna cry anymore, I'm gonna marry the night, Leave nothing on these streets to explore" (Geceyle evleneceğim, Artık ağlamayacağım, Geceyle evleneceğim, Bu sokaklarda keşfetmedik şey bırakmayacağım.) diyerek şarkının asıl girişini yapar ve "Ma-ma-ma-marry/Ma-ma-ma-marry/Ma-ma-ma-marry the night" sözünün tekrarı ile şarkı devam eder.

Şarkının hareketli başlangıcından sonra ritimde düşer ve Gaga, burada nakaratı destekleyici sözler söyledikten sonra tekrar yüksek ritimli nakarat kısmına geçilir.

İtici müzik tınıları ve kulak tırmalayıcı seslerle devam eden şarkının finali Lady Gaga'nın "Come on and runnnnnnnn" (Gel ve koş) demesiyle başlar. Finalinde ise Gaga yine bağırır ve "The night" sözünü tekrarlayarak itici sesler eşliğinde şarkıyı bitirir.

Video Klibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Klip, Gaga’nın sedyedeki görüntüsüyle başlıyor. Geçmişi hatırlamaya çalışıyor, neler olduğunu biliyor ve inkar etmiyor. Ama "Olanları daha artistik bir açıdan görmek istiyorum" diyor. Sedyesinin yanıbaşındaki hemşireler mutlu görünüyor ve Gaga’ya garip bakışlar atıyorlar. Hemşireler Gaga’nın ne yaptığını anlamayan müzik endüstrisini temsil ediyor. Sedyedeki konuşması sırasında, jelibonlara gönderme yapıyor. DefJam’le olan anlaşması bitmeden önce Gaga ile dalga geçmek için jelibon verilmişti. O sahnede söz ettiği bıçak, ilişkinin kesilmesi anlamına geliyor.

Kliniğin kapısının açılmasının ardından piyanonun başında duygusuz bir şekilde oturan kızı görüyoruz. Bu da yapmacık sanatçıları temsil ediyor. Bu sırada Gaga uyanıyor ve doktor ona ‘Morfinli Prenses’ şeklinde hitap ediyor. Bu, Gaga’nın o yıllardaki uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili. Ve sırtındaki yaralar görünüyor. Daha önce de bahsettiği bıçak tarafından arkasından vurulmuş. Yani plak şirketinin ona olan ihanetinden bahsediyor.

Ve sonra ‘Başaracağım.’ diyor. Doktor onu ilk başta duymuyor ve Gaga yüksek sesle tekrar ediyor. Duymamasının sebebi aslında ona gerçekten inanmaması. Diğer hastalar etrafta anlamsız hareketler sergilerken Gaga yatıyor. Bu da aslında herkesten daha az deli olduğuna yapılan bir vurgu.

Biraz sonra bale sahnesine geçiş yapılıyor. Yüksek topuklar Gaga’nın ne kadar zor bir rekabetin içine daldığını gösteriyor.

Daha sonra Gaga eve geliyor ve ardından anlaşmanın bittiğine dair bir telefon alıyor, çılgına dönüyor, çılgınca davranışlar sergilemeye başlıyor. Ve saçını boyadığı sahne ise kariyerindeki yenilikleri, farklı şeyler yapması gerektiğini anlıyor. Bir sonraki etapta hastaneye giriyor. Burada Gaga, oldukça marjinal bir kıyafetle karşımıza çıkıyor. Hastaneye girdiği anda dansçılar onu dikkatlice izlimeye başlıyor. Ve Gaga onlara imalı bir bakış atıyor.

İlerleyen dakikalarda otopark sahnesine geçiliyor. Gaga, arabanın tepesinden içine eğilmiş durumda, bir şeyler arıyor. Ama aslında ne aradığını ve nasıl bulacağını bilmiyor. En sonunda Gaga arabanın içine düşüyor. Bu onun için yeni bir araç yani yeni bir kariyer fırsatı anlamına geliyor. Gaga arabanın içine düştükten sonra diğer arabalar yani "fırsatlar" tek tek patlamaya başlıyor. Bu da diğer fırsatların işe yaramaz olduğu anlamına geliyor. Gaga bu yeni fırsatın önemini anlıyor ve ona sıkıca sarılıyor. Bu noktada kasedi takıyor ve şarkıyı başlatıyor. Aynada kendini kontrol ediyor ve bu uzun maratona hazır olup olmadığından emin oluyor.

Dans stüdyosuna geldiğimizde ise Gaga’yı olağanüstü bir şekilde odaklanmış görüyoruz. İşi bittiğinde ise Gaga artık ileride ne yapacağından, Dünya'yı nasıl sarsacağından gayet emin. Kendini çok daha rahat hissediyor çünkü artık kendini tanıyor.

Gaga’nın klibin sonunda taşıdığı büyük piyano ne kadar zorlu bir yol içerisinde olduğunu anlatıyor. Hatta bu piyanoyu birkaç kez düşürüyor. Bu da her zaman ayakta kalamadığına bir gönderme. Ve sonra bir adam ona yardım ediyor. Bu adam babası olabilir. Gaga, uyuşturucuları atıyor çünkü artık ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Uyuşturucuyu tamamen bırakıyor.

Interscope Records ile görüşmeye gitmek için arabaya biniyor ve arabada dua ettiği sahne de, elindeki yazı dikkat çekiyor. Elinde görüşmenin adresi var ve dua etmesinin sebebi bu sefer istediğinin olmasını çok istemesi.

Son olarak Gaga, diğer arabaların yani fırsatların yanışını, alevleri izliyor. En doğru yolu seçtiğini, eski fırsatlara bakarak anlıyor.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dijital yükleme
 1. "Marry the Night" – 4:45
 • Born This Way (Bonus Track Version)
 1. "Marry the Night" (Zedd Remix) – 4:21
 • Born This Way – The Remix
 1. "Marry the Night" (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)
 • UK 7" Picture Disc[1]
 1. "Marry the Night" (The Weeknd & Illangelo Remix) – 4:04
 2. "Marry the Night" (Totally Enormous Extinct Dinosaurs 'Marry Me' Remix) – 5:49
 • Marry the Night – The Remixes[2]
 1. "Marry the Night" (Zedd Remix) – 6:14
 2. "Marry the Night" (Sander van Doorn Remix) – 5:38
 3. "Marry the Night" (Afrojack Remix) – 9:18
 4. "Marry the Night" (John Dahlbäck Remix) – 5:19
 5. "Marry the Night" (Sidney Samson Remix) – 4:44
 6. "Marry the Night" (R3hab Remix) – 4:54
 7. "Marry the Night" (Lazy Rich Remix) – 5:43
 8. "Marry the Night" (Dimitri Vegas & Like Mike Remix) – 5:58
 9. "Marry the Night" (Quintino Remix) – 5:52
 10. "Marry the Night" (Danny Verde Remix) – 7:45

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Marry the Night 7" Picture Disc Vinyl". Universal Music UK. 5 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120405154852/http://store.universal-music.co.uk/euro/vinyl/lady-gaga-marry-the-night-7-picture-disc-vinyl/invt/0602527894638/. Erişim tarihi: 2011-11-28. 
 2. ^ "Marry the Night: The Remixes". Amazon.com. 2011-12-20. 9 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160109151112/http://www.amazon.com/gp/product/B006JTY2EG. Erişim tarihi: 2011-12-11. 
 3. ^ "Austriancharts.com – Lady Gaga – Marry the Night" (Dutch). Austrian Singles Chart. Hung Medien. 21 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151221124333/http://austriancharts.at/showitem.asp?interpret=Lady+GaGa&titel=Marry+The+Night&cat=s. Erişim tarihi: 2011-11-12. 
 4. ^ "Ultratop.be – Lady Gaga – Marry the Night" (Dutch). Ultratop 50. Hung Medien. 13 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131213055231/http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Lady+GaGa&titel=Marry+The+Night&cat=s. Erişim tarihi: 2011-11-12. 
 5. ^ "Ultratop.be – Lady Gaga – Marry the Night" (French). Ultratop 40. Hung Medien. 5 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131105191226/http://www.ultratop.be/fr/showitem.asp?interpret=Lady+GaGa&titel=Marry+The+Night&cat=s. Erişim tarihi: 2011-06-10. 
 6. ^ "Brazil Hot 100 Airplay" (Portuguese). Billboard Brasil (Brazil: Nielsen Business Media, Inc) 23: 81. January 2012. ISSN 977-879605400-2. 
 7. ^ "Billboard Brasil Hot Pop & Popular". Billboard Brasil (16): 78–79. February 2011. ISSN 977-12176-20385482. http://www.flexaccess.com.br/TopBrasil/Top5Brasilmusical.asp. 
 8. ^ a b c d e "Marry the Night – Lady Gaga". Billboard. Prometheus Global Media. 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160224111639/http://www.billboard.com/charts/hot-100. Erişim tarihi: 2011-12-23. 
 9. ^ "ARC, Issue Date: January 9, 2012" (Croatian). HRT. 2012-01-13. 21 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140221121301/http://www.hrt.hr/fileadmin/video/ARC100_09012012.xls. Erişim tarihi: 2012-03-31. 
 10. ^ "IFPI ČR Hitparáda – Radio Top100 Oficiální Týden – 201149" (Czech). IFPI. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131225194207/http://www.ifpicr.cz/hitparada/index.php?a=titul&hitparada=2&titul=149278&sec=b68bc8b13f66507a22c30ce5cc6bd457. Erişim tarihi: 2011-12-09. 
 11. ^ "Suomen Virallinen Latauslista" (Finnish). Musiikkituottajat – IFPI Finland. 11 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131111234515/http://www.latauslista.fi/lista/2011/49. Erişim tarihi: 2011-12-09. 
 12. ^ "Lady Gaga – Marry The Night (single)" (French). Syndicat National de l'Édition Phonographique. 2012-01-06. 26 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131226192223/http://www.chartsinfrance.net/Lady-GaGa/Marry-The-Night-s22467.html. Erişim tarihi: 2012-01-15. 
 13. ^ "Single – Lady GaGa, Marry The Night" (German). Media Control Charts. 18 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131218055159/http://charts.de/song.asp?artist=Lady+GaGa&title=Marry+The+Night&country=de. Erişim tarihi: 2011-12-24. 
 14. ^ "Hungarian Top 40 Airplay Chart" (Hungarian). Mahasz. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. 2012-02-06. http://www.mahasz.hu/?menu=slagerlistak&menu2=archivum&lista=radios&ev=2012&het=6&submit_=Keres%E9s. Erişim tarihi: 2012-02-15. 
 15. ^ "Big Top 40" (Litvanca). IvorV. http://www.music.lt/?media;top.42. Erişim tarihi: 2012-22-03. 
 16. ^ "Top 5 video" (Polish). ZPAV. 7 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120407114020/http://zpav.pl/rankingi/listy/nielsen/video.php?idlisty=593. Erişim tarihi: 2012-22-03. 
 17. ^ "Archive Chart: Scotland 3rd December 2011". The Official Charts Company. 2011-12-03. http://www.theofficialcharts.com/archive-chart/_/22/2011-12-03/. Erişim tarihi: 2011-11-27. 
 18. ^ "Radio Top 100 Oficiálna – Lady Gaga – Marry the Night". International Federation of the Phonographic Industry. 15 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141015134533/http://www.ifpicr.cz/hitparadask/index.php?a=titul&hitparada=18&titul=146742&sec=541862d0cfd39a3fd0e70d4a3d0a02bf. Erişim tarihi: 2012-03-02. 
 19. ^ "에 대한 검색결과 입니다 – Digital Comprehensive charts" (Korean). Gaon Chart. 1 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120901111732/http://www.gaonchart.co.kr/main/section/search/list.gaon?Search_str=marry+the+night. Erişim tarihi: 2011-06-10. 
 20. ^ "Swisscharts.com – Lady Gaga – Marry the Night". Swiss Music Charts. Hung Medien. 14 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131114192006/http://www.swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Lady+GaGa&titel=Marry+The+Night&cat=s. Erişim tarihi: 2011-12-14. 
 21. ^ "Archive Chart: United Kingdom 10th December 2011". The Official Charts Company. 2011-12-03. 8 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20120108154430/http://www.theofficialcharts.com:80/archive-chart/_/1/2011-12-10. Erişim tarihi: 2011-12-05. 
 22. ^ "RIAA - Lady Gaga". RIAA. 2012-03-27. 1 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160101190414/http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?content_selector=gold-platinum-searchable-database. Erişim tarihi: 2012-03-30.