Röyksopp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Röyksopp
Eylül 2014'te Röyksopp
Genel bilgiler
Başladığı yer Norveç
Tarzlar House müzik
Ambient House müzik
Elektronik müzik
Etkin yıllar 1998-günümüz
Resmî site http://www.royksopp.com

Röyksopp (Royksopp veya Røyksopp şeklinde de yazılabilmektedir), Torbjørn Brundtland ve Svein Berge'in oluşturduğu Bergen, Norveçli elektronik müzik ikilisidir. Grup resmi olarak 1998'de kuruldu ve ilk albümleri olan Melody A.M. 'i 2002'de çıkardılar.

Grubun ismi Röyksopp Norveççe ‘kahverengi bir toza benzeyen ve sporlar dağıtan bir tür mantar türü’ anlamına geliyor.

İkili, okul arkadaşı olsa da, müzik yapmaya yıllar sonra yeniden karşılaştıklarında başladı. 1998’de kurulan Röyksopp, ilk albümleri “Melody AM”i 2001 yılında yayınladı. Bu albümde yer alan “Eple”, “Poor Leno”, “Sparks” ve “Remind Me” gibi single’larla, İngiltere listelerinde iyi bir başarı elde eden Röyksopp, deneysel videolarıyla da beğeni toplayarak 2002 MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nden “Remind Me” adlı video kliple “En İyi Video Klip” ödülüne layık görüldü.

Birkaç seneyi canlı performanslarla ve Beck ve Annie gibi isimlere remixler yaparak geçiren Röyksopp, 2005 yılında “The Understanding” adındaki 2. albümünü yayınladı. Albümden çıkan “Only This Moment” ve “What Else Is There” gibi başarılı single’ların ardından bir yıl sonra, canlı kaydedilmiş olan EP “Röyksopp’s Night Out”u piyasaya süren grup, bu EP içerisinde Queens of the Stone Age parçası “Go With The Flow”u baştan yorumlayarak beğeni topladı.

'Poor Leno', 'What Else Is There' ve 'Eple' gibi şarkıların mimarı Norveçli ikilinin dönüşüne çok kısa bir süre kaldı. "The Understanding" ve "Melody A.M."in ardından gelecek olan yeni albüm Junior, 2009'un Mart ayının sonunda Türkiye'de de yayımlandı. Yeni albümde grup tüm şarkı sözlerine, düzenlemelere ve mixlere imza attı. Aynı zamanda prodüktörlüğünü de kendileri yaptılar. Albümdeki konuk vokaller Anneli Drecker, Karin Dreijer-Andersson (The Knife), Lykke Li ve Robyn. ‘Junior’ adı verilen yeni album çok enerjik ve dikkate değer bir çalışma. Albümden ilk single “Happy Up Here” parçasına seçildi. İkinci single ise Robyn'in katkıda bulunduğu "The Girl and the Robot" oldu.

2010 yılında çıkardıkları son albümleri ‘Senior’ ise, ‘Junior’ a göre biraz daha karanlık öğeler içermekte. Albümde öne çıkan şarkılar arasında ‘The Fear’ ve ‘Tricky Two’ bulunmaktadır.

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]