I. Gıyaseddin Keyhüsrev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
I. Gıyaseddin Keyhüsrev
غياث الدين كيخسرو بن قلج ارسلان
Antalya'daki Gıyaseddin Keyhüsrev heykeli.
I Gıyaseddin Keyhüsrev Meret Öwezov Antalya.jpg
Türkiye Selçuklu Sultanı
Hüküm süresi 1205-1211
Önce gelen II. Kılıç Arslan
Sonra gelen I. İzzeddin Keykavus
Hüküm süresi 1192-1196
Önce gelen II. Kılıç Arslan
Sonra gelen Rükneddin Süleyman Şah
Tam ismi
Gıyaseddin Keyhüsrev bin Kılıç Arslan
Hanedan Selçuklu Hanedanı
Babası II. Kılıç Arslan
Ölüm 1211
Alaşehir

I. Gıyaseddin Keyhüsrev (Arap alfabesiyle: غياث الدين كيخسرو بن قلج ارسلان (Gīyās el-Dīn Keyhüsrev bin Kılıç Arslān)) (ö. 1211) Türkiye Selçuklu Sultanı ve II. Kılıç Arslan'ın oğludur. İki değişik dönemde tahta çıktı.

II. Kılıç Arslan 1186'da ülkesini 11 oğlu arasında paylaştırmıştı. Ancak daha kendisi hayattayken oğulları arasında veliahtlık mücadelesi başladı. II. Kılıç Arslan 1192'de ölünce I. Gıyaseddin Keyhüsrev diğer kardeşlerine üstün gelerek tahta çıktı. Ama 1196'da tahtını ağabeyi II. Süleyman Şah'a bırakarak geri çekilmek zorunda kaldı.

II. Süleyman Şah, 1204'te öldüğünde yerine bir süre II. Süleyman Şah'ın çocuk yaştaki oğlu III. Kılıç Arslan geçti. Ama 8 aylık bir süre içinde yeğenine üstün gelen I. Gıyaseddin Keyhüsrev 1205’te ikinci kez tekrar tahta çıktı. I. Gıyaseddin Keyhüsrev Karadeniz'deki ticaret yollarını kesen Trabzon Rum İmparatorluğu üzerine bir sefer düzenleyerek bu yolu yeniden Türklere açtı. Daha sonra önemli dış ticaret limanı olan Antalya'yı topraklarına kattı. I. Gıyaseddin Keyhüsrev, sultanların ülke topraklarını oğulları arasında paylaştırma geleneğine son vererek merkezi yönetimi güçlendirdi. Vilayetleri yönetmekle görevlendirilen şehzadeleri merkezi yönetime bağlı birer vali durumuna getirdi. I. Gıyaseddin Keyhüsrev 1211'de İznik İmparatoru I. Teodor Laskaris ile yaptığı Alaşehir Muharebesinde bir Frenk paralı askeri tarafından öldürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Gıyaseddin Keyhüsrev
Alt kolu Türkiye
Ölümü: 1211
Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Kılıç Arslan
Türkiye Selçuklu Sultanı
1205 – 1211
Sonra gelen:
I. İzzeddin Keykavus
Önce gelen:
II. Kılıç Arslan
Türkiye Selçuklu Sultanı
1192 – 1196
Sonra gelen:
II. Süleyman Şah