I. İzzeddin Keykavus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
I. İzzeddin Keykavus
عز الدين كيكاوس بن كيخسرو
Türkiye Selçuklu Sultanı
Hüküm süresi 1211 – 1220
Önce gelen I. Gıyaseddin Keyhüsrev
Sonra gelen I. Alaeddin Keykubad
Tam ismi
İzzeddin Keykavus bin Keyhüsrev
Hanedan Selçuklu Hanedanı
Babası I. Gıyaseddin Keyhüsrev
Doğum 6 Kasım 1180
Ölüm 7 Ocak 1220 (39 yaşında)
Sivas
Defin Şifaiye Medresesi, Sivas
Dini İslam

I. İzzeddin Keykavus (Arap alfabesiyle: عز الدين كيكاوس بن كيخسرو (İzz al-Dīn Kaykā'us bin Kayhusrev)) (ö. 1220) [[Türkiye Selçuklu Sultanı'dır (1211-1220). I. Gıyaseddin Keyhüsrev'ın büyük oğludur.

Babası I. Gıyaseddin Keyhüsrev ve kardeşi I. Alaeddin Keykubad ile beraber Dördüncü Haçlı Seferi öncesine kadar (1200 - 1204 arası) İstanbul'da Bizans İmparatorluğu'nda kalmıştır. II. Süleyman Şah'ın ölümüyle, babasının tekrar sultan olması üzerine bir süre İznik de tutsak olarak kalsa da daha sonra Hacib Zekeriya'nın yardımı ile kaçarak Anadolu'ya geçmiştir. Babasının sultanlığı sırasında Malatya melikliğine atanmıştır. Babasının Alaşehir Muharebesi'nde ölümü üzerine 1211'de tahta çıkmıştır. Önce kendisine karşı ayaklanan kardeşi I. Alaeddin Keykubad’ı etkisiz hale getiren I. İzzeddin Keykavus, böylece iktidarını sağlamlaştırdıktan sonra bütün dikkatini Anadolu'da ticaretin canlandırılmasına verdi. Kıbrıs Krallığı’yla bir anlaşma yaparak iki ülke arasındaki ticareti serbest hale getirdi.

Şifaiye Medresesi

Kuzey ticaret yolunu açmak için Sinop'u Trabzon Rum İmparatorluğu'ndan aldı. Bu sefer sırasında Trabzon İmparatorluğu imparatoru Aleksios Komnenos'un bir av sırasında pusuya düşürülerek Anadolu Selçukluları'nca esir edilmesinin de büyük yararı olmuştur. Daha sonra Antalya'nın 1216 da ikinci kez fethi ile Akdeniz ve Karadeniz de iki önemli limanın Türklerin eline geçmesini sağladı. Güney ticaret yolunu engelleyen Klikya Ermeni kralı I. Levon (Ermenistan)'un üzerine yürüdü ve yenerek Suriye ticaret yolunu açtı. Böylece Anadolu, ticaret kervanlarının merkezi durumuna geldi.

1216 da, önemli bir ticari kavşak olan ve Eyyûbîler'in elindeki Halep'i almak için, Selahaddin Eyyubi'nin büyük oğlu Melik Efdal ile ittifak kurarak bu bölgedeki toprakların paylaşımı konusunda anlaştı. Başlangıçta bazı kaleler alınsa da Melik Efdal'ın taraf değiştirmesi ve ordusundaki emirlere olan güvensizlik nedeniyle harekatı yarıda keserek geri döndü (bu sefer sonrası Elbistan'a döndüğünde, güven duymadığı çoğunluğu gulam kökenli emirleri bir eve doldurarak yaktırdığı rivayet edilir).

I. İzzeddin Keykavus, ikinci kez Halep üzerine sefer hazırlığı yaptığı Sivas'da kaynaklara göre veremden 1220'de öldü ve Sivas'da 1217 de yaptırdığı Şifaiye Medresesi Darüşşifa'daki türbesine gömüldü. Ölümüyle yerine kardeşi I. Alaeddin Keykubad Sultan oldu (I. Alaeddin Keykubat'ın sultan olmasının, ölüm döşeğinde iken İzeddin Keykavus'un, oğlu olmadığından, Kezirkerp kalesinde tutuklu olan Aleaddin Keykubat'ı çağırtarak varis ilan ettiği ya da aynı gerekçe ile ümera'nın Aleaddin Keykubat'ı serbest bırakması nedeniyle olduğu yönünde iki görüş vardır).

Ünvanları;

  • Sultanü'l Galip 1214 Sinop'un Fethi
  • Sultanü'l Bahreyh 1216 Antalya'nın Fethi

Yaptırdığı Eserler;

  •  ? Malatya Ulu cami
  •  ? Malatya Hekim han
  • 1213-14 Burdur Evdir han
  • 1217 Sivas Darüşşifa

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

I. İzzeddin Keykavus
Alt kolu Türkiye
Doğumu: 6 Kasım 1180 Ölümü: 7 Ocak 1220
Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Gıyaseddin Keyhüsrev
Türkiye Selçuklu Sultanı
1211 – 1220
Sonra gelen:
I. Alaeddin Keykubad