Hasret Gültekin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hasret Gültekin
Doğum adı Hasret Şükrü Gültekin [1]
Doğum 1 Mayıs 1971(1971-05-01)
İmranlı, Sivas, Türkiye
Ölüm 2 Temmuz 1993 (22 yaşında)
Sivas, Türkiye
Köken Kürt
Tarzlar Halk müziği
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Bağlama
Etkin yılları 1987–1993
Resmî sitesi hasretgultekin.com
Önemli çalgılar
Bağlama

Hasret Gültekin (1 Mayıs 1971, İmranlı, Sivas - 2 Temmuz 1993, Sivas),[2] Kürt-Alevi kökenli bağlama virtüözü, Ozan.[3]

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Han köyünde dünyaya geldi. Süleyman ve Hacıhanım Gültekin'in üçüncü çocuğudur. Gültekin 6 yaşında iken bağlama çalmaya başladı. Girdiği Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesini yarıda bırakarak müzik hayatına başladı. Aynı zamanda siyasi bir kişiliğe de sahip olan Gültekin, İşçi Partisi üyesiydi. Sanatçı ilk resitalini Kadıköy Moda Sineması'nda verdi ve ilk albümü Gün Olaydı'yı 16 yaşında çıkardı. Talip Özkan'ın öğrencisi oldu. 1989 yılında çıkardığı Gece ile Gündüz Arasında adlı albümü ile sadece sesi ile değil bağlama ve şelpe tekniğiyle de dikkatleri çekti. Çok sayıda sanatçının albümüne müzik yönetmeni olarak imza atmıştır. 1991'de Rüzgarın Kanatlarında adlı bir albüm daha çıkarmıştır.

Uluslararası festivallerde Türkiye'yi temsil eden Hasret Gültekin, 1991'de Yeter Gültekin'le evlendi. Bilimsel sosyalizmi benimsedi; önce Sosyalist Parti'nin, bu parti kapatılınca da İşçi Partisi'nin çalışkan bir üyesi oldu.[4][5] Pir Sultan Abdal Kültür Festivali'ne katılmak üzere gittiği Sivas'ta konakladığı Madımak Oteli'nin kundaklanması sonucu yaşanan katliamda 34 kişiyle birlikte yaşamını yitirdi. Bir buçuk ay sonra 13 Eylül 1993'te Roni Hasret adı verilen bir oğlu oldu.

Ölümünün ardından Kalan Müzik tarafından Seçmeler adlı bir toplama albümü ve 1993 yılında Yunan rembetiko grubu Prosechos ile birlikte verdiği Ege'nin İki Yakası adlı konserdeki bazı şarkılardan oluşan ve aynı adı taşıyan albüm Hasret Gültekin Kültür ve Sanat Merkezi tarafından yayımlandı.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gün Olaydı (1987)
 • Ege'nin İki Yakası
 • Abuzer Karakoç, Hüseyin Aydın, Ali Ekber Eren’in de yer aldığı “BİTMEYEN TÜRKÜLER-Dostlar Muhabbeti" (1988)
 • Gece ile Gündüz Arasında (1989)
 • Newroz - Kürtçe ezgiler (Newroz - lorînên Kurdî) (1990)
 • Rüzgarın kanatlarında (1991)
 • Arif Sağ, Emekçi, Mehmet Koç, Emre Saltık, Talip Şahin, İhsan Güvercin’in de yer aldığı “Türküler Yalan Söylemez” isimli kasette üç eser seslendirdi (1992)
 • Ahmet Arif’in şiirlerini besteleyen sanatçılar olarak, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Sadık Gürbüz, Esin Afşar, Rahmi Saltuk’la birlikte, Ahmed Arif’in anısına çıkan kasette yer aldı (1992)
 • Birçok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.hasretgultekin.net/biyografi-2/
 2. ^ http://www.hasretgultekin.com/pirim.htm
 3. ^ Paul J. White, Joost Jongerden. Turkey's Alevi Enigma: A Comprehensive Overview. Volume 88 of Social, Economic and Political Studies of the Middle East and Asia Series. BRILL, 2003. Sayfa 203.
 4. ^ http://www.ip.org.tr/lib/pages/detay.asp?goster=haberdetay&idhaber=199
 5. ^ http://www.ip.org.tr/lib/pages/detay.asp?goster=haberdetay&idhaber=718

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]