Kadıköy Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kadıköy Anadolu Lisesi
Kmkal logo.gif
Kuruluş 1955 Kadıköy Maarif Koleji
1976 Kadıköy Anadolu Lisesi
Ülke Türkiye
Şehir Kadıköy, İstanbul
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Ali Fuat Güney
Eğitim dili İngilizce, Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Öğrenci sayısı 1298[1]
Resmî sitesi http://kadikoyanadolulisesi.meb.k12.tr/

Kadıköy Anadolu Lisesi (kısaca KAL veya eski adıyla Kadıköy Maarif Koleji) İstanbul'un Kadıköy ilçesi Moda semtinde 1955 yılında kurulan, yabancı dille eğitim yapması amaçlanan lise.

Ulusal Başarı ödülüne sahip ilk ve tek öğretim kurumu olan okul, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi'nin her yıl verdiği en çok öğrenci gönderen okul olarak Ragıp Devres ödülüne en çok hak kazanan okul konumundadır.[kaynak belirtilmeli] Bu ödülü uzun süre arka arkaya tek başına almasından ötürü İTÜ bu ödülü 2011 yılından sonra iki okula vermeye başlamıştır.

Sözel derslerin Türkçe okutulduğu okulda; sayısal dersler 2012 yılına kadar İngilizce dilinde verilmekte iken bu tarihten sonra eğitim kadrosunun İngilizce eğitim veremeyeceği dile getirilerek bu dersler Türkçe okutulmaya başlanmıştır (Hazırlık sınıfı hariç). Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı LGS sonucuna göre öğrenci alan okulun, kampüs içinde 174 kız ve 156 erkek öğrencinin kabul edildiği 330 kişilik bir de pansiyonu bulunmaktadır[2]. Kampüsü konumu itibarıyla Kalamış ve Moda manzarasına hakimdir. Okulda öğrenim görenler ve mezunları "Martı" olarak anılır.

Kadıköy Anadolu Lisesi İstanbul'un tek, Türkiye'nin ise en eski maarif kolejidir.[kaynak belirtilmeli] İlk on yıllık eğitim süresi boyunca öğretim yapılan bina Kapusen tarikatına ait bir manastırdır. Okul ilk mezunlarını 1961-62 öğretim yılında vermiştir.

Kadıköy Anadolu Lisesi ülkemizdeki;

 • En büyük lise festivalini[3] düzenlemektedir. (KALtheFest)
 • Kesintisiz İngilizce Hazırlık Eğitimi veren tek devlet orta öğretim kurumudur.
 • Toplam Kalite Yönetimi (TQM) 'ni işleyişe alan ilk devlet lisesidir.
 • Ulusal Kalite Başarı Ödülü takdim edilen ilk orta öğretim kurumudur.
 • En yüksek üniversitelere öğrenci yerleştirme başarısına sahip lisedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyete yön verecek üst düzey eğitimli siyasetçi, bilim adamı ve sanatçılar yetiştirmek amacıyla, Bakanlar Kurulu kararı ile meclis kararıyla Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından Kadıköy ilçesinin Moda semtindeki, günümüzde halen kullanılan kampüsünde "Kadıköy Maarif Koleji" adıyla kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne cumhuriyete hizmet etmiş, dünya çapında tanınan pek çok ünlü mezun vermiştir. Okulun kurulduğu ilk yıllarda koleje zorunlu yatılı olarak yalnız erkek öğrenciler kabul edilirken, 1964 yılından sonra kız öğrenciler de kabul edilmeye başlanmış ve yatılılık zorunluluğu kaldırılarak koleje gündüzlü öğrenciler de kabul edilmeye başlanmıştır.

"Memleketimizle dünya milletleri arasında günden güne artan kültürel ve ekonomik temaslar ve yurdumuzda büyük bir hızla gelişen iktisadi ve teknik çalışmalar için belli başlı dünya dillerini hakkıyla öğrenen, ilmi çalışmalardan daha geniş ölçüde faydalanmasını bilen gençlere şiddetle ihtiyaç hissedilmektedir". TBMM Tutanak Dergisi (1955 Cilt 5)

Okulun ilk yıllarında eğitim yapılan ana binası, Kapusen tarikatına ait ahşap bir manastırdı. Bu tarikat Lozan Anlaşmasına girmeyen dinsel bir topluluktu. I. Dünya savaşı sırasında kimsesizler okulu olarak kullanılan bina, İstanbul'a giren işgal kuvvetlerince boşaltılıp Kermelit Rahiplerine verilmiştir. Okul açılma fikrinden sonra bakanlık eski Kadıköy Kız Lisesi'nin bulunduğu araziyi satın almış fakat konumu ve bahçenin elverişliliği üzerine şu anki araziyi kullanma kararı almıştır. Zamanın İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Hayrullah Örs tarafından Kermelit Rahibeleri maddi olarak tatmin edilerek binalar boşaltılmış ve restorasyonu için manastır binası Ankara ve İstanbul Yapı Sanat Enstitülerine verilmiştir. Restorasyon tamamlandıktan sonra kolej 1955 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Kolejin kurucu müdürü Macit Kılıçeri'dir. Okul 4 hazırlık sınıfı ile eğitim hayatına başlamıştır. Bu ilk hazırlık sınıflarına Fatih Sınıfları adı verilmiştir. Okul, bu değerli müdürünün çabalarıyla kısa sürede eğitim ve sosyal yönden hızla gelişmiş ve Kadıköy Maarif ekolünün temelleri bu yıllarada atılmaya başlanmıştır. Ne yazık ki kolej bu çok değerli müdürünü kısa zamanda kaybetme mutsuzluğunu yaşamıştır. Okulun kurucu müdürü Macit Kılıçeri'nin vefatı üzerine, yine Kılıçeri'nin okul arkadaşı olan Kamil Günel okula müdür olarak atanmıştır. 27 Mayıs Askeri Müdahalesi sonrasında kendisi istemese de Maarif Vekaletine Müfettiş daha sonra İl Milli eğitim Müdürü olarak atanarak yerini Vehbi Güney'e bırakmıştır.

Okul, üçüncü müdürü Vehbi Güney'in çabalarıyla fen ve matematik derslerinde ilk mezunlarından itibaren önemli başarılar yakalamıştır. Vehbi Bey'in müdürlüğüne kadar sadece yabancı kökenli öğretmenler göreve kabul edilirken, onun müdürlüğü ile birlikte daha çok Türk kökenli ama İngiltere ve Amerika'da eğitim görmüş öğretmenler kabul edilmeye başlanmıştır.

1968 yılında okulun yeni pansiyon binası inşası bitmiş, 1976 yılına girildiğinde yeni ana bina hizmete girmiştir. Bu tarihte okulun adı bakanlık kararı ile değiştirilmiş "Kadıköy Anadolu Lisesi" yapılmıştır. 1991-1992 yılında hazırlık sınıfı iki yıla çıkarılan okul, 2002-2003 eğitim yılından itibaren 1 yıl İngilizce hazırlık 4 yıl lise olarak eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir.

Okul 2010-2011 öğretim yılından başlayarak Fransızca eğitimine son vermiştir.

Okul Müdürleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Macit Kılıçeri (Kurucu Müdür)1955 – 1958
 2. Kamil GÜNEL 1958 – 1960
 3. Vehbi GÜNEY 1960 – 1971
 4. Süleyman ÖZYİĞİT 1971 – 1978
 5. Selçuk EROĞLU 1980 – 1980
 6. Yunus Emre ÖZULU 1980 – 1982
 7. Hikmet DEMİRÇELİK 1982 – 1985
 8. Yüksel KANYA 1985 – 1985
 9. Turan Cavit ÖZ 1985 – 1986
 10. Mustafa TÜRKÖZ 1986 – 1990
 11. Orhan TEKİN 1991 – 1992
 12. Mustafa TÜRKÖZ 1992 – 1993
 13. Orhan TEKİN 1993 – 1994
 14. Velittin DEMİRKOL (V.) 1994 – 1996
 15. Mustafa TÜRKÖZ 1996 – 1999
 16. Osman Nuri EKİZ 1999 - 2010
 17. Semiha GEZER 2010 - 2011
 18. Osman Nuri EKİZ 2011
 19. Semiha GEZER 2011 - 2012
 20. Mustafa Kamil ÖNALAN 2012 - 2015
 21. Halit CİTTIR 2015-2017
 22. Selman Küçük 2017-2018
 23. Ali Fuat Güney 2018-

Okul Renkleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurulduğu ilk günden bu yana okulun renkleri, siyaha çalan tokça bir yeşil ve düz bir sarıdır. Aynı zamanda üçüncü bir renk olarak lacivert, siyah ya da beyaz tercih edilmektedir.

Okul Amblemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy Maarif Koleji'nin açıldığı 1955 yılında Uğur Ergun (Okul No 62) ve Şeref F. Günday ( Okul No 55) bir akşam mütalâasında birlikte oturup Kadıköy Maarif Kolejinin armasını oluşturdular. Martı Şeref F. Günday'ın en çok sevdiği kuştu ve halen de öyledir. Çünkü martı pırıl pırıl temizliği ve güzelliğinin yanında kendisi karada, havada ve denizde hayatını sürdürdüğü gibi yavrularının da aynı şekilde yaşamaları için onları canı gönülden korur, besler ve eğitir. Dolayısıyla, martı yaşadığı ortamlar itibarıyla insanların da başarıyla benimsediği yaratıklardan biridir. Armadaki, yeşil ve sarı renklere gelince: Ayni gün Müdür Vekili ve Baş Muavin Sayın Fatma İncediken’in odasında okul üniforması görüşülmüş ve Şeref F. Günday'ın yeşil kadife ceketi, ve ona ilaveten yeşil kep ve gri pantolon Kadıköy Maarif Kolejinin resmi üniforması olarak kararlaştırılmıştır. Armadaki sari renk ise yeşil ile birlikte güzel bir renk uyumu sağladığından Uğur ve Şeref tarafından seçilmiştir. Martinin vücudu ve kanatlarıyla ikinci bir K harfi oluşturup K harfinin üstüne yerleştirip armanın şeklini Uğur Ergun gerçekleştirmiştir. Armanın sol göğüs ceket cebi üzerinde yerini almasıyla da Kadıköy Maarif Koleji Üniforması Sayın Fatma İncediken tarafından onaylanıp son resmi şeklini almıştır.

Ayrıca, Kadıköy Maarif Kolejinin yukarıda tanımı yapılan armasını başlık olarak taşıyan ilk gazetesi Sea Gull da Şeref F. Günday (55) ve Uğur Ergun (62) tarafından kurulmuş ve yayınlanmıştır.

Okul amblemi, kurulduğu ilk yıldan bu yana iyileştirmeler dışında hiç değişmemiştir. Siyah ya da Beyaz bir zemin üzerinde Yeşil bir eğri içinde, Kadıköy ve Kolej isimlerini temsilen Sarı renkli "K" harfi ve üzerinde beyaz bir martı bulunmaktadır.

Okul Marşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Beste: Hikmet Günsel, Müzik Öğretmeni
Güfte: Nezahat Somar, Türkçe Öğretmeni

Işığımız ilimdir, yolumuz vatan yolu
Ruhumuzu titreten ümittir hedefimiz.
Yarına varmak için kalbimiz iman dolu
Maarif Koleji'nin hız alan gençleriyiz.

Türk gücünü bu hızla dile getireceğiz,
Aldığımız görevi sona erdireceğiz.
Kadıköy Koleji'miz, feyz aldığım ocağım
Senden aldığım hızla yolumu bulacağım.

Marş buradan indirilebilir.

Yerleşke Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

34 dönümlük bir arazi üzerinde toplam 7 hizmet binası sahip olan okul, büyüklüğü ve elverişli spor alanları ile renkli bir kampüs hayatına sahiptir. Okulun 330 kişilik bir pansiyonu bulunmaktadır. Kampüs içerisinde;

 • Kapalı Spor Salonu (650 kişi kapasiteli Tribünüyle),
 • Konferans ve Tiyatro Salonu (350 Kişi Kapasiteli),
 • Bir Deneme Sahnesi (50 Kişilik),
 • Bir yemekhane (aynı anda 400 kişiye hizmet verebilir),
 • İki Kantin, bir Cafe (cafe mezunlar ve ziyaretçiler için),
 • Bir Bilgisayar Laboratuvarı,
 • İki Fizik Laboratuvarı,
 • İki Kimya Laboratuvarı,
 • İki Biyoloji Laboratuvarı,

bulunmaktadır.

Üniversite Başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy Anadolu Lisesi Türkiye'de Anadolu liseleri arasında üniversiteye giriş oranı bakımından en başarılı okullardandır.[4]

Okul Kulüpleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul öğrencilerinin istekleri doğrultusunda kurulan kulüplerde, öğrenciler ilgi alanlarına göre sosyal ya da sanatsal aktivitelerde yer alabilmekte, proje geliştirebilmektedir. Okullarda henüz kol adı altında bu faaliyetlerin yapıldığı dönemlerde kurulan kulüpler aracılığı ile öğrenciler zorunlu olarak bir "kol" çalışması yapmaktan ziyade ilgi alanlarına giren ya da kendilerini geliştirmek istedikleri alanlardaki kulüp faaliyetlerine katılabilme fırsatını yakalamıştır. Daha sonra bu model tüm Türkiye'de faaliyete geçirilmiş ve "kol" faaliyetleri yerini kulüp faaliyetlerine bırakmıştır.

2018-2019 döneminde mevcut olan kulüpler aşağıdaki gibidir:

 • Anime ve Japonca Kulübü (AnimeKAL)
 • Atatürkçü Düşünce ve Tarih Kulübü
 • Astronomi Kulübü (Yıldızlarla Kal)
 • Bilim ve Teknoloji Kulübü
 • Çizgi Roman Kulübü (Kalçiz)
 • Dans Kulübü (Kaldans)
 • Doğa Sporları Kulübü
 • Ekoloji ve Coğrafya Kulübü
 • Echo-İngilizce Konuşma Kulübü
 • English Theatre Club (KALetc.)
 • European Youth Parliment (KALEYP)
 • Fotoğrafçılık Kulübü
 • Gastronomi Kulübü (Tokkal)
 • Girişimcilik Kulübü
 • Halk Oyunları Kulübü (Folklor)
 • İzcilik Kulübü
 • Kültür Edebiyat ve Yayın İletişim Kulübü (Martı Dergisi)
 • Kütüphanecilik Kulübü
 • Kızılay ve Sosyal Yardımlaşma Kulübü
 • KAL Sanat
 • Müzikal Kulübü
 • Münazara Kulübü (Polikal)
 • Mühendislik ve Model Uçak Kulübü (MUKAL)
 • Milli Değerler Kulübü (Millikal)
 • Müzik Kulübü
 • Müzikal Kulübü
 • Nano Teknoloji Kulübü
 • Robotik Kulübü (Robokal)
 • Satranç ve Go Kulübü
 • Sivil Savunma Kulübü
 • Spor Kulübü
 • Sinema Kulübü (SineKal)
 • Tiyatro Kulübü (KalTT)
 • Yaratıcı Yazarlık Kulübü
 • Yeşilay ve Sağlıklı Yaşam Kulübü
 • Yazılım Kulübü (CodeKAL)

Model United Nations Kulübü (KALMUN)[değiştir | kaynağı değiştir]

KALMUN
KALMUN.png
Slogan World of Colours
Kuruluş 2005
Yasal statü Aktif
Konum
 • Kadıköy, İstanbul, Türkiye
Resmî diller İngilizce
Ana kurum Kadıköy Anadolu Lisesi
Resmî site http://kalmun.gen.tr

Kadıköy Anadolu Lisesi Model Birleşmiş Milletler Konferansı ya da KALMUN, Kadıköy Anadolu Lisesi’nin düzenlemiş olduğu bir konferansdır. 2005 yılında kurulmuş olan KALMUN, 2005 yılında kurulması özelliğiyle Türkiye’de kurulan en eski MUN Kulüplerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Bünyesinde barındırdığı 100’ü aşkın Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencisiyle Türkiye ve Avrupa’da birçok prestijli konferansa delege, büyükelçi, avukat, hâkim, komite yöneticisi ve basın mensubu olarak katılmıştır. 2011'den bu yana Kadıköy Anadolu Lisesi adı altında bir Model BM konferansı düzenleme gayesinde ilerleyen kulüp, bu isteği KALMUN 2013 ile gerçekleştirmiş ve 31 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında ilk KALMUN konferansını organize etmiştir. Daha sonra sırasıyla KALMUN 2014, KALMUN 2015 ve KALMUN 2016 konferanslarını düzenleyen kulüp, artan bir rağbet görmüş ve yıllar içerisinde prestij kazanmıştır. Kulüp her sene yeni bir konferans düzenleme amacı doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Vizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

KALMUN ekibi kurulduğu günden bu yana, sosyal bilinci yüksek olan bireylerle; dünyanın güncel sorunlarını, mensubu olduğu Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri ve aynı ideallere sahip olan benzer ilgi ve yeteneklere sahip lise öğrencileri ile tartışıp çözümler bularak bu çözümleri gelişen dünyanın yenilikçi değerleriyle harmanlamaktadır. KALMUN’un en temel amacı; dünya vatandaşı vizyonunu ve misyonunu toplumun genç nesline aşılayarak her gencin dünyanın sosyal, siyasal ve ekonomik yönlü sorunlarıyla ilgili fikirlerini öznel bir biçimde ifade etmelerini ve MUN gibi platformlarda seslerini duyurmalarını sağlayarak, toplumun genç nüfusunun ilgi ve beklentilerini küresel anlamda dile getirmelerini sağlamaktır.

KALMUN’un en önemli hedefi ise daha donanımlı, eğitim ve kültür seviyesi daha yüksek, sosyal bilinci gelişmiş, dünya vatandaşı vizyonu edinmiş geleceğin liderleri ile lojistik olarak günden güne geliştirdiği KALMUN konferansında birlikte çalışmak; edindikleri tecrübeleri paylaşmak; konuşma, dinleme, soru sorma, araştırma ve bireysel gelişimi hedefleyen bir gençlik platformu oluşturmaktır.

Geçmiş Konferanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

KALMUNC, şimdiye kadar ilki 31 Mayıs 2013'te, ikincisi 16 Haziran 2014'te, üçüncüsü 23 Haziran 2015'te ve dördüncüsü 28 Haziran 2016'da başlamış dört konferans düzenlemiştir.

KALMUN 2013[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy Anadolu Lisesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü, ilk konferansını 31 Mayıs - 3 Haziran tarihleri arasında düzenlemiştir. Konferansın ilk günü Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü’nde gerçekleştirilmiş; ikinci, üçüncü ve dördüncü günler ise Maltepe Üniversitesinde düzenlenmiştir.

Açılış konuşmacısı olarak Siyasi Bilimler Uzmanı Rathana Peou Van Den Heuvel ağırlanmış, konferansın teması olan "Doğal Seçilim: Tekdüzeleştirilmiş Toplumun Renklendirilmesi" ile ilgili katılımcılara bilgi vermiştir. Konferans “Renklerin Dünyası” mottosu adı altında, 180i aşkın katılımcıyla düzenlenmiştir.

Konferans,THIMUN formatındadır. Çeşitli okullardan katılımcılar; Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, Politik ve Bağımsızlaşma Komitesi, İnsan Hakları Konseyi, Çevresel Komite ve Kurgusal Acil Durum Komitesi’nde delege veya komite yöneticisi olarak yer almıştır.

KALMUN 2014[değiştir | kaynağı değiştir]

KALMUN 2014 konferansı, 16-19 Haziran tarihleri arasında düzenlenmiştir. Konferansın açılış seremonisi Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü'nde, diğer tüm etkinlikler açılış yemeğinden itibaren Kadıköy Anadolu Lisesinde düzenlenmiştir.

Açılış seremonisinde konuşmacı olarak aynı zamanda bir Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu olan ve aynı zamanda Queen Mary University of London'da Finans Profesörü Gülnur Muradoğlu ağırlanmış, konferans teması olan "Toplum İstekli Dejenerasyon: Basmakalıp İnsan Üretimine Son Verme" hakkında bir sunum gerçekleştirilmiştir. Konferans gelenekleşmiş "Renklerin Dünyası" mottosunu pekiştirerek 350yi aşkın katılımcıya ulaşmıştır.

Konferansta Genel Kurul altında Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, Politik ve Bağımsızlaşma Komitesi, İnsan Hakları Konseyi, Çevresel Komite, Birleşmiş Milletlerin bir diğer komitesi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Yıl Savaşları'nı konu alan iki Tarihi Komite ve Türk Model Birleşmiş Milletler Camiasına bir ilki kazandıran Amerikan Devletleri Örgütü yer almıştır.

Konferans THIMUN Prosedür Kurallarını takip etmiş ve yalnızca lise seviyesinden katılımcı kabul etmiştir.

KALMUN 2015[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü yılında yeni bir ekip ve temayla düzenlenen KALMUN 2015, 23-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Konferansın açılış ve kapanış seremonisi Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşmiş olup, diğer tüm etkinlikler Kadıköy Anadolu Lisesi'nde düzenlenmiştir.

Üç yıl art arda "Renklerin Dünyası" sloganı altında ilerlemeye ve mottosunu pekiştirmeye devam eden konferans, bu sene 2015'te son bulan Milenyum Kalkınma Hedefleri'ni baz alıp "İnsanlığın Yeni Patikası: Milenyum Kalkınma Hedeflerini yeniden tanımlama ve Birleşmiş Milletler'e yeni öncelikler oluşturma" temasıyla hareket etmiştir. 300ü aşkın katılımcıyla yoluna devam eden KALMUN 2015, THIMUN Prosedür Kuralları'nı izlemeye devam etmiştir.[5]

Konferansta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu altında Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, Sosyal, İnsancıl ve Kültürel Komite, Politik ve Bağımsızlaşma Komitesi ve Çevresel Komite, 2014 konferansını takiben Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, tarihi bir komite olan İkinci Kıtasal Kongre ve Afgan-Sovyet Savaşı'nı konu alan iki tarihi komite yer almıştır.

KALMUN 2016[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü yılına devam eden KALMUNC, yeni konferanslarını KALMUN 2016 adı altında 28 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında düzenlemişlerdir. Konferansın yalnızca kapanış seremonisi Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşmiş olup, diğer tüm etkinlikler Kadıköy Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir.

"Renklerin Dünyası" mottosuna renk katmak amacıyla KALMUN 2016, dördüncü senesinde KALMUN 2015'te sahiplendiği temaya devam niteliğinde olan "Yanılsamayı Anlama: Azgelişmişliğin sebeplerini tanımlama ve sürdürülebilir kalkınma için global ortaklık oluşturma" teması altında ilerlemiştir. 2015'te son bulan Milenyum Kalkınma Hedefleri'nin ardından, 2030'a kadar saptanılan yeni Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında tartışma ortamı yaratmak isteyen KALMUN 2016, dördüncü yılında yaklaşık 250 katılımcıya ev sahipliği yapmıştır.

Konferansta Genel Kurul altında Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi, Sosyal, İnsancıl ve Kültürel Komite ve Çevresel Komite, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kongo Krizi Tarihi Komitesi, İspanya İç Savaşı'nı konu alan iki tarihi komite ve Sürdürülebilir Kalkınma için Üst Düzey Siyasi Forum yer almıştır. THIMUN formatında gerçekleşen konferans, lise düzeyinde öğrencileri kabul etmekle kalmamış, üniversite düzeyinde öğrencilere de komite başkanı ve kriz takımı üyesi pozisyonlarında yer vermiştir.

Özel Günler ve Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Talaş Kebabından Talaş Böreğine[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun 50 ve 60'lı yıllarında, ahçıbaşı Faik (Bilgi) Usta'nın elinden çıkan talaş kebabı büyük bir beğeni ve ün kazanmış, mezuniyet törenlerinin unutulmaz yemeği ve "Kebap Günü" olarak "ADI" da olmuştur...

Bu özel aş, daha sonraları yerini Cuma günleri çıkan "Talaş Böreğine" bırakmıştır. Talaş Böreği ise Mezunlar Derneği Kalid tarafından Çamlık'ta düzenlenen yıllık mezunlar buluşmasının simgesi ve adı olmuştur.

Talaş Günü, 2007 ve öncesinde Haziran ayında başında gerçekleşirken, bu tarihlerden sonra Haziran ayında okulda sınav yapılmayan bir Cumartesi günü yapılabilir hale gelmiştir. Etkinlik Haziran ayında, Okul yönetiminin ve ilçe milli eğitim müdürlüğünün izin verdiği bir Cumartesi günü düzenlenmektedir.

Kristal Martı Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kristal Martı, Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi mezunları arasından son bir yıl içinde kendi alanları veya branşlarında belli bir başarıya imza atarak isimlerini duyurmuş, bir bilim veya sanat eseri vermiş veya Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi'ne ve camialarına desteği olan mezunlar arasından seçilen kişilere Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD) tarafından verilmektedir. Daha geniş bilgi için Kristal Martı

KALFest[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencilerinin desteğiyle, ağırlıklı olarak 11. Sınıf öğrencilerden oluşan Öğrenci Meclisi tarafından her yıl öğretim yılının sonuna doğru düzenlenir. Bir hafta boyunca söyleşilerin, film gösterimlerinin, tiyatro oyunlarının sahnelenmesinin ardından festival, büyük bir konser günü ile sonlanır. 2014 ve 2015 yıllarında KALfest ismi KALtheFest olarak kullanılmıştır ancak daha sonra tekrar asıl isme dönülmüştür.

Yılın Fark Yaratanları Özel Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci meclisi tarafından öğretim yılı içerisinde yapılan anketler doğrultusunda, o yıl için yılın kendi alanlarında fark yaratan, çalışmalarıyla değer katan kişilere verilen bir ödüldür. Ödül, KALtheFest kapsamında okulda yapılan bir tören ile sahiplerine takdim edilir.Çeşitli kategorilerde adayların öğrenciler tarafından oylanması ve öğrenci birliğinin değerlendirmeleri sonucu verilen ödül en son 2012 yılında verilmiştir.

Liseler Arası Satranç Turnuvası[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Yıl arka arkaya Türkiye'deki önde gelen orta öğretim kurumları arasında, eğitim vakfının da operasyonel desteği ile düzenlenen turnuva Satranç Federasyonu denetiminde yapılmakta, ulusal ölçekte saygı görmekteydi. Okul idarecilerinin değişmesinin ardından aldıkları kararlar gereği bu turnuva da artık sürdürülmemektedir.

Liseler Arası İngilizce Münazara Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışma, İstanbul'un önde gelen orta öğretim kurumları arasında yapılır. İngilizce münazara yarışmasında yarışacak okullar, özel bir komisyon tarafından seçilip davet edilmektedir.

İlgili Kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa adı KALİD olan dernek, 1987 yılında "Kadıköy Kolejinden Yetişenler Derneği" ile birleşerek yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Günümüzde faaliyetlerini Bahariye Caddesi üzerindeki merkez ofisinde sürdürmektedir. Okul içerisindeki irtibat bürosu, okul içerisinde derneğin kullanabileceği bir irtibat ofisine yer bulunamadığı gerekçesi ile okul yönetimi tarafından boşaltılması istenmiştir. Maarif Mezunları arasında dayanışmanın sağlanması, dönemler arası tanışıklığın ve işbirliğinin geliştirilmesi ve birlikteliğin güçlendirilmesi için çalışan Dernek, Eğitim Vakfı "KALEV" ile de ortaklaşa olarak halen okulda öğrenim gören öğrencilere, ayrıca mezun olan ancak halen üniversite öğrenimine devam eden ihtiyaç duyan Maariflilere burs imkânı sağlamaktadır.

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı[değiştir | kaynağı değiştir]

1985 yılında kurulan eğitim vakfı, temel olarak okul içerisindeki eğitim öğretim faaliyetlerinin kalitesinin arttırılması amacıyla çalışmaktadır. Yabancı öğretmenlerin istihdamı, okulda görev alan personelin bir kısmının istihdamı vakıf tarafından gerçekleştirilmiştir. Mezunlar derneği Kalid ile beraber, lisede okuyan öğrencilere ve kulüplere Martı Burslarını sağlamaktadır. KALEV'in, Kadıköy ve Ümraniye'de iki dil kursu bulunmakta, ilköğretim öğrencilerinin genç yaşta nitelikli dil eğitimi alabilmesi için hizmet vermektedir. Bu eğitim yatırımlarının yanı sıra KALEV, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ataşehir'de bir ilkokul açmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Bu ilköğretim okulunun idari kadrosu ve öğretmenlerinin önemli bir kısmı Kadıköy Maarif camia kültürüne aşina olan ve Kadıköy Anadolu Lisesinde uzun süre görev yapmış ya da bu okulda öğrenim görmüş maariflilerden oluşmaktadır.

Okul - Aile Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Halen öğrenim gören öğrencilerin velilerin gönüllü katılımları ile faaliyet gösteren kurum, okul içerisinde yer almakta ve her yıl seçimler ile kadrosu değişmektedir.

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]