Nuray Hafiftaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nuray Hafiftaş
Doğum 2 Kasım 1962(1962-11-02)
Çıldır, Ardahan
Ölüm 14 Şubat 2018 (55 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Tarzlar Halk müziği, arabesk
Meslekler Şarkıcı

Nuray Hafiftaş (2 Kasım 1962, Ardahan - 14 Şubat 2018, İstanbul), Türk halk müziği ses sanatçısı ve bestecisi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nuray Hafiftaş 2 Kasım 1962 tarihinde Azeri kökenli bir ailede Çıldır'da doğdu. İlkokulu Taksim'de okudu. İTÜ Devlet Konservatuvarı'nı bitirdikten sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyetinde 4 yıl kadrolu devlet sanatçısı olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu'nda da sözleşmeli sanatçı olarak 4 yıl çalıştı. Şimdiye kadar birçok albüm çıkaran sanatçının 100'ü aşkın söz ve bestesi kendisine ait olan eserleri var. Bunlardan "Ayrılık Nikahı", "Yalan Dünya" ve "İsyan Ediyorum"u Kibariye, "Hasret" ve "Gurbet"i ise İzzet Yıldızhan okudu.

Sanatçının son albümünde ise kendisine ait "Be Hey Gafil" ve "Yavrular" isimli iki bestesi bulunuyor.

Türk Halk Müziği'nin çağdaş, otantizm'e asla ihanet etmeyen ama teknoloji'ye açık bir neferi oldu. Zaman oldu kendi kulvarında birlikte yarıştıkları meslektaşlarının albümlerinde vokal yapacak kadar alçak gönüllü ve özverili oldu.

Nuray Hafiftaş'ın Türk Halk Müziği klasik sanatçıları literatürüne girmesine neden olan özellikleri kuşkusuz sadece bunlar değil. "Eyvah Gönül" de ürettikleri eserlerden biri.

Star Prodüksiyon etiketiyle piyasaya çıkan Yazı Bir Dert Kışı Bir Dert isimli son albümünün prodüktörlüğünü Yusuf Savaş üstlendi. 12 eserden oluşan bu albüm yaklaşık dört yıl aradan sonra çıktı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun bir süre kalın bağırsak kanseri tedavisi gören Nuray Hafiftaş, 14 Şubat 2018'de 55 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti.[1] 15 Şubatta Teşvikiye Camii'nde düzenlenen devlet töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.[2]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik videoları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Gözünü Toprak Doyursun"
  • "Dinle"
  • "Eyvah Gönül"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Boy, Deniz (15 Şubat 2018). "Genç yaşta vefat eden Nuray Hafiftaş bugün defnedilecek". Hürriyet. Erişim tarihi: 16 Şubat 2018. 
  2. ^ "Nuray Hafiftaş'a veda". NTV.com.tr. 15 Şubat 2018. Erişim tarihi: 16 Şubat 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]