Hüseyin Ragıp Baydur

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hüseyin Ragıp Baydur (d. 1890, Rodos - ö. 27 Şubat 1955), Türk diplomat.

Babası, adliye mesleğinden Mehmet Galip Bey'dir. 1909'da İzmir İdadisi'ni birincilikle bitirdi. Bir yıl kadar Sakız Adası Sancağı Maarif Müfettişliği'nde çalıştı. 1914'te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1913'te Türk Ocakları Genel Sekreteri oldu. "Türklük" adlı bir kitap, öğretmenler için "Türkçenin Usulü Tedrisi", "Kitabet, Ezber ve İnşa Dersleri" adlı kitapları yazdı. 1917-1918'de Kadıköy Sultanisi Müdürü iken "Muallim" adlı bir dergi çıkardı.

Hüseyin Ragıp Bey, 1 Nisan 1918'de Avrupa Talebe Müfettişliği'ne atandı. On bir ay kadar bu görevde kaldı. Almanya, Avusturya ve Macaristan'daki Türk öğrencilerin teftişiyle uğraştı. Mondros Mütarekesi ardından ülke ile bağlantıları kesilen 1500 kadar öğrenciyi kurtarmak için çalıştı.

Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal Paşa tarafından Hakimiyet-i Milliye gazetesinin başına getirildi. Gazetenin günlük olarak çıkmasını sağladı. Aynı zamanda başyazarlık yaptı.

20 Ocak 1921'de imzalanan Türk- Fransız Antlaşması üzerine, Ankara Hükûmeti'ni temsilen Paris'e başkatip olarak atandı. Böylece diplomasi mesleğine girmiş oldu. Burada "Mustafa Kemal ve Türk Milli Hareketi" adlı bir kitap yazdı. Anadolu hareketini Avrupa'ya anlatan ilk kitap budur. Ondan sonra 34 yıl boyunca farklı başkentlerde büyükelçi olarak Türkiye'yi temsil etti[1].

Anılarını yazmamıştır. Tarih ve uluslararası ilişkiler araştırmacıları tarafından biyografisi detayıyla ortaya çıkarılması gereken şahsiyetlerdendir.

Gazetecilik, öğretmenlik, Sakız Adası Maarif Müfettişliği, Moskova, Roma, Washington ve Londra Büyükelçilikleri yapmıştır.

TBMM II., III. ve IV. dönem Aydın milletvekili ve Millî Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip'in ağabeyidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bilal Şimşir, Bizim Diplomatlar, Ankara,1990,s.180.