Ahmet Muhtar Mollaoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ahmet Muhtar Mollaoğlu
TBMM Hariciye Vekili
Görev süresi
8 Mayıs 1921 - 18 Mayıs 1921
Başbakan Fevzi Çakmak
Yerine geldiği Bekir Sami Kunduh
Yerine gelen Yusuf Kemal Tengirşenk
Kişisel bilgiler
Doğum Ahmed Muhtar
1870
Çanakkale, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 3 Temmuz 1934 (67 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Partisi Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
Bitirdiği okul Mekteb-i Hukuk

Ahmet Muhtar Mollaoğlu (1870, Çanakkale, Osmanlı İmparatorluğu - 3 Temmuz 1934, İstanbul, Türkiye), Türk Kurtuluş Savaşı esnasında TBMM II. İcra Vekilleri Heyeti Hariciye Vekili Bekir Sami Bey'in (Kunduh) 12 Şubat 1921 - 12 Mart 1921 Londra Konferansı'na katılmak üzere yurt dışında bulunduğu sürede bu göreve vekalet etmiş, Bekir Sami Kunduh'un İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlarla imzaladığı bazı anlaşmaların dönüşünde eleştirilere hedef olması nedeniyle 8 Mayıs 1921'de resmen istifası üzerine, bu tarihten II. İcra Vekilleri Heyeti'nin lağvedildiği 18 Mayıs tarihine kadarki ara dönemde de asaleten Hariciye Vekilliği görevini yürütmüş Türk diplomattır. Bu nedenle Dışişleri Bakanları'ndan sayılır.

Mülkiye (şimdiki Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) ve Hukuk Mektebi (şimdiki İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi) mezunudur. Stokholm Elçiliği 2. Katipliği ve Başkatipliği, Bâbıâli İstişare Muavinliği, Sadaret Tercümanlığı, Budapeşte Başsehbenderliği, Atina Elçiliği, Lahey Elçi Vekilliği, Ukrayna (Kiev) Elçiliği, Osmanlı Meclis-i Mebusan IV. Dönem İstanbul Mebusluğu, TBMM I. ve II. Dönem İstanbul (Dönem içinde Tiflis Temsilcisi Moskova Büyükelçisi) IV. Dönem (Ara Seçim) Kastamonu Milletvekilliği ile I. Dönem Hariciye Encümeni Reisliği ve II. Dönem Washington Büyükelçiliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012. 11 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 
Siyasi görevi
Önce gelen:
Bekir Sami Kunduh
TBMM Hariciye Vekili
8 Mayıs 1921 - 18 Mayıs 1921
Sonra gelen:
Yusuf Kemal Tengirşenk