İzmir Atatürk Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İzmir Atatürk Lisesi
Iallogo.jpg
Slogan Ebediyyen var olsun İzmir Atatürk Lisesi
Kuruluş 1888
Ülke Türkiye
Şehir İzmir
Türü Anadolu lisesi
Müdür Ahmet Yılmaz
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca, Fransızca
Resmî sitesi izmirataturklisesi.meb.k12.tr

İzmir Atatürk Lisesi 1888 yılında, bugün İl Vilayet Konağı'nın yanında, Konak Kaymakamlığı'nın bulunduğu yerdeki İzmir Adliyesi'nin bulunduğu binada (bu bina 1977'de kaymakamlık binasının yapılması için Mehmet Dağdelenli tarafından yıktırılmıştır) 5 senelik idadi mektebi olarak 120 öğrenci ile eğitime başlamıştır. İlk müdür aynı zamanda tarih ve coğrafya öğretmeni olan Abdurrahman Bey'dir. 1890'da 7 senelik idadi olmuştur. Emrullah Efendi'nin Millî Eğitim Bakanlığı zamanında 29 Ekim 1910 tarihinden Cumhuriyet dönemine kadar sultani (lise) olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir’in Yunanlar tarafından işgali sırasında eğitim-öğretime ara verilmişse de Cumhuriyet Dönemine kadar Mekteb-i Sultani olarak İzmir gençlerine eğitim-öğretim hizmeti sunmuştur. Bu süre içinde Halid Ziya Uşaklıgil, Ahmet Haşim, Mahmut Esat Bozkurt, Selim Sırrı Tarcan, Mustafa Rahmi, Ahmet Adnan Saygun, eski başbakanlardan Şükrü Saracoğlu ve daha birçok değerli şahsiyet öğretmen olarak görev yapmıştır.

Cumhuriyet Dönemi ile beraber 1922-1923 ders yılı sonunda sultanilerin adı lise olmustur. Sırası ile İzmir Erkek Lisesi, İzmir Birinci Erkek Lisesi, nihayet 1942'de İzmir Atatürk Lisesi adlarını almıştır. Lisenin Cumhuriyet Dönemi'ndeki ilk müdürü okulun mezunlarından Rıdvan Nafiz Bey'dir.

Adını aldığı Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 1931 yılındaki İzmir ziyaretinde, 1 Şubat tarihinde İzmir Erkek Lisesi'nde matematik dersi vermiştir.

1993-94 Eğitim-öğretim yılında Yabancı Dil Ağırlıklı Lise olan okul, 1997-1998 eğitim-öğretim yılında da Anadolu Lisesi olmuştur. MEB izniyle tarihi değerlerinden dolayı "Anadolu" ibaresi kullanılmamaktadır.

2015 yılında I. Dünya Savaşı ve Türk Kurtuluş Savaşı’na katılan öğrencileri dolasıyla Millî Eğitim Bakanlığı ve Millî Savunma Bakanlığı’na Devlet Şeref Madalyası almak için başvuruda bulunuldu.[1]

Bina tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan işgali sırasında, Yunanlar tarafından adliye binası haline getirilmiş; daha sonra Türk ordusu İzmir'i Yunanlardan boşalttıktan sonra hükûmet tarafından adliye binası olarak kullanılmıştır. Bugünkü bina Rumlar tarafından gündüzlü kız okulu olarak inşa edilmiştir.

Bina Rumlardan Türklere geçtiği zaman 3 katlı bir bina durumundaydı. Dış sıvası ve bahçesi yoktu. Etraf yangın harabeleri halindeydi.

Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski başbakanlarından Şükrü Saracoğlu ve Şemsettin Günaltay, İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu.

Türkiye’nin 5. Millî Eğitim Bakanı Hüseyin Vasıf Çınar, lise öğrenimini o zamanki adıyla İzmir İdadisi olan okulda tamamladı. 1925-1929 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı yapan Mustafa Necati ve aynı görevi 1932-1933 yıllarında yürüten Reşit Galip de bu okulda öğrenim gördü.

56. ve 57. hükümetlerde Millî Eğitim Bakanlığı yapan Metin Bostancıoğlu, okulda bir süre eğitim alanlardan. Eski Millî Savunma Bakanlarından İlhami Sancar, İçişleri Bakanlarından Hilmi Uran, Maliye Bakanlarından Sümer Oral, Adalet Bakanlarından Mahmut Esat Bozkurt ve Meclis-i Mebûsan Başkanı olarak görev yapan Halil Menteşe de okulda eğitim gören ünlülerdendir.

Genelkurmay Başkanlığı yapan Kâzım Orbay ve Memduh Tağmaç, yazar Necati Cumalı, şair Attilâ İlhan, ünlü kalp cerrahı Siyami Ersek, müzikolog ve devlet sanatçısı Ahmet Adnan Saygun, yazar Samim Kocagöz ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, ünlü tiyatrocu ve senarist İhsan Yüce de bu okulda eğitim almış isimler arasındadır.[2]

Günümüzde İzmir Atatürk Lisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Atatürk Lisesi, 1991-1992 öğretim yılında kredili sistemine geçmiş, 1993-1994 öğretim yılında da yabancı dil ağırlıklı lise olmuştur.[3] 1998-1999 yılında Anadolu lisesi statüsüne geçmiş olup, halen 10 sınıf İngilizce, 1 sınıf Almanca ve 1 sınıf Fransızca olmak üzere her yıl 12 sınıf açarak, sınavla öğrenci kabul etmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı’ndan alınan özel izinle okul adında ‘Anadolu’ kelimesi kullanılmamaktadır. 1998 yılında kız öğrenci de kabul etmeye başlamış ve karma eğitime geçmiştir. İzmir Atatürk Lisesi karma, gündüzlü, tekli eğitim öğretim yapan bir Anadolu Lisesi’dir. Erkek öğrenciler ve kız öğrenciler için yatılı kısmı bulunmaktadır. Eğitim sabah 8’de başlar, öğleden sonra 15.15'te sona erer. Rıdvan Nafiz binasında yer alan öğrenciler 12.00 - 12.55, Merkez Bina ve Abdurrahman Bey Binası’nda yer alan öğrenciler de 11.10 - 12.05 saatleri arasında öğle tatili yapmaktadır. 2010, 2011 ve 2012 SBS'de Yerleştirme Sonuçlarına göre 17 senedir İzmir'in en yüksek puanlı Anadolu lisesi olan Bornova Anadolu Lisesi'ni geçmiştir.

Her sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda son sınıf öğrencileri ve öğretmenler için Cumhuriyet Balosu düzenlenir. Ayrıca en büyük geleneklerinden biri her sene 10 Kasım'da yapılan "Ata'ya Saygı Koşusu" dur.

Fiziki imkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İzmir Atatürk Lisesi 33.000 m² alan üzerine kuruludur.
 • Dört ana binadan oluşmaktadır.
 • Okulda 52 derslik bulunmaktadır. Dersliklerin bir bölümü teknolojik donanıma sahiptir.Ana bina dışındaki tüm dersliklerde klima donanımı vardır.
 • Okulda iki fizik, bir kimya, bir biyoloji olmak üzere dört fen bilimleri laboratuvarı; ayrıca bir de bilgisayar laboratuvarı olmak üzere beş laboratuvar bulunmaktadır.
 • Okulda bir yemekhane bulunmaktadır.
 • Okulda öğrencilerin yararlanabileceği bir kütüphane mevcuttur. Kütüphanede 16.265 adet kitap bulunmaktadır (Kitap sayısı artmaktadır.).
 • Okulda bir kapalı spor salonu, iki suni çim futbol sahası, beş açık basketbol sahası bulunmaktadır.
 • Okulda üç yüz kişi kapasiteli bir konferans ve gösteri salonu bulunmaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28514133.asp
 2. ^ ialmezun.org.tr 7 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ünlü Mezunlar
 3. ^ "İzmir Atatürk Lisesi Tarihçe". 24 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. 
 4. ^ "İzmir Atatürk Lisesi Tanıtım". 24 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]