İçeriğe atla

Bob Geldof

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bob Geldof
Bob Geldof sahnede (1987).
Genel bilgiler
DoğumRobert Frederick Zenon Geldof
5 Ekim 1951 (72 yaşında)
Dún Laoghaire, Dublin, İrlanda
Tarzlarrock, punk rock, pop, New wave
MesleklerMüzisyen, aktivist
ÇalgılarVokal, gitar, saksofon
Etkin yıllar1975-günümüz
İlişkili hareketlerBoomtown Rats
Resmî sitewww.bobgeldof.com

Robert Frederick Zenon "Bob" Geldof (5 Ekim 1951), İrlandalı şarkıcı, söz yazarı, aktör ve politik eylemcidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geldof katolik bir ailenin oğludur. Babası Bob derdi. Annesi 41 yaşında şiddetli başağrısından şikayet etti ve kısa bir süre sonra öldü. Dublin yakınında Blackrock Koleje başladı. Sadık katolik milliyetçi toplum düzeni olan, hoşnutsuzluk duyduğu bir okuldu. Daha sonra, kasaplık, yol işçiliği, konserve imalatçılığı gibi işlerde çalıştı. Kanada Vancouver'de haftalık yayınlanan Georgia Straight isimli gazetede müzik eleştirmenliğine başladı. 1975 yılında İrlanda'ya döndüğünde The Boomtown Rats grubunu kurdu ve grubun lideri oldu.

Geldof rock müziğin renkli bir sözcüsü olarak yükseldi. The Boomtown Rats grubu ilk çıktığı İrlanda'nın The Late Late Show'unda izleyicilerden tepki aldı. Bir aktör olarak başarısını sınırlandırdı. Pink Floyd'un 1982 yapımı The Wall filminde başrolü oynadı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Paula Yates Geldof'un uzun süre sevgilisi ve daha sonra eşi oldu. Yates, bir müzik eleştirmeni, The Tube isimli şov programının ve aynı zamanda yatağındaki görüntüleriyle kötü bir şöhrete kavuşmuş The Big Breakfast isimli programın sunucusuydu. Geldof The Boomtown Rats'in ilk çıktığı yıllarda, grubun bir hayranı olarak Yates ile tanıştı.

Yardım çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Geldof'un ilk büyük yardım çalışması; 1981 Eylül ayında Uluslararası Af Örgütü yararına The Secret Policeman's Other Ball isimli gösteride Martin Lewis'in daveti üzerine "I Don't Like Mondays" isimli şarkısının solo versiyonunu söyledi. Bu gösteriye Sting, Eric Clapton ve Phil Collins gibi isimlerde katıldı. Bu isimler birlikte yapılan; Band Aid ve Live Aid (1985) yardımlarında organizatörlük yaptı. Geldof, Bob Dylan'ın "I Shall Be Released" isimli şarkısında vokallik yaptı. Gösteriler, yan ürün olan albümler ve filmlerle Uluslararası Af Örgütü için mühim paralar topladı, insan hakları konusunda toplumsal bilincin yükseltilmesine çalıştı.

Yardım grubu[değiştir | kaynağı değiştir]

1984'te Etiyopya'da ölen çocuklarla ilgili bir makale sonrasında telefon defterindeki Simon Le Bon, Nick Rhodes, Andy Taylor, John Taylor, Roger Taylor, Paul Young, Glenn Gregory, Martyn Ware, Siobhan Fahey, Sarah Dallin, Keren Woodward, Paul Weller; Robert Bell, Dennis Thomas, James Taylor, Peter Blake, George Michael, Marilyn, Jody Watley, Boy George, Jon Moss, Sting, Rick Parfitt, Francis Rossi gibi isimleri seferber etti. Albüm yayınlandığı ilk hafta, İngiltere'de tüm zamanların en hızlı satan albümü oldu. Listelerde bir numaraya yükseldi, 3 milyon üzerinde kopyası satıldı ve 13 yıl boyunca kendinden söz ettirdi. Bu büyük başarıdan sonra (listelerde bir numaraya ulaşması), ertesi yaz dünyada şimdiye kadar görülmemiş en büyük rock konserinin hazırlıklarına başlandı.

Live Aid[değiştir | kaynağı değiştir]

Geldof durum hakkında daha fazla şey öğrenmeye başladığında; Afrikalı ulusların, neden böyle büyük bir tehlikede olduğuna keşfetti. Ana sebeplerden biri; Afrika ülkelerinin, batı bankalardan almış olduğu borçlarda geri ödeyememesinden kaynaklanıyordu. Yardım için bağışlanan her pound, ödünç alınan borçların ödenmesi için on misli olarak ülkeden çıkıyordu. Bir şarkının bu durumu düzeltmeye yeterli olmadığını anladı.

13 Temmuz 1985'te, Bob Geldof ve Midge Ure Live Aid organizasyonunu düzenlediler. Londra Wembley Stadyumu'nda ve eş zamanlı olarak Philadelphia John F. Kennedy Stadyumu'nda sahnelendi. BBC emsali olmayan bir karar aldı ve 16 saat boyunca İngiltere radyo ve televizyonlarında canlı olarak yayınlandı. Tarihin muazzam gösterilerinden biriydi; Phil Collins Concorde'la uçarak aynı gün hem Kennedy Stadyumunda hem Webley'de oldu.

Toplamda 100 milyon$ üzerinde gelir elde edildi. Geldof'a 34 yaşında yoğun çabalarından dolayı şövalyelik unvani verildi.

Live Aid ile toplanan paraların büyük bir kısmı Etiyopya'daki sivil toplum kuruluşlarına bir kısmı ise etki ve kontrolü elinde tutan Derg Askeri Cuntası'na verildi. Bazı gazeteciler, Derg'in, güçlenmek ve tekrar iktidara gelmesini finanse etmek için Live Aid, Oxfam ve yerleşim yeri kurma programlarından gelen paraları kullandığını, en az 3 milyon insanın sürüldüğünü ve 50.000- 100.000 arasında insanın öldürüldüğünü iddia etti.

Afrika Komisyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisini 1985'te Live Aid'i yapmaya sevkeden açlık riskini yakından görebilmek için; Ocak 2004'te arkadaşlarıyla birlikte Etiyopya'yı ziyaret etti. Adis Ababa'da İngiliz başbakan Tony Blair'in çevresini kuşattı. Geldof'un biyografisini hazırlayan arkadaşı Paul Vallely Live 8 program notlarında Blair'in şunları söylediğini aktarır: "Bob'u sakinleştir... Ve döndüğünde gel beni gör"

Sonuç, Afrika Komisyonu'ydu. Blair, Geldof ve 16 diğer üye, Afrika'nın güçlü politikacılar ve diğer güçlü politikacıları Afrika'nın problemlerinin bir yıldan uzun çalışmasını üstlenmek için davet edildi. Taraflar iki iddiayla geldiler. Afrika'nın yönetimde ve savaşta meyda gelen bozulmaları, yozlaşmaları değiştirmeye ve geliştirmeye ihtiyacı vardı. Zengin dünyanın, yeni yollarda bu değişikliği desteklemesine ihtiyaç duyuluyordu. İfade edilen yardımların ikiye katlanması, borçların iptali ve ticaret kurallarının düzenlenmesiydi. Komisyon nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bir plan düzenledi ve 2005'te sunuldu. İzleyen aylarda çık bir biçimde dünya liderleri bu düzenlemeyi dikkate almadı. Geldof G8'e karşı bir baskı oluşturmak, Afrika'ya karşı yeni bir lobinin yaratılmasını zorlaştırmak için dünyanın çeşitli ülkelerinde eşzamanlı sekiz konser düzenledi. Bu konserler Live 8 olarak adlandırıldı.

Live 8 konserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

31 Mart 2005'te, Geldof ve Ure Live 8 projesini ilan eder.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Single[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Liste sıraları Albüm
US Hot 100 US Modern Rock US Mainstream Rock UK D
1986 "This is the World Calling/Talk Me Up" #82 #23 - #25 #28 Deep In The Heart Of Nowhere
1987 "Love Like a Rocket/Pulled Apart By Horses/This Is The World Calling/Truly, True Blue" - - - #61 - Deep In The Heart Of Nowhere
1987 "I Cry Too/Let's Go" - - - - - Deep In The Heart Of Nowhere
1990 "The Great Song of Indifference/Hotel 75/In The Pouring Rain" - - - #15 #20 Vegetarians of Love
1990 "Love or Something/Out Of Order/Friends For Life/One Of The Girls/The Great Song Of Indifference (Barmitzvah Wedding & Party Mix)" - #24 - #86 #55 Vegetarians of Love
1990 "A Gospel Song/Vegetarians Of Love/The Warmest Fire" - - - - - Vegetarians of Love
1992 "Room 19 (Sha La La La Lee)/Huge Birdless Silence/The Great Song Of Indifference/Swear For You" - - - - #53 Happy Club
1992 "My Hippy Angel/Maybe Heaven/Love Or Something" - - - - - Happy Club
1993 "The Happy Club/The Great Song Of Indifference/This Is The World Calling/Roads of Germany (after BD)" - - - - - Happy Club
1994 "Crazy/Mary Of The 4th Form (Live)/Looking After Number 1 (Live)/Joey's On The Street(Live)//Room 19 (Live)/The Beat Of The Night (Live)/Rat Trap (Live)" - - - #65 #72
2003 "Pale White Girls" - - - - - Sex Age & Death

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]