Sovyet Kara Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sovyet Kara Kuvvetleri
Сухопутные войска
Sovyet Kara Kuvvetleri arması
Etkin28 Ocak 1918 - 1 Ocak 1993
Ülke Sovyetler Birliği
Bağlılık Sovyetler Birliği Komünist Partisi (1991'e kadar)
TipiKara Kuvvetleri
KarargâhMoskova
RenkleriKırmızı ve Sarı
SavaşlarıRusya İç Savaşı
Polonya-Sovyet Savaşı
Kış Savaşı
Japon-Sovyet Sınır Savaşları
II. Dünya Savaşı
Macaristan Devrimi
Çin-Sovyet Sınır Çatışması
Prag Baharı
Afganistan Savaşı

Sovyet Kara Kuvvetleri (RusçaСухопутные войска CCCP, romanizeSuhopútnyje vojská SSSR), Kızıl Ordu'nun kara unsurlarını içermektedir. Daha sonra Sovyetler Birliği Silahlı Kuvvetleri'ne dahil olmuştur. Bolşeviklerin silahlı kuvvetleri olan Kızıl Muhafızların Rus İç Savaşı sırasında yeniden düzenlenmesiyle kurulmuştur.

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolşevik otoriteleri bütün Kızıl Ordu birliklerine politik komiser (politruk) adlı görevliler atadılar. Bu görevliler, birlik komutanı Komünist Parti ilkelerine karşı gelirse onların emirlerini engelleme yetkisine sahipti. Bazı zamanlar bu sistem verimsiz emirlere neden olsa da, parti liderlerinin silahlı kuvvetler üzerinde egemen olmasını sağladı, çünkü hala ordu, eski Çarlık döneminin deneyimli subaylarından oluşuyordu. Bu sistem 1925 yılında kaldırıldı, çünkü artık yeterince komünist subay eğitilmişti ve böyle bir emir-engelleme sistemine gerek olmuyordu.[1]


Silah ve ekipmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyet T-80 tankı.

Sovyetler Birliği'nin silah sanayisi, Stalin'in sanayi programının bir parçası olarak 1920'li ve 30'lu yıllarda gelişemeye başlamıştır.

En çok bilinen Sovyet tankları arasında T-34, T-54, T-55, T-62, T-64, T-72 ve T-80 bulunur. Günümüzde Rusya ve Ukrayna, T-72 ile T-80 modelleri üzerinde çalışmalar yaparak T-90 ve T-84 modellerini geliştirmiştir. II. Dünya Savaşı sırasındaki küçük silahlara Mosin-Nagant tüfeği ve PPŞ makineli tabancası örnek verilebilir. Ayrıca Mosin-Nagant, dürbün ekletisi takılarak keskin nişancı tüfeği olarak da kullanılmıştır.[2] Soğuk Savaş'ın başlarında, 1950'lerden 1970'lere ana piyade silahı AKM(AK-47'nin bir benzeridir.) idi. Daha sonra bunu AK-74 ile diğer makineli tüfekler izledi.

Askeri Doktrini[değiştir | kaynağı değiştir]

Askeri doktrin kelimesinin Sovyetler'deki anlamı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki askeri kullanımdan farklıydı. Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Mareşal Andrei Grechko bunu 1975 yılında şöyle tanımlamıştı; 'savaşın doğası ve devamlılığı üzerine taktikler ile ordunun ve ülkenin savaşa hazırlanması, resmi olarak devlet ve silahlı kuvvetler tarafından kabul edilmesi'. Sovyet kuramcılar doktrinin hem politik hem de askeri-teknik yönleri üzerinde dururken, Batılılar bu politik yönleri görmezden gelirlerdi. Fakat Batılı yorumcular, Harriet F. Scott ve William Scott'a göre Sovyet askeri doktrinin politik yanı 'Sovyetlerin uluslararası arenadaki hareketlerinin en iyi tanımıydı.'[3]

Komutası, Servis Kolları ve Servis Birimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer ordularda olduğu gibi Sovyet Kara Ordusu da idari bölümlere ("Direktörlükler") ayrılmıştı. Bunlar aşağıdaki gibiydi:

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Scott and Scott, The Armed Forces of the USSR, Eastview Press, 1979, p.13
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2009. 
  3. ^ Scott and Scott, 1979, p.37,59

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]