İçeriğe atla

Leningrad Savunması Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leningrad Savunması Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Leningrad'ın savunmasına katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım22 Aralık 1942
İstatistikler
Toplam Verilişi1,470,000

Leningrad Savunması Madalyası (Rusça«За оборону Ленинграда»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır. Sovyetler Birliği'nin Sovyetler Birliği'nde 22 Aralık 1942'de SSCB Yüksek Sovyet Konseyi kararnamesiyle Leningrad şehrinin (şimdiki Sankt-Peterburg, 1914–1924 yılları arasında Sankt-Peterburg olarak adlandırılmıştır) Sovyet sivil ve askeri savunucularının değerli ve zorlu çalışmalarını tanımlayan bir II. Dünya Savaşı kampanyası madalyasıdır.[1][2] 8 Eylül 1941 ile 27 Ocak 1944 tarihleri arasında Alman silahlı kuvvetlerince kentin 872 günlük kuşatma döneminde verildi. Madalyanın tüzüğü daha sonra 8 Mart 1945'te Yüksek Sovyet Başkanlığının Kararı ile ve 18 Temmuz 1980 tarihinde Sovyetler Birliği № 2523-X Yüksek Sovyet Başkanlığının kararnamesiyle değiştirildi.[3]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Leningrad Savunması Madalyası, Alman kuvvetleri tarafından kuşatılması sırasında Kızıl Ordu, Deniz Kuvvetleri ve NKVD birliklerinin askerleri ve Leningrad Kuşatmasının savunmasına katılan tüm katılımcılara ve ayrıca Leningrad'ın savunmasına katılan sivil nüfusa sahip kişilere verildi. 8 Mart 1945 Yüksek Sovyet Konseyi Kararı, Yaroslavl Oblastı örgütlerinin Leningrad bölgesindeki savunma yapılarının inşasında en seçkin katılımcılara "Leningrad Savunması İçin" madalyanın verilmesine ilişkin dilekçesi verdi.[4] Madalyanın ödülü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı adına birlik komutanı, askeri tıbbi kuruluşun şefi veya ilgili il tarafından Leningrad'ın savunmasına gerçek katılımı ispatlayan belgeler temel alınarak yapıldı.

Madalyanın arkası

Askerî personele hizmet ettikleri madalyayı birlik komutanından aldılar; askere verilen emekliler madalyayı alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar. Sivil nüfus üyeleri Leningrad'ı savunan katılımcılar, madalyalarını bölgesel veya şehir Halk Konseyleri Konseylerinden aldılar. Madalya ödül sertifikasıyla geldi.[5] Leningrad ise Kahraman şehir adını aldı. Leningrad Savunması Madalyası göğsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu "SSCB Devlet Sınırlarının Ayrımını Koruma Madalyası"nın hemen sonrasında yer aldı. Rusya Federasyonu mevcudiyetinde veya Siparişlerde veya madalyalarında giyilirse, bu silahın önceliği vardır.

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

Leningrad Savunması Madalyası, 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Ön yüzün alt yarısında ön planda, kasklı Kızıl Ordu askerinin (en yakınında), bir denizci (ortada) ve bir işçinin (en uzakta) her üçünün de hazır olan tüfekleri ile kabartma görüntüleri vardı. Tüm yüzeyin arka planında, Leningrad Amiralliği binasının kurtarma taslağı, madalyanın üst çevresi boyunca, Leningrad'ın Savunulması için (Rusça: "ЗА ОБОРОНУ ЛЕНИНГААДА") belirgin harflerle kabartma yazılmaktadır.[6] Üstdeki ters tarafta, çekiç ve orakların resimlerinin kabartma görüntüsü, "SOVYET VATANIMIZ İÇİN" (Rusça: "ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ") üç satırdaki kabartma yazıtı var idi.

Leningrad Savunması Madalyası madalyon süspansiyon halkası üzerinden 24mm genişliğinde zeytin yeşili ipek kumaş örgülü, standart 2mm merkezli yeşil şeritli, beş köşeli bir standart Sovyet çerçevesine bir halka tarafından sağlandı.

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, "Leningrad Savunması İçin" madalyanın alıcılarıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  2. ^ Указ Президиума Верховного Совета СССР «Об учреждении медалей «За оборону Ленинграда», «За оборону Одессы», «За оборону Севастополя» и «За оборону Сталинграда» и награждении этими медалями участников обороны Ленинграда, Одессы, Севастополя и Сталинграда» от 22 декабря 1942 года 15 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик : газета. — 1942. — 30 декабря (№ 47 (206)). — С. 1.
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]