Stalingrad Savunması Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Stalingrad'ın savunmasına katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım22 Aralık 1942
İstatistikler
Toplam Verilişi759,560

"Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyası (RusçaМедаль «За оборону Сталинграда»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır. Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda 22 Aralık 1942'de SSCB Yüksek Sovyet Konseyi[1] kararnamesiyle kurulan ve Nazi Almanyası'nın silahlı kuvvetlerinden Stalingrad (şimdiki Volgograd) şehrini savunan katılımcılarına ödül vermek amaçı veren bir madalyaydi. Madalya tüzüğü 18 Temmuz 1980'de SSCB № 2523-X Yüksek Sovyet Başkanlığı kararı ile değiştirildi.[2]

Madalya tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyası Madalyası, Stalingrad Muharebesi sırasında Kızıl Ordu, Deniz Kuvvetleri ve NKVD birliklerinin askerleri ve Stalingrad'ın Alman kuvvetleri tarafından kuşatılması sırasında Stalingrad'ın savunmasına katılan sivil nüfus ve tüm katılımcılara verildi.

Madalyanın ödülü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı adına birlik komutanı, askeri sağlık kuruluşunun şefi, belediye yetkisi veya ilgili il tarafından Stalingrad'ın savunmasına gerçek katılımı ispatlayan belgeler temel alınarak yapıldı. Askeri personele hizmet edenler madalyayı birlik komutanından aldılar; askere verilen emekliler madalyayı alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar. Sivil nüfus üyeleri, Stalingrad'ın savunmasına katılanlar madalyalarını bölgesel veya şehir Halk Vekilleri Konseyleri'nden aldılar. "Stalingrad'ın Savunması İçin" Madalyası göğüsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu "Sevastopol'un Savunmasına göre" Madalyasından hemen sonra bulundu. Rusya Federasyonu emirleri veya madalyaları eşliğinde giyilirse, bu madalya önceliklidir.[3]

"Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyası Madalyasının arkası

Ödül Tüzüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyası, 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Tamamıyla donatılmış beş askeri tezgâhta sola doğru ilerleyen, en sağdaki iki askerin üstünde yürüyor; Sovyet bayrağı sallıyor; Diğerlerinin üstünde, tankları ve savaş uçaklarını da sola işaret ediyor.[4] Üst kısmın üstünde, üst madalya çevresindeki yıldızın her iki yanında, beşinci sınıftan oluşan bir yıldız, "STALINGRADIN SAVUNMASI İÇİN" (Rusça: «ЗА ОБОРОНУ СТАЛИНГДАДА») kabartma yazıtları bulunur. Tepenin ters tarafında, çekiç ve orakların resim altındaki kabartma görüntüsü, "SOVYET VATANIMIZ İÇİN" (Rusça: "ЗА НАШУ СОВЕТСКУЮ РОДИНУ") üç satırdaki kabartma yazıtı vardır. "Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyası, madalyon süspansiyon halkası üzerinden 24mm genişliğinde zeytin yeşili ipek kumaş örgülü, standart 2mm merkezli yeşil şeritli, beş köşeli bir standart Sovyet çerçevesine bir halka tarafından sağlandı.

Onurlananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki kişiler, "Stalingrad'ın Savunmasına göre" Madalyasının alıcılarıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Указ Президиума Верховного Совета СССР «Об учреждении медалей «За оборону Ленинграда», «За оборону Одессы», «За оборону Севастополя» и «За оборону Сталинграда» и награждении этими медалями участников обороны Ленинграда, Одессы, Севастополя и Сталинграда» от 22 декабря 1942 года 15 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик : газета. — 1942. — 30 декабря (№ 47 (206)). — С. 1.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]