İçeriğe atla

George Stigler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Joseph Stigler
Doğum17 Ocak 1911(1911-01-17)
Seattle, Washington, ABD
Ölüm1 Aralık 1991 (80 yaşında)
Chicago, llinois
MilliyetABD
Mezun olduğu okul(lar)Chicago Üniversitesidoktora, Washington Üniversitesilisans
, Northwestern ÜniversitesiMBA
ÖdüllerNobel Ekonomi Ödülü (1982)
Kariyeri
Dalıİktisat
Çalıştığı kurumlarColumbia Üniversitesi
Brown Üniversitesi
Chicago Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Frank Knight
EtkilendikleriFrank Knight,
Jacob Viner,
Henry Simons,
Milton Friedman

George Joseph Stigler (d. 17 Ocak 1911 Seattle, Washington, ABD - ö. 1 Aralık 1991 Chicago, Illinois). Amerikalı bir iktisatcı. 1982'de Nobel Ekonomi Ödülünü kazanmıştır.

George Stigler ABD'in Washington eyaletinin Seattle şehrinde dünyaya gelmiştir. Üniversite öğrenimini önce Washington Üniversitesi'nde başlamış ve sonra Northwestern Üniversitesi'nde tamamlamis ve doktora çalışmalarını Chicago Üniversitesi'nde (riziko ve belirsizlik konuları üzerinde ün kazanmış ve iktisat dalında ünlü Şikago Ekolü'nün kurucularindan biri olan) Frank Knight yönetimi altında tamamlamış 1939'da Ph.D. doktora derecesini almıştır.

George Stigler II. Dünya Savaşı yıllarını Columbia Üniversitesi'nde, gizli atom bombası yapma projesi olan Manhattan Projesi için matematiksel ve istatistiksel araştırmalar yapmakla geçirmiştir. Sonra da 1947-1958 arasında Kolumbiya Üniversitesi iktisat bölümünde üniversite hocalığı yapmıştır. 1958'de Chicago Üniversitesi iktisat bölümüne kadrolu profesör olarak atanmış ve emekliğine kadar bu üniversitede hocalık yapmıştır. George Stigler iktisat bilimi ve politikalarında Şikago Ekolünün klasik liberalizm ve serbest piyasalar prensiplerini kabul edip yaymış ve bu amaçla kurulan ve hala ABD içinde ve milletlerarası büyük nüfuzu olan Mount Pelerin Cemiyetinin kurucu üyesi olmuştur. George Stigler 1991 ölmüştür.

George Stigler İktisadi Yönlendirme Teorisi'nin kurucusu ve gelistiricisi olarak un almistir. Bu teori içinde düzenleyiciyi gasp etme yöntemi çok ilgi çekicidir; buna göre büyük özel sektör şirketleri, ilgi grupları ve diğer siyasete karışan özel gruplar devlet ve hükümetin düzenleyici, yönlendirici ve zorlayıcı güçlerini kendi özel menfaatlerini korumak üzere gaspedip kullanmaktadırlar. Bu teori iktisat bilimi içinde Kamu Seçimi alanında önemli bir yer tutmaktadır. Bu konudan başka George Stigler iktisadi düşünceler tarihi üzerinde derin araştırmaları ile tanınmaktadır. Ayrıca 1952'de yazdığı Emek Piyasalarında Enformasyon adlı makalesi ile iş arama sırasında işsizlik kuramını ilk defa ortaya atmıştır.

 • Social Welfare and Differential Prices, 1938, Journal of Political Economy.
 • Production and Distribution in the Short Run, 1939, Journal of Political Economy.
 • Notes on the Theory of Duopoly, 1940, Journal of Political Economy.
 • Production and Distribution Theories: The formative period, 1941.
 • The Economics of Minimum Wage Legislation, 1946, American Economic Review.
 • The Theory of Price, 1946.
 • Five Lectures on Economic Problems, 1950.
 • Essays in the History of Economics, 1965.
 • The Organization of Industry, 1969.
 • The Citizen and the State: Essays on Regulation, 1975.
 • The Essence of Stigler, ed. Kurt R. Leube and George J. Stigler, 1986.
 • Memoirs of an Unregulated Economist, 1988.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]