Elinor Ostrom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elinor Ostrom
Doğum7 Ağustos 1933
Los Angeles, California, ABD
Ölüm12 Haziran 2012 (78 yaşında)
MilliyetABD
Mezun olduğu okul(lar)UCLA - California Üniversitesi, Los Angeles
ÖdüllerNobel Ekonomi Ödülü (2009)
Kariyeri
DalıKamu iktisadi
Politik ekonomi
Çalıştığı kurumlarIndiana Üniversitesi,
Arizona State Üniversitesi

Elinor Ostrom (doğum ismi Awan) (7 Ağustos 1933 - 12 Haziran 2012), Amerikalı politika bilimci ve ekonomist. "Özellikle toplumsal malların, iktisadî bakımdan kontrol ve işletilemesi analizi" konusunda yaptığı orijinal katkılarıyla 2009 yılında Oliver E. Williamson ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştır. Nobel Ekonomi Ödülü kazanan ilk kadın bilimcidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elinor Claire "Lin" Ostrom (Evlilik öncesi soyadı: Awan; 7 Ağustos 1933 - 12 Haziran 2012), çalışmaları Yeni Kurumsal Ekonomi ve politik ekonominin yeniden dirilişi ile ilişkili olan Amerikalı bir politik iktisatçıydı. 2009 yılında, Oliver E. Williamson ile paylaştığı "ekonomik yönetişim analizi, özellikle müşterekler" ile Nobel İktisadi Bilimler Anma Ödülü'ne layık görüldü. Bugüne kadar, Nobel Ekonomi Ödülü kazanan sadece iki kadından ilki olmaya devam ediyor, diğeri Esther Duflo'dur.

B.A. ile mezun olduktan sonra ve Ph.D. UCLA'dan Ostrom, Bloomington, Indiana'da yaşadı ve Arizona Eyalet Üniversitesi ile geç kariyer ilişkisi ile Indiana Üniversitesi fakültesinde görev yaptı. Indiana Üniversitesi'nde Seçkin Profesör ve Arthur F. Bentley Siyaset Bilimi Profesörü ve Indiana Üniversitesi'nde Siyaset Teorisi ve Politika Analizi Atölyesi'nin eş direktörü, araştırma profesörü ve. Tempe'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nde Kurumsal Çeşitlilik Araştırma Merkezi'nin kurucu direktörüydü. Virginia Tech tarafından yönetilen ve USAID tarafından finanse edilen Sürdürülebilir Tarım ve Doğal Kaynak Yönetimi İşbirliğine Dayalı Araştırma Destek Programı (SANREM CRSP) için baş araştırmacıydı. 2008'den itibaren, o ve eşi Vincent Ostrom Transnational Corporations Review dergisine danışmanlık yaptı.

Önemli yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]