Paul Milgrom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paul Milgrom
Doğum20 Nisan 1948 (76 yaşında)
Detroit, Michigan, Amerika Birleşik Devletleri
ÖdüllerErwin Plein Nemmers Prize in Economics (2008)
BBVA Foundation Frontiers of Knowledge Award (2012)
Golden Goose Award (2014)
Nobel Ekonomi Ödülü (2020)
Kariyeri
DalıEkonomi
Çalıştığı kurumlarNorthwestern Üniversitesi (1979–1983)
Yale Üniversitesi (1982–1987)
Stanford Üniversitesi (1987–günümüz)
Doktora
danışmanı
Robert B. Wilson
Doktora öğrencileriSusan Athey
Luis Cabral
Joshua Gans
Gillian Hadfield

Paul Robert Milgrom (20 Nisan 1948 doğumlu) Amerikalı bir ekonomisttir. 1987'den beri yürüttüğü Stanford Üniversitesi'nde Shirley ve Leonard Ely Beşeri Bilimler ve Bilimler Profesörüdür. Milgrom, oyun teorisinde, özelliklede açık artırma teorisinde ve fiyatlandırma stratejilerinde uzmandır. Robert B. Wilson ile birlikte "müzayede teorisindeki gelişmeler ve yeni müzayede formatlarının icatları" nedeniyle 2020 Nobel İktisadi Bilimler Anma Ödülü'nü kazandı.[1]

Nancy Stokey ile ticaretsiz teoremin ortak yaratıcısıdır. En sonuncusu olan Auctionomics,[2] karmaşık ticari müzayedeler ve borsalar için verimli pazarlar yaratan yazılım ve hizmetler sağlayan birkaç şirketin kurucu ortağıdır.

Milgrom ve tez danışmanı Robert B. Wilson, FCC'nin hangi telefon şirketinin hangi hücresel frekansları alacağını belirlemek için kullandığı açık artırma protokolünü tasarladı. Milgrom ayrıca, radyo frekanslarını TV yayınından kablosuz geniş bant kullanımlarına yeniden tahsis etmek için iki taraflı bir açık artırma olan 2016-17 teşvik müzayedesini tasarlayan ekibi de yönetti.[3]

Hayatın erken dönemi ve eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Paul Milgrom, 20 Nisan 1948'de Detroit, Michigan'da[4] Yahudi ebeveynler Abraham ve Anne Lillian Finkelstein'ın dört oğlundan ikincisi olarak dünyaya geldi.[5] Ailesi Michigan, Oak Park'a taşındı ve Milgrom, Dewey Okulu'na ve ardından Oak Park Lisesi'ne gitti . [ <span title="This claim needs references to reliable sources. (April 2018)">alıntı gerekli</span> ] Milgrom, 1970 yılında Michigan Üniversitesi'nden matematik alanında AB ile mezun oldu.[6] San Francisco'da Metropolitan Insurance Company'de ve ardından Columbus, Ohio'da Nelson ve Warren danışmanlığında birkaç yıl aktüer olarak çalıştı. Milgrom, 1974'te Aktüerler Derneği Üyesi oldu. 1975'te Milgrom, Stanford Üniversitesi'nde MBA programına yüksek lisans çalışmaları için kayıt oldu. İlk yılından sonra doktora programına davet edildi. Programınca 1978 yılında istatistik alanında yüksek lisans ve 1979'da işletme alanında doktora sahibi oldu.

Akademik kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Milgrom, 1979'dan 1983'e kadar Northwestern Üniversitesi'ndeki Kellogg İşletme Okulu'nda öğretmenlik pozisyonunda kaldı. Milgrom, aralarında geleceğin Nobel ödüllüsü Roger Myerson, Bengt Holmstrom, Nancy Stokey, Robert J. Weber, John Roberts ve Mark Satterthwaite'in de bulunduğu bir grup profesörün içindeydi ve oyun teorisi ve bilgi ekonomisinin ekonomideki çok çeşitli sorunların üstesinden gelmesine yardımcı oldu, fiyatlandırma, müzayedeler, finansal piyasalar ve endüstriyel organizasyon gibi.

Weber, Milgrom ile olan işbirliğini anlattı. Weber'in karşılaştığı bir sorunu düşünmek için kısa bir toplantı olması gereken bu toplantı sırasında Milgrom kilit bir kavrayışa sahipti. Weber, "Ve işte, birkaç dakika içinde, ilk iki ortak makalemizin kalbi oldu."[7]

Milgrom, 1982'den 1987'ye kadar Yale Üniversitesi'nde ekonomi ve yönetim profesörü olarak çalıştı. 1987'de Milgrom, İktisat profesörü olarak mezun olduğu Stanford Üniversitesi'ne döndü ve burada şu anda Shirley ve Leonard Ely Ekonomi Bölümü'nde Beşeri Bilimler ve Bilimler Profesörü olarak çalışıyor.

Milgrom, American Economic Review, Econometrica ve Journal of Economic Theory'de editörlük pozisyonlarında bulundu. 1984'te Ekonometrik Topluluğu ve 1992'de Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi oldu. 1996 yılında, Nobel ödülünün açıklanmasından üç gün sonra ölen ödüllü William Vickrey onuruna Nobel anma konferansını[8] verdi. 2006 yılında Milgrom, Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçildi.[9]

Nobel Ekonomi Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2020'de İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Nobel Anma Ödülü'nü Milgrom ve Robert Wilson'a ortaklaşa verdiklerini, çünkü "içgörülerini, geleneksel bir şekilde satılması zor olan mal ve hizmetler için yeni açık artırma formatları tasarlamak için kullandıklarını belirtti, radyo frekansları gibi. Onların keşifleri dünyanın her yerinden satıcılara, alıcılara ve vergi mükelleflerine fayda sağladı. "

2008'de Nemmers Ödülü'nü aldıktan sonra, resmi yayın[10] aşağıdakileri vurguladı:

Milgrom'un çığır açan çalışması, asimetrik bilginin ve stratejik etkileşimin analizi için yeni araçlar geliştirdi ve popüler hale getirdi ve en önemlisi, bu araçların uygulanan sorunların analizi için yararlı olduğunu gösterdi, "dedi. Kuzeybatı. Milgrom'un müzayedeler üzerindeki çalışması, son 30 yılda mikro ekonomideki en verimli araştırma alanlarından birinin temelini atmaya yardımcı oldu. Firma teorisi üzerine yaptığı çalışmalar da aynı derecede etkili oldu. Milgrom, asimetrik bilginin oligopolistik piyasalarda firma davranışını nasıl etkileyebileceğinin araştırılmasına da önemli katkılarda bulunmuştur.

Oyun Teorisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Milgrom, 1980'lerde ve 1990'larda itibar oluşumunun oyun-teorik analizi, tekrarlanan oyunlar, süpermodüler oyunlar ve oyunlarda öğrenme gibi konularda oyun teorisine birkaç temel katkı yaptı.

İtibar oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

David M.Kreps, John Roberts ve Robert B. Wilson (Kreps ve diğerleri, 1982 21 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ) ile birlikte 1982 tarihli etkili bir makalede Milgrom, bir ya da her iki oyuncunun da başlık oynamaya kararlı olma olasılığının çok düşük olduğunu gösterdi. for-tat, sonra dengede her iki oyuncu da son birkaç döneme kadar işbirliği yapar. Bunun nedeni, adanmış olmayan bir oyuncunun bile, diğer oyuncunun işbirliği yapmak istemesine neden olduğu için, tit-for-tat'a bağlı olduğu için "itibar oluşturma" dürtüsüne sahiptir. Kreps-Milgrom-Roberts-Wilson "Dörtlü Çete" makalesi, bu tür "itibar etkileri" üzerine oyun teorisi literatürünün tamamını başlattı.

Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Milgrom, Ekonomi alanında çeşitli dersler vermiştir. 1990'larda, 1992'de John Roberts ile birlikte yazdığı kitabına dayanarak The Modern Firm in Theory and Practice üzerine popüler bir lisans kursu geliştirdi. 2000'lerin başında, Alvin E. Roth ile birlikte Milgrom, müzayedeler, eşleştirme ve diğer ilgili alanlardaki konuları bir araya getiren Pazar Tasarımı üzerine ilk yüksek lisans dersini verdi. Pazar tasarımı kursu, ABD ve dünya çapında pek çok benzer yüksek lisans dersi için bir temel oluşturdu ve Pazar Tasarımı alanının hızlı bir başlangıç yapmasına yardımcı oldu.

İş[değiştir | kaynağı değiştir]

Milgrom, büyük ölçekli müzayedelerin tasarım ve uygulamasında en az yirmi yıldır yer almaktadır. Pacific Bell adına Bob Wilson ile birlikte çalışarak, 1990'larda radyo spektrumu için ilk ihaleleri yürütmek için FCC tarafından benimsenen eşzamanlı çoklu tur müzayedesini önerdi. Ayrıca ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Almanya, İsveç ve Meksika'daki düzenleyicilere spektrum açık artırmalarında, Microsoft'a arama ağı reklamı açık artırmalarında ve halka arzları temelinde açık artırmada Google'a danışmanlık yapmıştır.

Yayınlar (seçildi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nobel Prize in economics awarded to Paul Milgrom and Robert Wilson for auction theory". 17 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 
  2. ^ "Auctionomics". 6 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2022. 
  3. ^ Incentive Auction Rules Option and Discussion 10 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. September 12, 2012.
  4. ^ "Curriculum Vitae". 13 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2009. 
  5. ^ "Jewish Economist with Detroit Roots Awarded 2020 Nobel Prize in Economic Sciences — Detroit Jewish News". The Jewish News (İngilizce). 25 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 
  6. ^ "Paul Milgrom". Stanford University. 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2020. 
  7. ^ "Bob Weber's Memories: Working with Paul Milgrom, 2013". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2019. 
  8. ^ Procuring Universal Service: Putting Auction Theory to Work, in Le Prix Nobel: The Nobel Prizes, 1996, Nobel Foundation, 1997, 382-392.
  9. ^ "Paul R. Milgrom". National Academy of Sciences. 22 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2019. 
  10. ^ "Nemmers Prize Press Release, 2008". 7 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]