Myron Scholes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Myron Scholes
Doğum1 Temmuz 1941 (82 yaşında)
Timmins, Ontario, Kanada
MilliyetKanada, Amerika Birleşik Devletleri
Mezun olduğu okul(lar)McMaster University

University of Chicago

Westdale Secondary School
ÖdüllerRahmin çift kanallı Nobel Ekonomi Ödülü (1997)
Kariyeri
DalıFinansal ekonomi

Myron Samuel Scholes (d. 1 Temmuz 1941), Amerikalı-Kanadalı ekonomisttir. 1997 yılında Robert C. Merton ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştır. Black–Scholes modelinin yazarlarından biridir. Tüm binominal opsiyon modellerinin hepsi, bu orijinal konseptten köken almıştır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Myron Scholes, 1 Temmuz 1941 tarihinde ailesinin Büyük Buhran sırasında taşındığı Timmins, Ontario, Kanada'da doğdu. 1951'de ailesi güneye gelerek Hamilton, Ontario'a yerleşti.[1]

Annesi kanserden bir süre önce ölen Scholes Hamilton'da kalarak üniversiteye gitmeye karar verdi ve 1962 yılında McMaster Üniversitesi'nden ekonomi bölümünden mezun oldu. McMaster'daki profesörlerinden biri, daha sonraları Nobel Ekonomi Ödülü kazanan iki Şikago Üniversiteli ekonomist George Stigler ve Milton Friedman ile tanıştırdı. Ekonomi fakültesinden mezun olduktan sonra Scholes, Chicago Üniversitesi'nde eğitimine devam etmeye karar verdi. Burada finansal ekonominin nispeten yeni alanlarını geliştiren araştırmacılar Eugene Fama ve Merton Miller ile çalışma fırsatını yakaladı. 1964'te masterını, 1969'da Merton Miller danışmanlığında doktorasını tamamladı.

1968 yılında, tezini bitirdikten sonra, MIT Sloan School of Management'da öğretim görevlisi pozisyonuna geldi. Burada Arthur D. Little'ın danışmanlığını da yapmış olan Fischer Black ve 1970'te Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne katılan Robert C. Merton ile tanıştı. İlerleyen yıllarda Scholes, Black ve Merton ünlü opsiyon fiyatlandırma modelleri de dahil olmak üzere varlık fiyatlandırma alanındaki çalışmalarına başladılar. Aynı zamanda Scholes, Merton Miller ve Michael Jensen ile iş birliğine de devam etti. 1973'te Gene Fama, Merton Miller ve Fischer Black gibi isimlerle birlikte çalışabileceği Chicago Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne (University of Chicago Graduate School of Business) geçmeye karar verdi. Şikago'daki ilk akademik pozisyonunu 1972'de alabildi.

1981'de Stanford Üniversitesi'ne geçti ve burada emekli olduğu 1996 yılına kadar çalışmaya devam etti. 1997 yılında Robert C. Merton ile birlikte "derivatiflerin değerini belirlemek için geliştirdikleri yeni metot için"[2] Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görüldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Myron S. Scholes, "Otobiografi" 3 Mayıs 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., in The Nobel Prizes 1997, Editor Tore Frängsmyr, [Nobel Foundation], Stockholm, 1998
  2. ^ Nobel Ekonomi Ödülü 1997. Nobel Foundation. Nobelprize.org/Nobel Ekonomi Ödülü 1997 21 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi 12.03.2009 (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]