İçeriğe atla

Sarper Özsan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarper Özsan
Doğum1944
Bandırma, Balıkesir, Türkiye
Ölüm19 Aralık 2022 (78 yaşında)
Ankara, Türkiye
MilliyetTürk
EğitimAnkara Devlet Konservatuvarı
MeslekMüzisyen, bestekâr
İşverenTürkiye Radyo Televizyon Kurumu
İstanbul Devlet Konservatuvarı
Önemli eser(ler)1 Mayıs Marşı
Siyasi partiİşçi Partisi

Sarper Özsan (1944, Balıkesir - 19 Aralık 2022, Ankara ), Türk müzisyen ve bestekâr. Yazdığı ve bestelediği 1 Mayıs Marşı ile tanınmıştır.

Sarper Özsan 1944 yılında Balıkesir'in Bandırma ilçesinde doğdu. Müziğe, Kemal Eroğlu'dan aldığı mandolin dersleriyle başlamış, lise öğrenimi sırasında pop ve rock müziğiyle ilgilenmiştir. 1969'da Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kompozisyon bölümününden mezun oldu. Buradaki öğrenim hayatı boyunca Necil Kazım Akses ile armoni, kontrpuan, füg, orkestrasyon ve kompozisyon, İlhan Usmanbaş'la müzik formları ve müzik tarihi, Metin Öğüt ile solfej, Adnan Saygun ile modal müzik, Selçuk Gündemir, Tulga Cetiz ve Gülay Uğurata ile piyano çalışmış, ayrıca Kemal İlerici’den iki yıl Türk Müziği makamları, dil örgüsü, ölçüleri, biçimleri ve armonileme dizgesi dersleri almıştır. Ayrıca 1967’de TRT’in düzenlediği halk müziği derleme çalışmalarında Burdur yöresinde derlemeler yapmıştır.

1970'te TRT'de çalışmaya başlamıştır. 1971'de siyasal sebeplerden tutuklanmış ve 20 ay tutuklu kalmıştır. Daha sonra İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yapmıştır. 1978’de TRT’ye tekrar dönmüştür. 1982’de yönetim kurulu üyeliği görevinden alınmıştır. Danıştay’a yaptığı başvuru sonrası alınan kararla 1990’da görevine geri dönmüştür.

Sarper Özsan, 19 Aralık 2022'de 78 yaşında Ankara'da hayatını kaybetti.[1]

Siyasi Geçmişi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Özsan 1977’de işçi, köylü, öğrencilerden oluşan Aydınlık Korosunu çalıştırmış ve bu koroyla birçok yerde konserler vermiştir. 1974’te yaptığı 1 Mayıs Marşı sözü ve bestesiyle onun eseridir. Ayrıca Cem Karaca'nın seslendirdiği Durduramayacaklar Halkın Coşkun Selini parçasının bestesi de Sarper Özsan’a aittir. Sanatçının 1 Mayıs Marşı’nın ardından da farklı çalışmaları olmuştur.

Kendisinin de üyesi olduğu Türkiye İşçi Köylü Partisi'nde doğan koro ihtiyacı üzerine işçiler, köylüler ve öğrencilerden oluşan Aydınlık Korosu deneyimini “Ben tek sesli koro oluşturmak istemiyordum. Tek sesli olarak türkü okuyan bir koronun o dönemki devrimci yönelimin ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünüyordum. Ve sadece bizim şarkı türkü ve marşlarımızı değil gerektiğinde Johann Sebastian Bach'tan Beethoven'dan da eserler seslendirebilir bir koro oluşturmaya çalıştım.” sözleriyle anlatan Özsan, o dönem gittikleri bütün etkinliklerde halk tarafından büyük ilgi gören koronun en büyük sorununun üyelerinin işçi, köylü ve öğrenci oldukları için işlerine ve okullarına zaman ayırmalarının gerekliliği olduğunu belirtiyor. Zaten işlerinden ve okullarından yorgun gelen koro üyelerinin bir de müzik çalışmasında yorulduğunu kaydeden Özsan, “Bir de sanki diğer devrimci çalışmaların yanında koroya çok önem verilmiyordu. Yani sanat devrimci çalışma değilmiş gibi bir anlayış vardı. Bu dönemde tabii devrimci çalışmanın içinde sanat bilincinin de geliştirilmesi gerekiyor diye düşünüyordum. Buna aslında şimdi de ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 6 Ekim 2012'de düzenlenen üye katılım töreni ile İşçi Partili olmuştur.

Aldığı Ödüller

[değiştir | kaynağı değiştir]

1983'te Ulusal Gitar Müziği Beste Yarışmasında birincilik ödülü, 1989'da 2. Ankara Film Şenliği'nde Av Zamanı filmi için yaptığı çalışmasıyla En İyi Müzik Ödülünü almıştır.

  1. ^ "Sarper Özsan yaşamını yitirdi". Haberturk.com. 21 Aralık 2022. 22 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2022.