Enberi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
2 numarada enberi noktası

Enberi ya da günberi, bir gökcisminin yörüngesi boyunca, etrafında dolandığı 'merkezi cisim'e en yakın olduğu nokta.[1][2]

Enberi noktası eliptik bir yörüngenin iki odak noktasından geçen büyük ekseni üzerinde bulunur ve enöte noktasına tam karşıt konumdadır. Güneş etrafında dolanan bir cismin (örneğin bir gezegen) yörüngesinin Güneş'e en yakın noktası günberi (perihel) olarak adlandırılır. Aynı kavram, Yer'in uyduları için yerberi adını alır. Yani Günberi, Dünya'nın, Güneş'e en çok yaklaşıp, yörüngede en hızlı döndüğü gündür.

Dünyanın güneşe en yakın olduğu zaman, 3 Ocak'ta, kuzey yarım kürede kış, güney yarım kürede yaz mevsimi yaşanmaktadır. En uzak olduğu nokta ise 3 Temmuz'a denk gelir. Dünyanın yörüngesi muntazam bir daire değildir. Ocak ayı başlarında dünya güneşe En yakın olan günberi noktasındadır. Temmuz ayı başlarında ise güneşten en uzak olan günöle noktasındadır.[3] Astonomide noktanın elips üzerinde, odağa en yakın olduğu noktadır. Bu noktaya, genel olarak, enberi noktası, güneş sisteminde gezegen yörüngeleri söz konusu olduğunda ise günberi noktası denir.[4] Ayrıca perihelon da denmektedir. Bu sözcük Yunanca peri(yakın) ve helios(Yunan güneş tanrısı) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]