Hohmann transfer yörüngesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Hohmann transfer orbiti, bir uzay gemisindeki motorların belli bir süre yakılmasıyla aynı düzlem üstünde olan bir orbitten diğerine geçişdir. 1925'te Alman fizikçi, Walter Hohmann tarafından bulunmuştur.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Hohmann transfer orbiti.

Hohmann transfer orbiti, bir eliptik orbitin yarısıdır. İlk orbitte, orbit hızına düz yönde (prograde) hesaplanmış bir delta-v hızının motorlar yakılarak orbital hıza eklenmesiyle birlikte orbit değişir ve orbital yükseklik artar. Bu geçiş, finansal açıdan en ucuz orbit arası geçiş yöntemidir.

Basit Hohmann Prosedürü (Dünya - Ay)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalkıştan sonra, Hohmann transfer bilgisayarının olduğu bir uzay gemisinde:

1. Dünya üzerinde alçak orbite girilir (Low-Earth Orbit, LEO).
2. Ay'ın Dünya üzerindeki orbitin eğimi ile geminin Dünya üzerindeki orbitinin eğimi sıfıra eşitlenir (Relative Inclination). Eğimlerin düzeltilmesi yükselme ve alçalma düğümlerinde, orbital hıza pozitif/negatif normal hizasında yapılan yanmalarla gerçekleşir.
3. Hizalama sona erdikten sonra, Ay'ın orbitine girmek için gerekli olan delta-v hızı hesaplanır ve bilgisayara girilir.
4. Bilgisayarda, enjeksiyon noktasının açısal değeri arttırılarak o anki orbit üzerinde bir enjeksiyon noktası belirlenir.
5. Enjeksiyon noktasına ulaşıldığında ana motorlarda orbit hızına düz bir yönde patlama gerçekleştirilir ve geminin hızına delta-v kadar hız eklenir.
6. Bir süre sonra Ay'ın orbitine girilir.

Bu orbit, eğer düzgün hesaplanmazsa, sadece belli bir süre gemiyi yörüngede tutar. Daha uzun uçuşlar için düzeltme yanması yapılması gerekmektedir.