Alçak Dünya yörüngesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Değişik yarı-yörünge ve yörünge olasılıklarını gösteren yörünge topu.
Farklı çaptaki Dünya merkezli yörüngeler; cam göbeği alan alçak Dünya yörüngesini, sarı alan orta Dünya yörüngesini, siyah kesikli çizgi jeosenkron (Yer eş zamanlı) yörüngeyi, yeşil kesikli noktalı çizgi Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) uydularının yörüngesini ve cam göbeği alanın içerisinde kalan kırmızı kesikli çizgi Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yörüngesini tasvir eder.
Kabaca UUİ'nin yarı-yörüngesi.

Alçak Dünya Yörüngesi (ADY), genellikle Dünya yüzeyinden yukarıya 2.000 km kadar uzanan mevkiî olarak tanımlanır. Yaklaşık 200 km aşağıda nesnelerin hızlı orbital çürümesi göz önüne alındığında, ADY için genel kabul görmüş tanımı; İrtifası 160–2.000 km arasında değişen Yer merkezli yörüngelerdir.

Apollo projesindeki Ay uçuşlarındaki istisnaî durum dışında bütün insanlık, uzay uçuşlarının hepsi ya Alçak Dünya yörüngesi ya da yarı-yörünge üzerinden yapılır. ADY içinde gerçekleşen uzay uçuşları içerisindeki irtifa rekoru 1.374,1 km ile Gemini 11'e aittir.

Yörünge özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

ADY'deki nesneler, yörünge yüksekliğine bağlı olarak termosfer (yaklaşık 80–500 km) veya ekzosferdeki (yaklaşık 500 km ve üzeri) gaz formundaki atmosferik sürükleme ile karşılaşırlar. Alçak Dünya yörüngesi, Dünya çevresinde atmosfer ile Van Allen radyasyon kuşağı iç bölgesi arasındaki yörüngedir. Bu yörüngede yükseklik genellikle 300 km'den daha az değildir. Çünkü atmosferik sürüklenmeye karşı daha az bir yükseklik elverişsiz olacaktır.

Ekvatoral alçak yörünge, Alçak Dünya yörüngesinin bir alt grubudur.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]