Eksen eğikliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eksen eğikliğini açıklamanın en kolay yolu sağ el kuralıdır.

Eksen eğikliği; Gökbiliminde bir gökcisminin dönme ekseni ile yörünge ekseni arasındaki açıdır.[1]

177 derecelik bir eksen eğikliğine sahip olan Venüs bu özelliğiyle diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Bu, Venüs'ün kuzey kutbunun yörüngeye göre güneyde olduğu anlamına gelmektedir.

Uzay'da yön kavramı yoktur. Fakat insanoğlu bu eğikliği şuna göre hesaplamaktadır. Dünya güneşin etrafında dönmektedir. Oluşan yörüngeyi yatay kabul edilir. Dünya'nın ekvatoru ile bu yörünge tam olarak çakışmamaktadır (Bu çizgiler hayalidir). Ekvator ile yörüngenin birbirleri ile kesişme açısı 23 derece 27 dakikadır.

Dünyamızın ekseninin eğik olmasının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte [kaynak belirtilmeli] buna karşın iki görüş bulunmaktadır;

  1. Gaz ve toz bulutu halinde ilk oluştuğu kütledeki madde dağılımı yüzünden dünyamızın eksen eğikliği 23 derece 27 dakikadır
  2. Dünyanın güneş etrafındaki dönüşü sonucu var olduğunu hayal ettiğimiz yörünge elips. Yani dünya güneş etrafında dairesel dönmüyor.Bunun sonucu merkezkaç kuvveti oluşuyor ve dünyamız yörüngesinden çıkmak istiyor. Fakat güneş dünyayı çekmeye çalıştığı için böyle bir eğiklik oluşuyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ U.S. Naval Observatory Nautical Almanac Office (1992). P. Kenneth Seidelmann. ed. Explanatory Supplement to the Astronomical Almanac. University Science Books. s. 733. ISBN 0-935702-68-7.