Edirne'nin kurtuluşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edirne'nin Kurtarılması
II. Balkan Savaşı Edirne Savaşı
Tarih1913
Bölge
Sonuç Kesin Osmanlı zaferi.
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Bulgaristan Krallığı Bulgaristan Krallığı

Edirne'nin Kurtuluşu, iki farklı tarihi olayı ifade eder. Bunlardan birincisi Osmanlı kuvvetlerinin I. Balkan Savaşı'nda Sırp ve Bulgar kuvvetlerine karşı kaybettiği Edirne Muharebesi ile Osmanlı idaresinden çıkan ve Londra Konferansı ile Bulgaristan Krallığı'na bırakılan şehrin, II. Balkan Savaşı sırasında Enver Paşa komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından 21 Temmuz 1913 günü geri alınması olayıdır. İkincisi ise I. Dünya Savaşı sırasında Mondros Mütarekesi sonrası Yunan kuvvetlerince 25 Temmuz 1920'de işgal edilen Edirne'nin, Mudanya Ateşkesi gereğince 25 Kasım 1922 tarihinde TBMM kuvvetlerince teslim alınmasıdır. Günümüzde 25 Kasım tarihi halihazırda "Edirne'nin Kurtuluşu" olarak kutlanmaktadır.

Muharebe Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Balkan Savaşı'nın sonrasında Bulgaristan'ın müttefikleriyle olan anlaşmazlığı sonucu Osmanlı İmparatorluğu kurmayları tarafından Edirne ve Batı Trakya'nın kurtarılması fikri Padişah V. Mehmet'e sunuldu. Padişah hem Türk imajını düzeltmek hem de İttihat ve Terakki Partisi'nin baskısından kurtulmak için planı uygun buldu ve bir sürpriz saldırı yapılmasına karar verildi.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı kuvvetleri şehirde belli bir direniş bulamadılar ve kolaylıkla Meriç Nehri'ne ulaştılar.

Sonuç[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Devleti Balkanlar'da son zaferini kazandı ve I. Dünya Savaşı'na kadar Trakya sınırlarında büyük bir toprak kaybetmedi. Osmanlı kuvvetlerinin 21 Temmuz günü şehri ele geçirmesine karşı Edirne'nin yeniden Osmanlı topraklarına dahil olması ancak 29 Eylül 1913 günü Bulgaristan Krallığı ile imzalanan İstanbul Antlaşması ile resmiyet kazandı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]