Bosna Krizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18 Ekim 1908 tarihli kapağında Le Petit Journal gazetesi Bosna krizi'ne temas eden kapağında I. Ferdinand'ı Bulgar Prensliği'ni, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph'i Bosna-Hersek'i ele geçirirken, II. Abdülhamid'i de Bosna-Hersek'i ararken tasvir etmiştir.

Bosna krizi, 8 Ekim 1908 tarihinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ın resmi olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğindeki Bosna-Hersek'i tek taraflı ilhak etmesinin ardından meydana gelen uluslararası bir krizdir. İlhak, 5 Ekim'de Bulgaristan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesinin ardından gerçekleşmiş olup tüm Büyük Güçlerin ve Avusturya-Macaristan'ın Balkanlar'daki komşuları Sırbistan ve Karadağ'ın protestolarına yol açtı. Nisan 1909'da Berlin Antlaşması, olguyu yansıtmak ve krizi sona erdirmek amacıyla değiştirildi. Kriz, Avusturya-Macaristan ile Sırbistan, İtalya ve Rus İmparatorluğu arasındaki ilişkilerinin bozulmasına yol açtı. Osmanlı yönetimi ise II. Meşrutiyet sebebiyle etkisiz kalmış ve hukuken olmasa da ilhakı kabullenmek zorunda kalmıştır.

Kriz, Avusturya-Macar diplomatik zaferiyle sonuçlansa da, kriz I. Dünya Savaşı'na giden olaylardan biri olarak nitelendirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Protocol between Austria-Hungary and Turkey". The American Journal of International Law. 3 (4). 1909. ss. 286-89. doi:10.2307/2212637. 
  • Albertini, Luigi (2005). The Origins of the War of 1914, volume I. New York: Enigma Books. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]