Sarantaporon Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarantaporon Muharebesi
Birinci Balkan Savaşı
Sarantaporo.png
Sarantaporon Muharebesi
Tarih9 Ekim-10 Ekim 1912
Bölge
Sarantoporon, Yunanistan
Sonuç Yunan zaferi
Taraflar
Yunanistan Krallığı Yunan Krallığı Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
Yunanistan Krallığı Prens Konstantin Osmanlı İmparatorluğu Hasan Tahsin Paşa
Güçler
5 tümen 2 tümen
Kayıplar
182 ölü,
995 yaralı, artı 1. Piyade Alayı eksik kayıp
500 ölü
1000 yaralı
21 alan topu

Sarantaporon Muharebesi veya Sarantaporos Muharebesi veya Sarandaporon Muharebesi veya Sarantaporo Muharebesi (Yunanca: Μάχη του Σαρανταπόρου), I. Balkan Savaşı'nın ilk muharebesi.

Muharebe 9 Ekim-10 Ekim 1912 tarihleri arasında çok kuvvetli bir Yunan ordusu ile Osmanlı ordusu arasında, Osmanlıların Alman danışman subayları planlarına göre tahkim edilmiş Sarantaporon geçidinde meydana gelmiştir. Osmanlı Devleti'ne karşı Yunanistan 5 tümenden oluşan bir kuvvetle Osmanlı ordusunun karşına çıkmıştı. Osmanlı ordusu ise Ağustos ayında asker sayısını azalttığı için %25 eksik askerli 2 tümenden oluşuyordu. Hasan Tahsin Paşa önce Yunan ordusuna karşı top atışı yaparak yıpratmayı amaçlıyordu.[kaynak belirtilmeli]

Yunan komutan Prens Konstantin üç tümeni ile geçitte cepheden hücum ederken bir diğer tümeni batıdan ve bir başka tümeni ise daha da batıdan ile Osmanlı birliklerini arkadan çevirmeyi planlamaktaydı. 9 Ekim gecesi başlayan Yunan hücumuna karşı Osmanlı ordusu bir Yunan tümenin geriye sarkacağını doğru tahmin ederek gece karanlığı ve devamlı yağış gösteren havanın bozukluğundan da faydalanarak düzenli olarak Selanik'e doğru geri çekilmeyi başardı. Yunan ordusunun 182 ölü 995 yaralı ve 1. Piyade Alayı kayıp idi.[kaynak belirtilmeli]Osmanlı ordusunun ise kaybı bilinmemektedir.