Dyo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dyo Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Dyo logo.gif
Tip Halka açık şirket
Kuruluş 1927
Şehir Türkiye İzmir
Ülke Turkey
Önemli kişiler

Feyhan Yaşar Kalpaklıoğlu (Yönetim kurulu başkanı) Selçuk Yaşar (Onursal Başkan)

Mehmet Aktaş (CEO) Serdar Oran (Genel müdür)
Alan Boya sanayi ve pazarlama
Ürün

İnşaat boyaları Isı yalıtım sistemleri Sanayi boyaları Mobilya boyaları Matbaa mürekkepleri Deniz boyaları Bobin boyaları

Otomotiv boyaları
Sahibi Feyhan Yaşar Kalpaklıoğlu
Kaynak Yaşar Holding
Ana sayfa http://www.dyo.com.tr/

DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (sık kullanılan adıyla Dyo), İzmir Türkiye merkezli, Yaşar Boya Grubu'na bağlı, Yasaş, Bayraklı ve Akril firmalarının birleşmesiyle oluşan şu anda ürünlerini 40 ülkeye pazarlayan önde gelen bir Türk boya şirketidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

DYO Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1927 yılında Durmuş Yaşar tarafından İzmir'de küçük bir mağaza olarak kurulmuştur. 1941 yılında ilk boya imalatını gerçekleştiren şirket, 1954'te ilk boya fabrikasını açarak boya sektöründe önemli bir ilerleme katetti. 1957'de ise Arev Boya Pazarlama Şirketi kuruldu.

1958'de Sadolin ve Yaşarin, reçine üretim ve imalatına başlayarak, dış pazara ilk adımını attı. 1964'te mikronize mineraller fabrikası ve DYO Harris Boya Fırçaları fabrikasını, 1965'te DYO ve Sadolin fabrikasını ve 1968'de DYO Sadolin Matbaa Mürekkepleri Fabrikası'nı açarak sektördeki etkinliğini arttırmaya çalıştı. 1969'da, polyester üretimine başlandı ve DYO ve Sadolin Araştırma Geliştirme Laboratuvarları, DYO ve Sadolin Transocean Deniz Boyaları Fabrikası açılarak ürün sahasını genişletti.

1979'da, Bayiler ve DYO, Yasaş adı altında birleştirildi ve Yasaş Yaşar Boya ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak devam etti. Bayraklı boya fabrikası ve polyester fabrikası satın alınıp, Yasaş Gebze fabrikası açılarak içte ve 1982'de Yadex/Almanya şirketi kurularak dışta büyümesini hızlandırdı.

Bundan başka DYO, akrilik sistem üretimi, mixing sistemi, DYO bilgi işlem sistemi gibi yeniliklerle gelişmesine devam etti.

İsmin kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirkete isim olan DYO kelimesi, şirketin kurucusu olan Durmuş Yaşar ve Oğullarının kısaltmasıdır.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

DYO şu anda inşaat, sanayi, otomotiv ve deniz boyaları ve matbaa mürekkepleri olmak üzere temel beş sektörde hizmet vermektedir.

İnşaat boyaları[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat boyaları iş ünitesinde, DYO ve Evim grupları hizmet vermektedir. TS-EN-ISO 9001:2000 belgesine sahip bu ünitenin merkezi Gebze'de bulunan fabrikası 120.000 tonluk yıllık üretim kapasitesine ve 2.500'ün üzerinde renk, ambalaj ve ürün çeşidine sahip bir fabrikadır. Ayrıca, sektör için kaliteli rulo, fırça gibi uygulama aletlerinin üretimi için Dyo-Wagner boya uygulama makinelerini pazarın hizmetine sunmaktadır. Bu ünitede üretilip geliştirilen ürünler şöyle sıralanabilir:

  • Nanoteknolojik boyalar
  • Emülsiyon ve sentetik son kat boyalar
  • Dış cephe son kat boya ve kaplamaları
  • Ahşap koruyucular
  • Vernikler, parke cilaları
  • Renk Pınarı Sistemi
  • Sorun çözücü özel ürünler (Dr. DYO ürünleri)
  • Astarlar, macunlar
  • Fırça-Rulo-Boya uygulama makineleri