İçeriğe atla

Dinadan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sir Dinadan (Dinadam, Dinadano, Dinadeira, Divdan, Dynadan) Kral Arthur efsanesinin şövalye romantizm geleneğinde bir Yuvarlak Masa Şövalyesidir. Prose Tristan'da ve Le Morte d'Arthur'un bir bölümü de dahil olmak üzere uyarlamalarında yer almıştır. Mizahı ve pragmatizmiyle tanınan Dinadan, ana karakter Tristan'ın yakın arkadaşıdır.

Ortaçağ edebiyatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinadem'in atfedilen kolları

Palamedes ve Lamorak gibi, Dinadan da Prose Tristan'ın (Tristan ve Iseult efsanesinin bir çeşidi) bir icadıydı ve Post-Vulgate Cycle ve Thomas Malory'nin Le Morte d'Arthur'u da dahil olmak üzere daha sonraki yeniden anlatımlarda ortaya çıktı. Brunor Senior'un (Korkusuz İyi Şövalye) oğlu, yuvarlak masa şövalyeleri Breunor le Noir ve Daniel'in erkek kardeşidir. Arthur romantizmindeki diğer şövalyelerin çoğundan farklı olarak, pratik fikirli Dinadan kavgalardan kaçınmayı tercih eder ve gerektiğinde cesur bir savaşçı olmasına rağmen, saray sevgisini zaman kaybı olarak görür. Dinadan ayrıca, kadınlara duyduğu güçlü güvensizliğin bir komedi teması olduğu Escanor'da [1] ve Les Prophéties de Merlin'in bazı türevlerinde olduğu gibi diğer bazı aşk romanlarında da yer alır.

Le Morte d'Arthur[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Rackham'ın The Romance of King Arthur (1917) için yaptığı illüstrasyon. Alfred W. Pollard tarafından Le Morte d'Arthur'dan kısaltılmıştır.

Malory'nin Dinadan'ı, alaycı mizahı, şakacı doğası ve şövalyelik alaycılığıyla tanınır.[2] Arkadaşı genç kahraman Tristan'ı (Tristram) aramak için Cornwall sarayını ziyaret eder ve genç Kraliçe Iseult (La Beale Isoud) ile akşam yemeği yer ve burada kendi arzusuyla adına büyük işler yapacak hiçbir leydi aşkı veya sevgilisi olmadığını açıklar. Dinadan ayrıca genellikle Arthur'un tüm şövalyelerinin en zekisi ve pratik şakaların kaynağı ve hedefi olarak tasvir edilir. Le Morte d'Arthur'da zırhlı arkadaşlarını kalkanlarından daha fazla tanıyabilen birkaç şövalyeden biridir Bir durumda Tristan, Dinadan ona söyleyene kadar kendi kralını tanımaz. Dikkate değer bir şekilde Kral Mark hakkında aşağılayıcı bir balad yazar ve onu Mark'ın sarayında çalabilmesi için bir ozan gönderir. Başka bir bölümde, Lancelot zırhının üzerine bir elbise giyerek onu hazırlıksız yakaladığında ve Lancelot elbiseyi baygın rakibine giydirdiğinde bir mızrak dövüşü kaybeder.

Joyce Coleman tarafından özetlendiği gibi, " Margaret Schlauch, Sir Thomas Malory'nin Morte Darthur'unun ve özellikle, mızrak dövüşü korkusuyla ilgili şakalarıyla dinleyicilerini o kadar çok güldüren 'komik gerçekçi Sör Dinadan'ın 'mahalle gerçekçiliğini' selamlıyor. 'Sir Dinadan, realist' [Elizabeth Edwards], 'pragmatik bir inanç' [Donald Hoffman] tarafından yönetilen 'rasyonel ahlakçı', Malorian analizinin standart bir figürü olmaya devam ediyor." [3] Bununla birlikte, Eugene Vinaver ve Harold Livermore gibi bazıları, Malory'nin Dinadan'ının mizahını, Dinadan'ın şakalarının daha saldırgan ve yıkıcı olduğu (dini bile hedef alan) Fransız orijinal kaynaklarındaki mizahtan daha düşük görüyor.[4]

Le Morte d'Arthur'da, Prose Tristan anlatısını takip eden Dinadan, Cornwall'dan döndüğünde Kral Arthur'u Mark'ı tekrar tahta oturtan kararını tersine çevirmeye ikna etmeyi umarak ölür. Bununla birlikte Acımasız Brehu'ya karşı savaşında yaralanan Dinadan, Kral Pellinore'un rakip klanından düşmanları Lamorak'a yakınlığı nedeniyle ondan nefret eden diğer iki Yuvarlak Masa Şövalyesi Mordred ve Agravain tarafından haince pusuya düşürülür ve öldürülür. Hector de Maris, Dinadan'ı ölümcül şekilde yaralı bulur ve onu Lancelot'un kollarında öldüğü Camelot'a götürür.

La Tavola Ritonda[değiştir | kaynağı değiştir]

Nesir Tristan'ın geç Orta Çağ İtalyan yeniden yazması olan La Tavola Ritonda'da, Dinadan'ın (Dinadano) kendisi, sevgili arkadaşı Tristan'ın (Tristano) ve Acımasız Brehu'nun (Breus sanz Pietà) ölümünün intikamını almak için yakalanan Mark'ı (Marco) öldürmeye çalışır. Brehu aslında onun kuzenidir. Dinadan'ın bu versiyonu farklı şekilde karakterize edilir çünkü o, Tristan'ın sevgili Iseult'undan (Isotta) bile nefret eden ve ona açıkça bir "fahişe" olarak hakaret eden şiddetli bir kadın düşmanıdır.[5][6] Dinadan'ın bir kadına aşık olduğu tek zaman, Antik Kule'nin kötü Losanna'sı (Losanna della Torre Antica) ile yaşadığı kısa süreli ilişkidir. Dinadan'ın kadınlara karşı genellikle takıntılı bir şekilde düşmanca tavrı, Tristan'ın onunla çok dostça alay etmesine neden olur.

Modern kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dinadan'ın modern görünümleri arasında John Cullum, Christopher Sieber ve (filmde) Anthony Rogers tarafından canlandırılan müzikal Camelot'un sahne versiyonu ve film uyarlaması yer aldı. Gerald Morris'in 2003 tarihli The Ballad of Sir Dinadan'ın [7] baş kahramanı ve Mark Twain'in 1890 tarihli "A Connecticut Yankee in King Arthur's Court'taki " Sir Dinadan the Humorist" bölümünün konusunu oluşturur.[8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Demons and Angels: Female Portrayal in Escanor". www.reading.ac.uk. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  2. ^ Malory's Anatomy of Chivalry: Characterization in the Morte Darthur (İngilizce). Rowman & Littlefield. 2014. ISBN 9781611477795. 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2021. 
  3. ^ Arthurian Literature XXIII. 23. Boydell & Brewer. 2006. ISBN 9781843840978. 
  4. ^ Glowka, Arthur Wayne (1986). "Malory's Sense of Humor". Arthurian Interpretations. 1 (1): 39-46. 
  5. ^ Arthurian Literature XIX. 19. Boydell & Brewer. 2003. ISBN 9780859917452. 
  6. ^ Larrington (1 Şubat 2004). "04.02.30, Busby, Dalrymple, eds., Arthurian Literature XIX". The Medieval Review. ISSN 1096-746X. 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2020. 
  7. ^ The Ballad of Sir Dinadan (İngilizce). Houghton Mifflin Harcourt. 2008. ISBN 9780547349848. 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2021. 
  8. ^ "Chapter 4: "Sir Dinadan the Humorist" | A Connecticut Yankee In King Arthur's Court | Mark Twain". etc.usf.edu. 17 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]