İçeriğe atla

Lancelot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lancelot ve Guinevere - Herbert James Draper (1863-1920)

Lancelot (Fransızca: Lancelot du Lac), Kral Arthur'un Yuvarlak Masa Şovalyeleri'nden biri olduğuna inanılan Fransız askerdir. Kurgusal bir kişidir.

Breton kralı Ban'ın (veya Ban Bonewig) oğludur. Kral Claudus tarafından yenilgiye uğratılan Ban, eşi Elaine ile birlikte kaçmak zorunda kalmıştır. Küçük çocukları Lancelot bu kaçıs sırasında annesi tarafından bir gölde terk edilir. Göl perisi Viviane (Göl Kraliçesi veya Gölün Damı) tarafından, kutsal ve mistik bir yer olan (Avalon)'a götürülür. Lancelot gizemli ve kutsal kılıç Ekskalibur'un yaratıldığı yer olan Avalon'da büyür.

Sonraları yazılan romanlarda efsanevi Kral Arthur'un en iyi arkadaşı ve savaşcısı olarak tanıtılır, kusursuz örnek savaşçı olarak gösterilir: Korkusuz, yürekli, saygılı, zeki, karizmatik ve yardımseverdir. Örnek olarak Chrétien de Troyes'in 1170 tarihli yazıları gösterilebilir.

Avrupa literatürü 13. yy. (Lancelot en prose), romanı ile derin etkilendi . Bu eski Fransızca dilinde yazım Lancelot hikâyesini bir arthus kainat cihan anlatımı başlatıyor. Lancelot seçkin oğlu Galahad, kutsal Graal kupa arayışı bu anlatımda sonuça buluşturur.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]