Sarras

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarras
Lancelot-Grail Cycle yerleşimi
TarzArthur efsanesi
Bilgileri
TürEsrarlı ada
KarakterlerJosephus of Arimathea

Sarras, Kral Arthur efsanesinde Kutsal Kâse'nin getirildiği gizemli bir adadır. Lancelot-Grail Cycle'da, Josephus of Arimathea ve takipçileri, Britanya'ya giderken adayı ziyaret ederler; oradayken Joseph'in oğlu Josephus bir piskopos olarak atanır ve Kâse'nin gizemlerini bizzat İsa'nın kendisi gösterir. Grup birçok mühtedi kazanır ve büyük bir krallar silsilesi kurdukları Britanya'ya geçerler. Kâse'yi elde ettikten sonra şövalyeler Galahad, Percival ve Bors, Kâse'yi Solomon'un gemisinde Sarras'a geri götürüler, ancak sakinleri paganizme geri dönmüş olarak bulurlar. Kâse şövalyeleri halkın inancını geri kazandırır ve bir yıl boyunca onlara hayırsever bir şekilde başkanlık ederler, ancak Kâse Tanrı tarafından Cennete götürüldüğünde Galahad vecd içinde ölür ve kısa bir süre sonra Percival onu takip eder. Bors, hikâyeyi anlatmak için Arthur'un krallığına geri döner.

Lancelot-Grail Cycle, Sarras'ı Kudüs'ten Fırat ve Babil'e giden yola yerleştirir ve Müslümanlar için kullanılan "Sarazen" adının kökeni olarak kabul edilir. Gerçekte "Sarazen", Sina Yarımadası'nda bulunan Arap kabileleri için kullanılan Yunanca bir tanımdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Norris J. Lacy (editor), Lancelot-Grail: The Old French Arthurian Vulgate and Post-Vulgate Cycles in Translation, 5 volumes.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]