İçeriğe atla

Le Morte d'Arthur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Le Morte d'Arthur
YazarThomas Malory
Ülkeİngiltere
DilOrta İngilizce
TürNesir
YayımcıWilliam Caxton

Le Morte d'Arthur (orijinal olarak Le Morte Darthur, "Arthur'un Ölümü"nün Orta Fransızcadaki karşılığı); Kral Arthur, Güinevere, Lancelot, Merlin ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri hakkındaki hikâyeler ve efsanelerin yeniden işlendiği bir çalışmadır. Malory, bu figürler hakkında var olan İngiliz ve Fransız hikâyelerini yorumlamış ve özgün eklemeler yapmıştır (ör. Gareth'in Hikâyesi). Malory'nin kitap için seçtiği asıl başlık “Kral Arthur ve Soylu Yuvarlak Masa Şövalyelerinin Tam Kitabı”ydı (The Hoole Book of Kyng Arthur and of His Noble Knyghtes of The Rounde Table), ancak Malory'nin ölümünden sonra yayımcı, aslında kitabın ilk bölümünün adı olan başlığı bugün yaygın olarak bilinen başlık haline getirdi.

Le Morte d'Arthur ilk olarak 1485 yılında William Caxton tarafından yayınlanmıştır ve bugün Arthur edebiyatının İngilizcedeki en iyi bilinen eserlerinden biridir. 1934'te Winchester El Yazması'nın keşfine kadar, 1485 baskısı bilinen en eski ve Malory'nin çeviri ve derlemesine en yakın Le Morte d'Arthur metni olarak kabul edildi.[1] Modern baskılarda kaçınılmaz olarak farklılıklar vardır, modern İngiliz okuyucularının rahatlığı için yazım, dilbilgisi ve zamirler değişmektedir. Birçok modern Arthur yazarı Malory'yi ana kaynakları olarak kullanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bryan, Elizabeth J. (1994/1999). "Sir Thomas Malory", Le Morte D'Arthur, p. vii. Modern Library. New York. 0-679-60099-X.