İçeriğe atla

Şaka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boris Yeltsin ve Bill Clinton bir şakaya gülüyor.

Şaka, karşıdakini güldürmek amacıyla söylenen söz ve yapılan hareket.

Şaka sözcüğü Türkçeye Arapça "şaḳā" (mutsuz olma, bedbaht olma) kavramından geçmiştir.[1] Sözcüğün Türkçedeki anlamsal evrimi muhtemelen, bedbaht birisi ile eğlenmenin ayıplanacak bir davranış olmasına dayanır.[1] Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde (1680) ve Ahmet Vefik Paşa'nın Lugat-ı Osmani'sinde (1876) şaka sözcüğü "eğlenme, eğlence" anlamlarında kullanılmıştır.[1]

Karşıdaki kimseye dokunmak veya eller ve kollarla komik bir işaret yapmak vasıtasıyla gerçekleştirilen şakalara el şakası denir. Bu tür şakalara örnek olarak cinsel bölgelere vurmak ya da vuracakmış gibi yaparak karşıdakini tedirgin etmek, elini birinin başının arkasından dolaştırıp diğer taraftaki kulağına dokunmak vs. sayılabilir.

Karşıdakini gülünç veya zor duruma düşürmek veya kızdırmak amacıyla planlanarak gerçekleştirilen, genellikle fiziksel şakalara eşek şakası denir. Eşek şakalarına örnek olarak yüksek bir yere kova ile su yerleştirip, altından geçen birinin üzerine düşürmek; tuzluğa şeker, şekerliğe tuz koymak; birinin tişörtünün içine buz atmak vs. sayılabilir.

  1. ^ a b c "şaka." 19 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Nişanyan Sözlük. Erişim: 14 Kasım 2014.