Bedivere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bedivere
GalceBedwyr
King Arthur Sir Bedivere throwing Excalibur into the lake by Walter Crane.jpg
İlk görünüm Historia Regum Britanniae
Dayalı Bedwyr Bedrydant
Dizi Britanya'nın Anası [en]
Bilgileri
Meslek Yuvarlak Masa Şövalyesi
Unvan Sir
Aile Sir Lucan, Sir Griflet

Bedivere veya Bedevere; ( /ˈbɛdɪvɪər/ veya /ˈbdɪvɪər/ GalceBedwyr; FransızcaBédoier), Kral Arthur efsanesinde yer alan en eski karakterlerden biridir ve orijinal olarak birkaç Galce metinde Bedwyr Bedrydant adlı tek elli büyük savaşçı olarak anılır. Historia Regum Britanniae portresine dayalı Fransızlardan ilham alınan Britanya'nın Anası eserindeki tasvirde Bedivere yer alır. Kral Arthur'un Yuvarlak Masa Şövalyesi olan ve krala mareşal göreviyle bağlı olan Bedivere, Ekskalibur'u Gölün Lady'sine getirmiştir. Sık sık kardeşi Sir Lucan ve kuzeni Sir Griflet ile ve ayrıca Sir Kay ile ilişkilendirilir .

Bedwyr[değiştir | kaynağı değiştir]

William Henry Margetson'un Legends of King Arthur and His Knights by Janet MacDonald eseri (1914) için yaptığı illüstrasyon: "Sir Bedivere, Kral Arthur'u nazikçe mavnaya koydu."

Erken Gal kaynaklarında, Bedwyr Bedrydant ("Bedwyr of the Perfect Sinew"[1] Kral Arthur'un komutasındaki yakışıklı, tek elli bir savaşçıdır. Babası Pedrawd (veya Bedrawd) olarak, çocukları ise Arthur'un sarayına mensup olan Amhren ve Eneuawg olarak bilinmektedir.

9. yüzyıl versiyonu Englynion y Beddau ( The Stanzas of the Graves:Graves Stanza'ları) içinde Tryfan, Bedwyr'in son dinlenme yeri olarak verilir.[2] Cadoc menâkıbnâmesinde yazıldığına göre, Bedwyr ile ilişkilerde Kral Gwynllyw'in tarafından Gwladys'in kaçırılması hakkında Brycheiniog'da babasının mahkemesinde Arthur ve Cei tarafında yer almiştir. Bedwyr'e olası bir atif, 9. yüzyıldan kalma Marwnad Cadwallon ap Cadfan'daki Bedwyr'in kuyusuna yapılan göndermede bulunabilir. Galli Triad'lar Bedwyr'i "Battle-Diademed" olarak adlandırır ve Drystan (Tristan), Hueil mab Caw ve hatta Cei'den daha üstündür.[3] Cei'nin sık sık kullandığı "arkadaşımın eliyle" bir slogan, muhtemelen Bedwyr'in sakatlığına bir göndermedir.[4]

Arthur'un ölümünün, Malory's, Alliterative Morte Arthure ve Stanzaic Morte Arthur gibi birkaç İngilizce versiyonunda, Bedivere ve Arthur Camlann Muharebesi'nden (veya Salisbury'den) kurtulan birkaç kişi arasındadır. Savaştan sonra, ağır yaralı kralın talebi üzerine Bedivere, Arthur'dan almış olduğu Ekskalibur kılıcını Göl'ün Lady'sine atar. Ancak bunu, kılıcın Britanya için suya atılamayacak kadar değerli olduğunu iki kez düşündükten sonra yapar.[5]

Modern kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bedwyr, Arthur'un mahkeme listesinin başında arkadaşı Cei ile birlikte göründüğü ve dünyanın (Arthur ve Drych fab Cibddar hariç) en yakışıklı adamlarından biri olarak tanımlandığı Culhwch ve Olwen hikâyesinde öne çıkan bir karakterdir ve sihirli bir mızrağın sahibidir.[6] Culhwch ile evlenmek için Olwen'in onayını almak ister. Ardından dev Ysbaddaden'in karşısına çıkar. Olwen Bedwyr'den yardım ister. Bedwyr, Ysbaddaden tarafından Olwen'e verilen imkânsız görevleri tamamlamada yardım etmeyi kabul eder; Cei ve Goreu fab Custennin'in Dev Wrnach'ı öldürmesine yardım eder, Mabon ap Modron'u hapisten kurtarır, Sakallı Dillus'un saçlarını alır, Arthur'un İrlanda baskınında Diwrnach Kazanı'nı ele geçirir ve canavar yaban domuzu Twrch Trwyth'in avına katılır.[7] Masal, görevlerin tamamlanması, Ysbaddaden'in aşağılanması ve ölümü, ardından Culhwch ile Olwen'in evliliği ile sona erer.

Bedivere[değiştir | kaynağı değiştir]

Bedivere, Arthur'un Monmouth'lu Geoffrey'nin Historia Regum Britanniae'sindeki sadık müttefiklerinden biridir ve bu konumunu çok daha sonraki Arthur edebiyatında sürdürmektedir. Arthur ve Sir Kay'in Mont Saint-Michel Devi ile savaşmasına yardım eder ve Arthur'a Roma İmparatoru Lucius Tiberius'a karşı savaşında katılır ve savaşta ölür.[8] Thomas Malory'nin Le Morte d'Arthur'unda, 'Bedwyr' (başlangıçta bilindiği gibi) Canavara karşı benzer bir rol oynar, metinden kaybolmadan önce, Sir Bedivere'nin sonunda Arthur'a eşlik etmesi için oldukça şanlı bir şekilde geri döner.[9] Orijinal Fransız romanlarında, sonraki rol kuzeni Griflet'e aittir.

Rosemary Sutcliff (Sword at Sunset), Gillian Bradshaw (Hawk of May) ve Mary Stewart (The Merlin Trilogy) gibi bazı modern yazarlar , Lancelot'a Guinevere'nin sevgilisi olarak geleneksel rolünü veriyor, Lancelot döngüye çok geç bir tarihte eklenmiş görünüyor.[10][11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ King Arthur: The Making of the Legend (İngilizce). Yale Üniversitesi Yayınları. 20 Kasım 2018. ISBN 978-0-30024-086-3. 
 2. ^ "Pa Gur" (İngilizce). 23 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ Bromwich, Rachel. Trioedd Ynys Prydein.
 4. ^ Davies, Sioned. The Mabinogion. Oxford Üniversitesi Yayınları, 2005.
 5. ^ Cooper, H., (Ed.) (2008). Le Morte Darthur (İngilizce). Oxford Üniversitesi Yayınları. ss. 514-5. 
 6. ^ S. Davies trans., The Mabinogion (Oxford 2007) s. 189-90.
 7. ^ S. Davies trans., The Mabinogion (Oxford 2007) s. 193 ve s. 205-10.
 8. ^ L Thorpe trans, History of the Kings of Britain (Penguin 1966) s. 238-40 ve s. 252
 9. ^ H Cooper ed, Le Morte Darthur (Oxford 2008) s. 88, s. 539 ve s. 511-15.
 10. ^ The New Arthurian Encyclopedia: New edition (İngilizce). Routledge. 5 Eylül 2013. s. 34. ISBN 978-1-13660-633-5. 
 11. ^ "Interview with Mary Stewart | Robbins Library Digital Projects". d.lib.rochester.edu (İngilizce). 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]