Demircili, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Demircili
Belde
Tokat
Tokat ilçeler
Ülke  Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 1,366
Zaman dilimi UTC+2 (DAZD)
Posta kodu
60745
Alan kodu 0356

Demircili Beldesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Demircili, Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı bir beldedir. Belediye kuruluş tarihi (1999). Belediye başkanı Necattin YAMAN (AKP).

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali Rıza Atasoy’un Reşadiye kitabında Timürcülü olarak adı geçen beldenin tarihi ile ilgili şu söylenti vardır: Köy bundan 600 yıl önce kurulmuştur. Beldenin ilk kurulduğu yer,sık ve balta girmemiş ormanlarla kaplıdır. Karamanlar adıyla tanınan bir kabile,bu ormanın içindeki su kaynağının başına yerleşmiştir. Bu kabile demircilikle uğraştığı için yerleştikleri yerin adına Demircili denilmiştir. Demircili beldesinden söz edilir de Selemen Pazarından söz edilmez mi? Bir”kır pazarı” olan Selemen pazarının tüm rüsûm hakkı Demircili köyüne aittir. Beldenin kuzey yönünde kurulan bu pazardan çevre köylerle ilçeler yararlanır. Reşadiye köylerinin olduğu gibi Mesudiye, Gölköy, Koyulhisar köylerinin de ortak pazar yeridir. Bugün bu pazarda her türlü meyveyı, sebzeyi, iğneden ipliğe her şeyi bulabilirsiniz. Son derece renkli,canlı,hareketli bir Cuma pazarı’dır. Demircili Köylülerinin büyük emek ve çaba harcayarak yaptırdıkları camii’de cuma namazınızı kılabilirsiniz. Lezzetli eti,soğuk suyu,tertemiz havasıyla aynı zamanda piknik ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Demircili Köyü Derneğinin katkılarıyla ilk olarak 1998 yılında “Selemen Kır Pazarı Yayla Şenlikleri “ adı altında festival düzenlenmiştir. Beldede tarihe ışık tutabilecek bir takım yerler vardır. Bunlar önemli bir kaynak ya da belge niteliğinde olmasa da,oluşum itibarıyla çok eskilere dayanmaktadır. Bunlardan en önemlisi Kızıl mağaradır. Demircili beldesinin kuzey batısında yer alır. Çalık Tepesinin yamacında Alkutlu(mezarlık) mevkiindedir. Beldeye yaklaşık 700 mt. uzaklıktadır. Efsaneye göre kral,savaş zamanlarında düşmandan korunmak için burada saklanırmış. Barış zamanlarında da kralın kızı burada gergef işlermiş.

Türbe Çayırı denilen yerde,1500 m² ‘lik bir alanda yalnızca mezarların baş kısımlarının varlığını belirten yassı uzun,sivri,dikili kayalara rastlanmaktadır. Yine bu yere yakın bir yerde taş ve toprak karışımdan oluşan bir yığıntı mevcuttur.

Hasan Dede evliyası karşıdan bakıldığında bir ağaç kümesini andırır.Yakından görünümü farklıdır. Yanına geldiğinizde taşlarla çevrili ve birbirinden farklı üç bölümden ibaret olduğunu fark edebilirsiniz. Birinci bölümde ibadetler yapılır; ikinci bölümde adaklar kesilirmiş. Üçünçü bölüm evliyanın olduğu yermiş; buraya kesinlikle girilmezmiş. Hasan Dede Evliyasının şu andaki durumu harabeden farksızdır.

Yeniköy,Türbe çayırının kuzeyinde yer alır. Bina temelleri ve harman yerleri bile belli olan bu yer,burada daha önce yaşamış bir Rum köyüne aittir. Kuzey-batısında bir kale olduğu söylenirse de,bu gün onu düşündürecek bir iz kalmamıştır.

Köyün kuzeyinden geçen ,Meryem Ana Yolu adıyla bilinen bir yol vardır. Bu yol Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde de anılmakta ve Erzurum’a kadar uzanan bir ticaret yolu olarak kabul edilmektedir. Otomatik telefonu,şebekeli içme suyu,kanalizasyonu olan köyde,iki derslikli ilk okulda 67 öğrenci öğrenim görmektedir.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Demircili Beldesi iyi analiz edildiğinde Reşadiye‘nin diğer köyleriyle kıyaslanmayacak çeşitli özellikler gösterir. Sosyal,kültürel ve ekonomik alanda seyreden bu farklılıklar, Demircili‘ye girdiğinizde hemen gözünüze çarpar.

Evlerin fiziki görünümü ve iç yapısı, kadın ve erkeklerin giysileri,insanların konuşma biçimleri bu farklılıkların temelini oluşturur. Evlerin içine girdiğinizde görebileceğiniz ilk şey,tertip ve temizliktir. Evlerin çoğu tipik Karadeniz evidir. Yine,giyim ve kuşam,Karadeniz insanının giyim ve kuşamından pek farklı değildir. Zaten uzun yıllardır özellikle Çarşamba ve Terme’ye yerleşip, orada arazi sahibi olan Demircili‘ler geniş sürülerini de buralarda kışlatarak,yazın köylerine dönerlerdi. Bu gelenek bugün de böyle devam etmektedir.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Demircili Kasabası Reşadye'nin kuzey-doğusunda,ilçe merkezine 31 km. mesafede yer alır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin en önemli gelir kaynağı kuşkusuz hayvancılıktır. Gerek coğrafi yapısı,gerek iklimi,gerekse geniş otlaklarıyla hayvancılık yönünden ideal köylerden birisidir. Beldenin deniz seviyesinden 1500 mt. yükseklikte olması, tarımı olumsuz yönde etkilemektedir. Ağır kış şartları,kış mevsiminin uzun süreli olması gibi nedenlerden dolayı,ekilebilen ürün miktarı hem azdır, hem de verim istenilen ölçüde değildir. Yalnızca buğday,arpa,fiğ ve patates ekimi yapılan köyde,yıllık üretim,patatesin dışında önemli bir yer tutmamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Arzupınar Mah.
  • Kurtuluş Mah.
  • Yavuzselim Mah.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 1.366 [3]
2009
2008
2007
2000
1990
1985

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Demircili Tarihi". www.demircili.com. 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2011. 
  2. ^ "Demircili Kültürü". www.demircili.com. 3 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2011. 
  3. ^ "Şehir, belde ve köy nüfusları - 2010". TÜİK.gov.tr. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]