İbrahimşeyh, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İbrahimşeyh
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 167
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60700
İnternet sitesi: [2]

İbrahimşeyh, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Reşadiye İlçe Merkezinin kuzey dogusunda , 16 km uzaklikta , 76 haneli, 174 nüfuslu, Çal dagi etegine kurulmus bir köydür.
Tarihçesi kesin olarak bilinmeyen köy, adını köyün güzlesi olan Çal'daki tarihi mezarlıkta bulunan İbrahim Şeyh'ten alır.
Çevrenin en yüksek yeridir. 1656 metre rakima sahiptir. Ibrahim'in mezarinin Nebi ( Nebişeyh ) ve Hasan ( Hasanseyh ) 'in mezariyla ayni hizada (paralel) bulunmasi dikkat çeken bir özelliktir.
Nebi, Hasan, Cimsadi (Cimi Tekke), Seyh Yakup gibi Alperen olan Ibrahim'de Anadolu'nun Türkleşmesi zamaninda Sultan Alparslan'in oglu Melik Şah'ın uç beyi olarak görev yapan bir komutandır.
Horasan'dan geldikleri söylenen ancak ne zaman geldikleri bilinmeyen Anadolu'da "Horasan Erenleri" diye anilan bu akinci gazi ve mutasavviflarin seyhi Horasanli Ahmet Yesevi'dir.
Ibrahimin Seyh'ligininde Buradan geldigi düsünülmektedir.Ibrahim komutasindaki askerleriyle birlikte düsmanlariyla çarpisirken sehid olmus ve şehid oldugu yere gömülmüstür.
Ibrahimle birlikte gelenlerin kurmus olabilecegi bu köyede Ibrahimseh adini almistir. Köyün ilk kurulus yerinin su andaki yerinin güneydogusunda 1,5 km uzaklikta "Belen" veya "Eskiköy" olarak bilinen yer oldugu söylenmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Gerçeğe bakılırsa köyün adına ait bilgi vardır. Şu anda elimde olmayan ancak daha başkaları ile de paylaştığım bir Osmalıca metinde şu bilgiye rastlamıştım. "İskefsür nahiyesine tâbi [İbrahimşah karyesi]" deniliyordu. Eski tapu tahrir defterlerine bakılınca ismin orada olduğu görülecektir.Bu belgede Köy içine dair bir yazı vardı ama şimdi bulunamıyor. (sabri doğan)

köyün gelenkeleri elbette vardır.çayırda damat tıraşı ve arkasından oynanan oyunlar.(tabi düğünlerin köyde yapıldığı zamanlar) vb.yemeklerinden Helle çorba sı ile keşkek meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 111 km, Reşadiye ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 167
1997 223

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.(Ancak yeterli öğrenci olmadığından dolayı okul kapalıdır. Öğrenciler komşu kasaba Nebişeyh'e gitmektedirler.[sabri doğan]Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]