Keçiköy, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Keçiköy
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 174
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60700
Resmî site
[1]

Keçiköy, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köy iken 2007 yılında Tokat Reşadiye Hasanşeyh Kasabası'nın bir mahallesi haline gelmişti ve bu tarihten itibaren Keçiköy Hasanşey Kasabası Keçiköy mahallesi olarak resmî kayıtlara geçmiştir...

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Kapadokya arazisi elden ele geçmiş, değişik milletler bu arazide medeniyetler kurmuşlardır. Sırasıyla Hititliler, Persler, Makedonyalılar, Pontus Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Danişmendliler, Kadı Burhanettin ve Akkoyunlular bu bölgede hüküm sürmüşlerdir. Sonraları da bu arazi Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyetine geçmiştir.

Köyün tarihi 14-15.yüzyılara dayanmaktadır.Bilinen ilk adı "keçi seydi"dir.köyle ilgili şöyle bir efsane vardır..köyün başında kale denen yüksek bir tepe vardır.bu tepede beyler otururmuş.Beyler,köyde yaşayan halka çok eziyet ederlermiş.halk bu durumdan iyice bezmiş kendi aralarında şöyle bir çare bulmuşlar.çok sayıda keçi beslerlermiş keçilerin boynuzlarına birer mum takıp kale bayırına doğru sürmüşler.kalede oturan beyler(kara bey) büyük bir saldırıya maruz kaldıklarını sanıp orayı terkedip kaçmışlar.halk da böylece zalimlerden kurtulmuş.bundan sonra da buraya "keçiköy" denmiş. Köyde tarihi eser olarak köyün başındaki kale vardır.kale zamanla yıkılmış , üzerine topraklar yığılmış, var olduğu düşünülen tarihi eserler toprak altında kalmıştır.Bu tarihi eserler ise kaçak yapılan kazılardan ötürü büyük ölçüde tahrip edilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 94 km, reşadiye ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 3500
2000 2740
1997 1750

ekonomi hayvancılık ve tarıma yönelik bir geçim kaynağıdır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]