İsmailiye, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsmailiye
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe

Reşadiye

Dernek Başkanı =Süleyman Aydın
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 2,000 civarındadır
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60700
Resmî site
[1]

İsmailiye, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İsmailiye Köyü 'nün ismine tarih kitaplarında 1300 yılında SAMEYİL olarak rastlanmaktadır.İsmailiye köyünün geçmişi Sivas Doğanşar'a dayanmaktadır.köy 1937 yılına kadar Doğanşar'a bağlı iken, bu tarihten sonra Reşadiye ilçemize bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün temelini yayla kültürü oluşturur. İlk yaylamız Çökercük(Sameyil yurdu)'e çıkmakla başlamıştır. Şu an Doğanşar sınırları içinde kalan bu yaylamıza 1950 yılından sonra daha da gidilmemiştir. Bizde İsmailiye Köyü Derneği olarak, köyde hayatta kalan büyüklerimizi 56 yıl sonra tekrar eski yaylalarına götürerek o günlerin mutluluğunu kendileriyle paylaştık. Köylülerimiz yayla kültürlerini Bayramaltı ve hasan Tepesi yaylalarında hâlen sürdürmektedirler. köyde ata sporumuz güreşe ilgi çok büyüktür.Köy düğünlerimizde eski geleneklerimizi devam ettirmek bakımından güreşler yapılmaktadır. Bu çayırlardan gelip yetişen millî güreşçilerimiz mevcuttur. Bunlar; (Türkiye şampiyonu), Nizamettin ORUÇ(Türkiye şampiyonu, Uluslararası turnuvalarda şampiyonluk, 1981 yılında Yugoslavya'nın Pula kentinde yapılan Balkan Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkarak İstiklal Marşımızı dinletmiştir.Daha sonraları güreşimize millî takım antrenörlüğü ve kulüp antrenörlüğü yaparak hizmetlerine devam etmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 88 km, Reşadiye ilçesine 25 km uzaklıkta olup Sazak Beli'nin arkasında Dumanlı Dağları'na cephe Yeşilırmak Vadisi üzerinde kurulu , Cineel, Kenekirgil, Acuhgil, Hülüklü, Pirceel,Tahta Hündülü ve Cüceel'den oluşan 8 Mahallenin birleşmesinden meydana gelen şirin bir köydür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 192
2000 18012
1997 1000

Tarımda aileler kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde arpa, buğday, sebzecilik ve meyvecilik yaparlar. Hayvancılık büyükşehirlere göç vermeden önce çok yönlü yapılırdı. Koyun, keçi, manda, karasığır yetiştiren köylüler bunların çoğunu bırakarak sadece kurbanlık sığır ile kümes hayvancılığına yönelmiştir. köyde arıcılıkta son zamanlarda yaygın şekilde yapılmaktadır.köyde gelinlerimizin çeyizini süsleyen el sanatları, nakışlı çoraplar, çanta, patik vb. şeylerin yanı sıra kese de insanlarımız için önemli bir gelir kaynağı oluşturmuştur. köyde kese(hamam kesesi)yapımı oldukça yaygındır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]