Yağsiyan, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yağsiyan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 154
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60700

Yağsiyan, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yağsıyan köyü eski yayla ev kalıntıları, eskiden içme suyu olarak kullanılan çeşmeleri, tarihi mezar anıtı,taş köprüsü, taş sokuları ve bol su kaynaklarıyla canlı bir tarih olarak durmaktadır.Kış aylarında 30-35 hane olan nüfus,diğer illerde yaşayan ve köylerinden kopamayan insanlar sayesinde yaz aylarında oldukça artmaktadır.Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Köy şimdi bulunduğu yerin dışında iki defa yer değiştirmiştir.Yağsıyan isminin nereden geldiğine ise,1930 tarihli ünye rehberinin tarih kısmında yağı kelimesi düşman manasına gelmesidir,buna göre yağı basan düşmanı basan anlamına geldiği söylenir.o(bu yorumunuz yanlıştır. sıymak: eski Türkçe kırmak demektir. ismin anlamının düşmanıkıran olması daha mantıklıdır.) Buradaki yağsıyan ismide sıyan hecesi basan kelimesinin halk tarafından değiştirilme ihtimalidir.Şu halde yağsıyan köyü’de yağı basan adına kurulmuş bir köy olsa gerektir.Bir başka rivayete göre de yağsıyan ismi Alparslan’dan sonra sultan olan oğlu melikşah’ın yeğeni, melik Ahmet (Taylu-nun) beş oğlundan birisi olan yağsıyan isminden geldiği de yaygın söylentidir.Yağsıyan’ın güneyinde senne adında mubadeleden evvel bir rum köyü olduğu da rivayet edilir.Esasen bu köyün kurulduğu yer yağsıyan’dan sarı İsmail oğullarına ait araziyi icarla tutarak yarıcılıkla işe başlamışlar,buraya birde kilise yaparak yerleşmişler.Rumların mubadelesi esnasında bunlar, satabildikleri arazi ve mallarını satmışlar,satamadıklarıda kalmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

www.yagsiyan.net

Facedeki Yağsiyan

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 119 km, Reşadiye ilçesine 30 km kuzey doğusunda ve Mesudiye sınırında bulunan yağsıyan köyü, ekilen arazileri, çayırları, meraları ve ormanları ile her mevsim yeşilliğini ve canlılığını koruyan bölgenin en güzel köylerinden biridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 154
1997 1339

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitim yapıldığı için kullanılmamaktadır öğrenciler kızılcaörende taşımalı olarak okumaktadırr. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır(ama faal değildir) ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]