Güvendik, Reşadiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güvendik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Reşadiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 132
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu 60
Posta kodu 60700

Güvendik, Tokat ilinin Reşadiye ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı, ilk defa 1928 yılında latince harflerle basılan Köylerimiz ve 1933 tarihinde geliştirilen Köylerimiz isimli kitapta "Kokanı" olarak ve yanlış bir şekilde yer almıştır. Bu kataloğa göre bu tarihte köy nüfusu 150'nin üzerindedir. 1946 tarihinde yayınlanan Meskun Yerler Kılavuzunda köyün adı doğru olarak ve Kovanı şeklinde yazılmıştır. Bu tarihten itibaren belli büyüklükteki köylerde "Köy Kanunu" uygulanmaya başlamıştır ki Kovanı da bu kanuna tabi olmuştur. 1975 genel nüfus sayımı sonuçlarına göre Güvendik köyünün nüfusu 286'sı erkek, 312'si kadın olmak üzere toplam 598 kişidir. 60 ve 70`li yıllarda Avrupa, 80 ve 90`lı yıllarda da basta İstanbul olmak üzere büyük Şehirlere göç eden köy nüfusunun bugün kesin olmamakla beraber birkaç bin olduğu tahmin edilmektedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyün arazisi oldukça verimlidir. Eskiden koyun, keçi, manda, sığır çok sayıda yetiştirilmekteydi. Şu an ise küçükbaş hayvanların sayısı azalırken , büyükbaş hayvancılık önem kazanmıştır.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 98 km, Reşadiye ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyün doğusunda Kaşpınar, kuzeydoğusunda Nebişeyh, kuzeyinde Kapaklı, kuzeybatısında Yolüstü, batısında Karataş, güneybatısında Bağdatlı köyleri; güneyinde ise Reşadiye ilçe merkezi yer alır. Yine güneyinde kendine ait Kırandağı adıyla bilinen çam ormanı vardır. Köyün suyu boldur. Köyün sembolü olan "Keses Pınarı" çok ünlüdür. Köyün Karadeniz Bölgesi'nin bütün güzellliklerini taşıyan Reşadiye-Aybastı sınırında bir yaylası vardır. Sanki bir tabiat harikasıdır. İçerisinde çok miktarda orman alanı mevcuttur. Yayladaki yerleşim 1980'lerin sonlarına doğru bitmiştir; fakat 2000 yılından sonra köy halkı yaylarına tekrar sahip çıkarak ev yapmaya başlamıştır. Yayla şu anda, muhteşem ormanlık arazi içinde küçük bir şehir görünümündedir. Elliden fazla ev bulunmaktadır. Reşadiye'nin keşfedilmeyi bekleyen ender güzelliklerinden biri de Güvendik köyü yaylasıdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 132
2010 128
2000 1681
1990 625
1985 626[2]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün arazisi oldukça verimlidir. Eskiden koyun, keçi, manda, sığır çok sayıda yetiştiriliyordu. Şimdi ise sadece büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır. Tarım ürünleri arasında buğday, arpa, fiğ, mısır sayılabilir. Sebze olarak domates, lahana, pırasa, fasulye yetiştirilmektedir. Özellikle buğdayı çok meşhurdur. Buğday ve keşkeklik için köyde yetişen buğday birebirdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde okul vardır ancak kapalıdır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak hizmet vermemektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Prof.Dr. Coşkun Çakır
 2. Başbakanlık Osmanlı Arşivi Tahrir Defterleri.
 3. Başbakanlık Osmanlı Arşivi Temettüat Defterleri.
 4. Evliya Çelebi, Seyahatname, c.1-2, Üçdal-Belde Yay., İstanbul.
 5. Ali Rıza Atasoy, Tokat Reşadiye İlçesi Halk Kitabı, İstanbul 1950.
 6. M. Celalettin Atasoy, Sadrazam Seyyid Hasan Paşa, İstanbul 1990.
 7. Ö. Lütfi Barkan, Hüdavendigar Livası Tahrir Defterleri, Ankara 1988.
 8. Halil Sahillioğlu, Türkiye İktisat Tarihi, İstanbul 1989.
 9. Besim Darkot, "Niksar", İslam Ansiklopedisi, c.9, İstanbul 1988.
 10. Bahattin Yediyıldız, Ordu Yöresinin Tarihi Kaynakları, Ankara 1989.
 11. 1975 Genel Nüfus Sayımı, Devlet İstatistik Enstitüsü, Ankara 1977.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]